1391/09/21
پروژه افزايش ظرفيت سكوي نخست فاز يك پارس جنوبي به ثمر نشست

پروژه افزايش ظرفيت سكوي نخست فاز يك پارس جنوبي به ثمر نشست

پروژه افزايش ظرفيت سكوهاي دريايي فاز يك به منظور امكان استحصال يك ميليارد فوت مكعب گاز از يك سكو و تأمين سوخت زمستاني به صورت پايدار ، 16 روز زودتر از برنامه دو ماهه پیش بینی شده به اتمام رسيد.

مدير توليد و عمليات شركت نفت و گاز پارس گفت: مرحله دوم پروژه تعويض، جايگزيني و نوسازي برخي از تجهيزات سكوهاي فاز يك شامل مبدل­هاي حرارتي گاز و ميعانات گازي، شيرآلات سرچاهي، شيرهاي كنترل فشار و ساير تجهزات وابسته در قالب طرح افزايش ظرفيت فاز يك پارس جنوبي در سکوی نخست مرزي این میدان مشترک با كشور قطر با موفقيت انجام شد .
به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس، مرتضي خوش لهجه با اشاره به اينكه اجراي تمام مراحل تامین کالا و نصب اين تجهیزات پروژه به دست متخصصان داخلي صورت گرفته است ، افزود: حفاري چهارحلقه چاه جديد در سكوي اصلي فاز يك پارس جنوبي ( SPD1 ) نيز به منظور تكميل برنامه افزايش توليد از اين فاز در دستور كار شركت نفت و گاز پارس قرار دارد.
وي با بيان اينكه هم اینک توليد فاز يك از دو سكو در حال انجام است ، عنوان كرد: با اجراي اين طرح و تكميل مراحل حفاري چهار حلقه چاه پيش بيني شده در آينده نزديك، امكان برداشت روزانه يك ميليارد فوت مكعب گاز طبيعي از يك سكوي فاز يك پارس جنوبي  فراهم خواهد شد.
خوش لهجه از واگذاري سكوي دوم فاز يك پارس جنوبي به فاز 19 اين ميدان مشترك خبر داد و گفت:  بدين ترتيب پس از حفاري چاه­هاي جديد سكوي اصلي و دستيابي به توليد فعلي در يك سكو، امكان جداسازي سكوي سرچاهي دوم ( SPD2 ) فراهم شده و اين سكوي توليدي به طرح توسعه فاز 19 اختصاص خواهد يافت .

وي اتمام زودهنگام عمليات اجرايي و امكان برداشت روزانه يك ميليارد فوت مكعب از يك سكو، تأمين كالاهاي حياتي و حساس پروژه از تأمين كنندگان معتبر، كيفيت بالا و كم نظير عمليات جوشكاري و انجام كامل تست‌هاي غير مخرب، انجام مديريت عمليات انتقال و جابجايي تجهيزات سنگين قديمي (مبدل­­ها) از سكو به شناور و جايگزيني آنها با مبدل­هاي جديد ( 12 عدد مبدل هركدام به وزن 20 تن) جمعاً در دو روز كاري در شرايط دريا و تعامل و همدلي كم نظير كليه ذي‌نفعان پروژه را از موضوعات برجسته اين پروژه ذكر كرد و گفت : در تمامي مراحل اجرايي اين پروژه، الزامات و استانداردهاي ايمني دقيقي رعايت شده است.
به گفته خوش لهجه، اين پروژه كه به دست توانمند پيمانكاران داخلي با نظارت و راهبري مديريت طرح فاز يك و مديريت توليد و عمليات شركت نفت و گاز پارس به مرحله اجرا درآمده ، زودتر از برنامه زمان‌بندي پروژه به ثمر نشسته است؛ به گونه اي كه از نظر زمان پيش بيني شده در برنامه 27 درصد صرفه جويي زماني صورت گرفته است .
 


بازگشت به آخرين اخبار
   اگر شنونده خوبی هستی ٬ راز دار خوبی هم باش   
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company