1391/08/30
آخرین وضعیت تولید نفت از لایه نفتی مشترک با قطر

آخرین وضعیت تولید نفت از لایه نفتی مشترک با قطر

مدیرعامل پترو ایران از آغاز تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی تا بهار سال آینده خبر داد و اعلام کرد: به‌زودی اولین کشتی چند منظوره استخراج نفت ایران وارد آبهای خلیج فارس می‌شود
به گزارش نفتی ها، سعید حافظی درباره آخرین وضعیت طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر حفاری و تعمیر چاه های این میدان مشترک در آب های خلیج فارس در حال انجام است، گت: هم اکنون یک دستگاه جک آپ دریایی در بخش غیر مشترک لایه نفتی پارس جنوبی تعمیر چاه ها را انجام می دهد.

مدیرعامل پترو ایران با اعلام اینکه حفاری هفت حلقه چاه و ۱۰ حفره برای تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: تا پایان هفته جاری حفاری نخستین حلقه چاه دریایی به پایان می رسد و امکان تولید نفت در این حلقه چاه وجود دارد.

این مقام مسئول همچنین از پیشرفت حدود ۹۴ درصدی ساخت سکوی لایه نفتی پارس جنوبی خبر داد و افزود: تاکنون پایه سکوی این میدان نفتی در خلیج فارس نصب و راه اندازی شده است.

وی با در خصووص برنامه زمان بندی آغاز تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی، توضیح داد: تا بهار سال اینده تولید نفت از این میدان مشترک در خلیج فارس اغاز می شود.

حافظی با بیان اینکه برای فاز اول توسعه لایه نفتی پارس جنوبی تولید روزانه ۳۵ هزار بشکه نفت هدف گذاری شده است، تاکید کرد: با این وجود تولید زودهنگام نفت از این میدان دریایی با ظرفیت روزانه ۱۵ هزار بشکه تا سه ماهه نخست سال اینده آغاز می شود.

مدیرعامل شرکت پترو ایران در مورد خرید کشتی چند منظورهFPSO گفت: در حال حاضر وضعیت خرید این کشتی استخراج، فرآورش، ذخیره سازی و صادرات نفت نهایی شده و تا سال اینده وارد آبهای خلیج فارس می‌شود.

به گزارش مهر، هم اکنون با وجود صفر ماندن سهم ایران در برداشت نفت از این حوزه مشترک هیدروکربوری، شریک قطری همچون فازهای گازی پارس جنوبی در این میدان نفتی هم برداشت قابل توجه نفت خام داشته است.

آمارهای رسمی نشان می دهد که در شرایط فعلی قطر در نیمه مشترک لایه نفتی پارس جنوبی (میدان الشاهین) به طور متوسط روزانه ۴۵۰ هزار بشکه نفت خام استخراج می کند و پیش بینی می شود تا سال آینده میلادی با تکمیل برخی از مراحل توسعه‌ای، برداشت این همسایه از لایه های نفتی پارس جنوبی به بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد.

هدف از اجرای این طرح تولید روزانه ۳۵ هزار بشکه نفت خام از ناحیه “A ” میدان در فاز نخست و با حفاری هفت حلقه چاه، طراحی، ساخت و نصب سکوی سر چاهی و اجاره و یا خرید شناور چند منظوره FPSO بوده است.


بازگشت به آخرين اخبار
  ممکن است دروغ یکسال بدودولی راستی دریک روزازاوجلو می افتد.مثل افریقائی  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company