1391/09/19
حفاری اهداف اکتشافی در سراسر کشور توسعه می یابد

حفاری اهداف اکتشافی در سراسر کشور توسعه می یابد

مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت با تشریح فعالیت های اکتشافی برای شناسایی مخازن جدید نفت و گاز گفت: فعالیت های اکتشافی سال آینده با استفاده از هشت دکل حفاری توسعه می یابد.

دکتر هرمز قلاوند در گفت و گو با خبرنگار شانا، در باره جزئیات روند فعالیت های اکتشافی در منطقه جنوب غرب کشور از انجام فعالیت های اکتشافی برای شناسایی افق های جدید در جنوب غرب کشور (نزدیکی میدان آزادگان) در عمق سه هزار و 500 تا چهار هزار متر خبر داد و افزود: هم اکنون یک دکل حفاری برای حفر یک حلقه چاه اکتشافی در نزدیکی میدان آزادگان مستقر است و پس از تست های مهندسی نفت در ماه آینده، نتایج ارزیابی ها برای شناسایی منابع هیدروکربوری اعلام خواهد شد.

به گفته مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت، فعالیت های اکتشافی در جنوب غرب کشور در افق های سروک و فهلیان در حال انجام است و عملیات حفاری با حفر یک حلقه چاه اکتشافی در نزدیکی میدان آزادگان در عمق سه هزار و 500 تا چهار هزار متر انجام می شود.

وی در تشریح برنامه های اکتشافی منابع نفت و گاز در کشور گفت: انجام فعالیت های اکتشافی در منطقه جنوب غرب کشور در نزدیکی استان خوزستان از اولویت های اکتشاف گاز بوده و فعالیت های کشف منابع گازی در مناطق لرستان و فارس نیز در دست اجراست.

قلاوند تصریح کرد: در منطقه ایران مرکزی، فعالیت های اکتشافی برای کشف منابع نفت و گاز نیز در حال انجام است و این فعالیت ها هم اکنون در مراحل اولیه زمین شناسی و ژئوفیزیکی قرار دارد.

وی با بیان این که هم اکنون 6 دکل حفاری در مناطق مختلف کشور برای اکتشاف فعال است، افزود: دو دکل دیگر نیز سال آینده برای توسعه فعالیت های اکتشافی در مناطق ایران مرکزی به ناوگان دکل های اکتشافی افزوده می شود.

مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت از استقرار یک دکل حفاری در مرزهای شمالی کشور خبر داد و تصریح کرد: همزمان با استقرار دکل حفاری در محدوده مرز مشترک ایران و ترکمنستان، در مخزن افشار، نخستین چاه اکتشافی در این مخزن با هدف دستیابی به ذخایر جدید گازی در افق های مزدوران و شوریجه حفاری می شود.

قلاوند افزود: ارزیابی زمین شناسی و ژئوفیزیکی میدان های گنبدلی و خانگیران به پایان رسیده است و هم اکنون در مرحله تهیه پیش طرح برای انجام عملیات حفاری در این میدان ها هستیم.

مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت، توسعه مخازن مشترک را اولویت کاری این شرکت اعلام و تصریح کرد: همه مرزهای خشکی و دریایی با دقت برای صیانت از ذخایر نفت و گاز بررسی می شود.

بر پایه این گزارش، وزیر نفت، نیز تیر ماه امسال از کشف ذخایر جدید در محدوده میدان یادآوران خبر داده و گفته بود: با این کشف جدید، حجم ذخایر نفت قابل برداشت کشور 5 تا 6 میلیارد بشکه افزایش یافت.

درمجموع سال گذشته پنج میدان در کشور کشف قطعی شد که میدان های نفتی خیام، میدان گازی مدار و سردار جنگل، از جمله مهم ترین آنهاست.

سال گذشته یک هزار و 350 کیلومتر لرزه نگاری دو بعدی و یک هزار و 250 کیلومتر لرزه نگاری سه بعدی در کشور انجام شد، ضمن آن که حفاری یک حلقه چاه اکتشافی نیز به پایان رسیده است.

درمجموع 2 میلیارد و 870 میلیون بشکه نفت (2.6 برابر مقدار تکلیفی) و 847 میلیارد متر مکعب گاز (3 برابر برنامه) سال گذشته در کشور کشف شد؛ در حالی که تعهد این مدیریت تا پایان برنامه پنجم یک میلیارد و 100 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی و 280 میلیارد متر مکعب گاز بوده است.


بازگشت به آخرين اخبار
   كارهاي بزرگ ازمردان بزرگ ساخته است ومردان هنگامي بزرگ ميشوندكه بخواهند  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company