1391/09/25
سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری گازپروم روسیه برای افزایش صادرات گاز به اروپا

سرمایه گذاری دو میلیارد دلاری گازپروم روسیه برای افزایش صادرات گاز به اروپا

شرکت روسی گازپروم دو میلیارد دلار برای توسعه خطوط لوله گاز بلاروس و افزایش صادرات گاز به اروپا از این مسیر سرمایه گذاری می کند.
به گزارش نفت نا (NaftNa.ir) از پایگاه خبری بلومبرگ، الکسی میلر، رئیس شرکت گازپروم روسیه گفت: این شرکت دو میلیارد دلار برای توسعه خطوط لوله گاز بلاروس و افزایش 30 درصدی ترانزیت گاز از مسیر این کشور به اروپا سرمایه گذاری خواهد کرد.


وی گفت: توسعه تاسیسات ذخیره سازی گاز بلاروس 1.1 میلیارد دلار اضافی هزینه خواهد داشت و شرکت گازپروم قصد دارد برنامه های 3 ساله و 10 ساله خود درباره بلاروس را ماه جاری میلادی (نوامبر) تصویب کند.

شرکت گازپروم، تامین کننده یک چهارم گاز مورد نیاز اروپا، در حال سرمایه گذاری روی خطوط لوله جدیدی برای دور زدن اوکراین، مسیر اصلی ترانزیت گاز روسیه به اروپا، است.

میلر اظهار کرد: توافق کرده ایم امکان افزایش 30 درصدی ترانزیت گاز روسیه از مسیر بلاروس را بررسی کنیم.

به گفته وی، شرکت گازپروم فعالیت برای نوسازی زیرساختهای بلاروس به منظور افزایش حجم ترانزیت گاز را در زودترین زمان سال 2013 آغاز می کند.

رئیس شرکت گازپروم گفت: حجم ترانزیت گاز این شرکت از مسیر بلاروس به اروپا در سال جاری میلادی به طور کلی 44.5 میلیارد مترمکعب خواهد بود که این رقم حدود 30 درصد بیش از کل صادرات گاز شرکت گازپروم به اروپا در سال 2011 بوده است.

وی افزود: این افزایش 30 درصدی نشان دهنده استفاده کامل از ظرفیت کنونی خطوط لوله گاز بلاروس است.

این مقام روس یادآور شد: صادرات گاز به بلاروس در سال جاری میلادی در قیاس با سال گذشته با 10 درصد افزایش به 22 میلیارد مترمکعب می رسد.

میانگین بهای هر یکهزار مترمکعب گاز صادراتی روسیه به بلاروس در نیمه نخست سال جاری میلادی 168 دلار بود که 28.8 درصد کمتر از میانگین بهای گاز در نیمه نخست سال 2011 بوده است.

شرکت گازپروم سال 2011 با خرید 50 درصد از سهام باقیمانده شبکه ترانزیت گاز بلاروس، کل سهام این شبکه گازی را در اختیار گرفت.

حدود 20 درصد از صادرات گاز روسیه به اروپا با خط لوله گازی یامال-اروپا و از مسیر بلاروس انجام می‌شود.

شرکت گازپروم بزرگ ترین تولیدکننده گاز جهان و پنجمین تولیدکننده بزرگ نفت در روسیه به شمار می رود؛ سهم این شرکت از ذخایر گازی جهان و روسیه به ترتیب حدود 18 و 70 درصد است.بازگشت به آخرين اخبار
انسان خوشبخت نمی شود اگر برای خوشبختی دیگران نکوشد . دوسن پیر  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company