1391/09/25
زنجيره ارزش صنعت نفت به پارس جنوبي گره خورده است

زنجيره ارزش صنعت نفت به پارس جنوبي گره خورده است

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به برخورداري پارس جنوبي از هشت درصد ذخاير گازي جهان و نيمي از ذخاير گازي كشور، تصريح كرد: منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس، بزرگ ترين مجموعه صنعتي كشور و مهم ترين بخش از زنجيره ارزش صنعت نفت است كه توسعه آن متضمن رشد جهشي اقتصاد كشور در آينده است.


به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران، بهروز عليشيري؛ معاون وزير امور اقتصادي و دارايي، ضمن تشريح شاخص ها و عملكرد اقتصاد كلان كشور، ايران را كشوري باثبات و سرزمين فرصت هاي طلايي سرمايه گذاري توصيف كرد كه در مقايسه با كشورهاي همسايه و منطقه مزيت هاي رقابتي ويژه اي دارد.
وي، دارا بودن منابع غني هيدروكربني را از مزيت هاي اقتصادي ايران عنوان كرد و افزود: اين منابع در كنار نيروي جوان و تحصيلكرده، مزيتي است كه در كمتر كشوري مي توان آن را مشاهده كرد.
اين مقام مسئول در عين حال خاطر نشان كرد: ايران همچنين در بخش منابع فلزي و توليد روي، سرب، كبالت، آلومنيوم، منگنز و مس داراي رتبه بين 4 تا 9 در جهان است.  
عليشيري در تشريح فرصت هاي سرمايه‌گذاري در صنعت انرژي كشورمان گفت: تضمين ريسك هاي سياسي سرمايه‌گذاري هاي بخش خصوصي داخلي و خارجي، تضمين خريد محصول، تخصيص خوراك به قيمت رقابتي، تامين نيروي انساني متخصص و ماهر پروژه‌ها، تامين زيرساخت هاي مورد نياز و همچنين حمايت هاي قانوني و مقرراتي، از مشوق هايي است كه جمهوري اسلامي ايران براي تشويق سرمايه گذاري در رشته هاي مختلف در حوزه انرژي به سرمايه گذاران خارجي ارائه مي دهد.
وي، كل سرمايه‌گذاري مورد نياز براي توسعه صنايع بالادستي (اكتشاف و استخراج) ‌و پايين‌دستي (فراوري و توليد محصولات نهايي) نفت و گاز كشور را 220 ميليارد دلار اعلام و تصريح كرد: بخشي از اين سرمايه‌گذاري از منابع در دسترس بخش خصوصي داخلي و خارجي تأمين مي‌ شود و در اين زمينه طرح ها و پروژه‌هاي بخش نفت و گاز كشور در بخش هاي بالادستي و پايين‌دستي كه قابل اجرا با مشاركت بخش هاي عمومي و خصوصي است، مطالعه و آماده شده است.
اين مقام مسئول كل طرح هاي بخش نفت و گاز صنعت نفت را 95 طرح اعلام كرد و افزود: 57 طرح در بخش بالادستي و 38 طرح در بخش پايين‌دستي تعريف شده است كه در مجموع با سرمايه‌گذاري 119 ميليارد و 600 ميليون دلار اعتبار اجرايي مي شود.
رييس سازمان سرمايه گذاري و كمك هاي اقتصادي و فني ايران در ادامه، سرمايه‌گذاري مورد نياز براي اجراي طرح هاي بالادستي صنعت نفت را 67 ميليارد و 800 ميليون دلار اعلام و تصريح كرد: هفت طرح در زمينه توسعه همزمان ميدان هاي نفت و گاز، 14 طرح در زمينه اجراي پروژه هاي توسعه ميدان هاي گازي، 13 طرح براي پروژه‌هاي توسعه ميدان هاي نفتي، 10 طرح در زمينه پروژه‌هاي توسعه ديگر ميدان هاي نفت و گاز و 13 پروژه در زمينه ايستگاه هاي جمع‌آوري و تزريق گاز تعريف شده است.
عليشيري از سرمايه گذاري 51 ميليارد و 800 ميليون دلاري در بخش طرح هاي پايين دستي صنعت نفت خبر داد و در تشريح فرصت هاي سرمايه گذاري در اين بخش گفت: 9 طرح گاز طبيعي مايع، هفت طرح براي اجراي پروژه هاي پالايشگاه گازي و خطوط لوله، هفت طرح پالايشگاهي نفت خام و ميعانات گازي، 15 طرح خطوط لوله انتقال نفت خام و فراورده‌هاي اصلي در بخش پايين دستي صنعت نفت اجرا مي شود.
معاون وزير امور اقتصادي و دارايي اضافه كرد: 62 درصد از ذخاير طبيعي گاز در مياديني واقع شده است كه هنوز توسعه نيافته و فرصت طلايي براي سرمايه گذاري محسوب مي شود.
وي با اشاره به قانون تشويق و حمايت از سرمايه گذاري خارجي، ويژگي هاي اين قانون را عدم محدوديت در درصد مشاركت سهمي، ميزان سرمايه گذاري خارجي، ميزان سود قابل انتقال، سرمايه قابل انتقال به خارج و نوع سرمايه قابل پذيرش عنوان كرد.
عليشيري معافيت ماشين آلات و تجهيزات خط توليد از پرداخت حقوق و عوارض گمركي (ماشين آلات دست اول) و استرداد حقوق و عوارض گمركي پرداخت شده براي ورود مواد اوليه را به عنوان بخشي از مشوق هاي قابل ارائه به سرمايه گذاران مطرح كرد.
اين مقام مسئول در ادامه با اشاره به روند خصوصي سازي در كشور، خصوصي سازي بانك ها و شركت هاي دولتي را گامي مثبت در كشور دانست و افزود: امكان تاسيس بانك ها و مؤسسات اعتباري غير دولتي از جمله بيمه هاي خصوصي در كشور مهيا شده است.
عليشيري، امضاي موافقتنامه هاي تشويق و حمايت متقابل از سرمايه گذاري، موافقتنامه اجتناب از اخذ ماليات مضاعف و موافقتنامه هاي گمركي را به عنوان گامي مثبت براي حفظ حقوق سرمايه گذاران خارجي در كشور مطرح كرد.


بازگشت به آخرين اخبار
   در اندیشه آنچه كرده ای مباش، در اندیشه آنچه نكرده ای باش   
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company