1391/09/19
سیاست های انتقال و توسعه فناوری های صنعت نفت تدوین می شود

سیاست های انتقال و توسعه فناوری های صنعت نفت تدوین می شود

مدیرکل سیاست گذاری، طراحی و مهندسی پایه وزارت نفت با اشاره به اینکه، دستورالعمل اجرایی تشکیل شورای سیاستگذاری انتقال توسعه فناوری صنعت نفت توسط وزیر نفت ابلاغ شده است، افزود: این شورا برای نخستین بار در خصوص انتقال و توسعه فناوری در سطح کلان سیاست گذاری خواهد کرد.
 
محمدرضا خطاطی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت ، افزود: تا کنون سیاست گذاری متمرکزی در بحث های فناوری وجود نداشته است به گونه ای که پیشتر یک فناوری ده ها بار از خارج خریداری می شد و هیچگاه در خصوص بومی شدن آن اقدام نمی شد.

خطاطی افزود: هدف نهایی از تشکیل شورای یادشده این است که  با سیاستگذاری متمرکز و با رویکرد پژوهش و توسعه فناوری، از طریق کسب فناوری به نوآوری دست یابیم.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه، تا کنون سیاست ما در راستای سیاست بین المللی بوده است، تصریح کرد:  باید برای استقلال واقعی در صنعت نفت علاوه بر تکیه بر تولید، از طریق تولید دانش به ایجاد ثروت برای کشور اقدام کنیم.

به گفته وی با همکاری کشورهای مختلف و کسب فناوری آنهم با استانداردهای داخلی برای کشور ایجاد ثروت کرد.

خطالی اظهار کرد: با انتقال فناوری  به داخل کشور و تلاش برای نوآوری و داخلی کردن آن؛  می توان  فناوری قابل رقابتی در بازار بین المللی ارائه کرد.

به گفته این مقام مسئول؛ برخی از کشورهای دیگر تا پیش از این درصدد بوده اند تا کشورهای همچون ایران به تولید و کار عملیاتی روی بیاورند و خود به تولید دانش در این خصوص بپردازند از این رو سیاست های خود را بر کشورهای دیگر اعمال کرده اند اما صنعت نفت کشور ما با سابقه ای بیش از صدسال قصد دارد تا در تولید دانش فقط به متخصصان داخلی متکی باشد که این امر با ابلاغ تشکیل شورای سیاستگذاری انتقال توسعه فناوری صنعت نفت توسط وزیر آغاز شده است.

خطاطی با بیان اینکه، اقتصاد ما باید از اقتصاد مبتنی بر منابع و تولید به سمت اقتصاد مبتنی بر دانش پیش برود، عنوان کرد:  نخستین راه در این امر این است که رویکرد  جدیدی در خصوص تولید دانش ایجاد شود و سپس برای این نگاه جدید؛ سازمان، ساختار و فرایند تعریف شود.

بر اساس این گزارش، وزیر نفت دستورالعمل اجرایی تشکیل شورای سیاست گذاری انتقال و توسعه فناوری صنعت نفت را با استفاده از دانش های فنی خریداری شده ابلاغ کرده است.

هدف از تشکیل این شورا، جلوگیری از خرید مجدد فناوری های خارجی موجود و طراحی و نظارت بر حسن اجرای فرایند صحیح انتقال و توسعه فناوری و جذب و بومی سازی آنهاست.

در متن دستورالعمل ابلاغی وزیر نفت آمده است که " با عنایت به لزوم توسعه صنعت نفت کشور که تاکنون عمدتا مبتنی بر دانش های فنی و مهندسی پایه خریداری شده از صاحبان لیسانس خارجی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بوده و به منظور جلوگیری از خرید مجدد فناوری های خارجی موجود و طراحی و نظارت بر حسن اجرای فرایند صحیح انتقال و توسعه فناوری و همچنین جذب و بومی سازی آنها و با عنایت به سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) به خصوص سیاست های کلی نظام در دوره چشم انداز مبنی بر دستیابی به اقتصاد متنوع، متکی به دانایی، سرمایه انسانی و فناوری نوین و در راستای اجرای منویات ایشان در قالب سیاست های کلی نفت و گاز در جهت ایجاد مرکز جذب و صدور دانش و خدمات فنی- مهندسی انرژی در سطح بین الملل و ارتقاء فناوری در زمینه های منابع و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، بدینوسیله دستورالعمل اجرایی تشکیل شورای سیاستگذاری انتقال و توسعه فناوری صنعت نفت با استفاده از دانش های فنی خریداری شده مشتمل بر نه ماده و یک تبصره می باشد جهت اقدام ابلاغ می شود."

بر اساس این گزارش، اعضای این شورا 25 نفر خواهد بود که ریاست این شورا بر عهده معاون پژوهش و فناوری وزارت نفت و مدیرکل فناوری وزارت نفت، نایب رئیس شورا است.بازگشت به آخرين اخبار
   تهمت مثل زغال است اگر نسوزاند سیاه می كند  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company