1391/09/18
اوراق سلف نفتی دی ماه منتشر می شود

اوراق سلف نفتی دی ماه منتشر می شود

اوراق سلف نفتی به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن به زودی منتشر خواهد شد.

مدیر عامل شرکت تامین سرمایه امید در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: این شرکت به عنوان مشاور عرضه، متعهد پذیره نویسی و بازارگردانی انتشار اوراق سلف نفتی، این اوراق را به عنوان یک راهکار نوین و شرعی از دوم تا دوازدهم دی ماه منتشر خواهد کرد.

دکتر سید محسن فاضلیان افزود: این اوراق به مدت 10 روز با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار در شعب منتخب بانک سپه فروخته خواهد شد.

وی ادامه داد: این اوراق سه ساله است و در پایان دوره خریدار می تواند نسبت به تسویه فیزیکی یا نقدی به قیمت روز یا قیمت اعمال در اختیار فروش ضمنی اقدام کند.

فاضلیان تصریح کرد: این ابزار مالی اسلامی تحول بزرگی در بحث سرمایه گذاری و مشارکت مردم و نیز توسعه بازار سرمایه در پی خواهد داشت.

به گزارش شانا، اوراق سلف نفتی که به استناد قراردادهای سلف موازی استاندارد منتشر خواهد شد، در قالب طرحی برای فروش نفت خام به مردم برای نخستین بار انجام می شود.

بر این اساس حجم اولیه عرضه نفت در این طرح ملی به میزان یک میلیون بشکه و حداکثر تا سقف 5 میلیون بشکه نفت خام به ارزش 500 میلیون دلار در نظر گرفته شده است که به صورت ریالی و ارزی (بر مبنای واحد پولی دلار) عرضه خواهد شد.

بر این اساس نرخ تسعیر دلار در نماد ریالی بر اساس نرخ آزاد مبادله ای (مرکز مبادلات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) محاسبه و پرداخت می شود.

بر اساس دستورالعمل ابلاغی وزارت نفت در سال گذشته برای فروش اوراق سلف نفتی، چنانچه قیمت هر بشکه نفت در سال 90، 100 دلار در نظر گرفته شود، مردم و بخش خصوصی می توانند با خرید این اوراق، در سال 94 یا نسبت به تحویل نفت خام خود اقدام یا از اختیار فروش خود استفاده کنند و با قیمت مشخصی اوراق را به شرکت ملی نفت بفروشند.

در این حالت اگر قیمت نفت از قیمت تعیین شده در امیدنامه کمتر باشد به قیمت تعیین شده اوراق خریداری می شود و در صورتی که قیمت نفت بالاتر از قیمت تعیین شده در امیدنامه باشد به همان قیمت اوراق از سرمایه گذاران خریداری خواهد شد. به عنوان مثال سرمایه گذاری نفت را به قیمت یکصد دلار خریداری می کند و اگر قیمت نفت در سررسید زیر 130 دلار باشد، سرمایه گذار اختیار دارد اوراق خود را به قیمت 130 دلار به شرکت ملی نفت بفروشد.

این گزارش می افزاید اگر قیمت نفت بالاتر از 130 دلار باشد، سرمایه گذار به همان قیمت اوراق خود را به شرکت ملی نفت یا خریداران بالقوه دیگر می فروشد.

بر پایه این گزارش، شرکت ملی نفت ایران پرداخت اصل و سود این اوراق را تضمین می کند.


بازگشت به آخرين اخبار
   كسي كه بيشترين تلاش خود را مي كند، هرگز پشيمان نمي شود.((جرج هالاس  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company