1391/09/26
گام بلند پژوهشگران کشور در توليد نسل چهارم سلول‌هاي خورشيدي

گام بلند پژوهشگران کشور در توليد نسل چهارم سلول‌هاي خورشيدي

پژوهشگران کشورمان موفق به طراحي و ساخت يک سل خورشيدي با يک ترکيب جديد پليمري شدند.

دکتر علي کسائيان، سازنده اين سل خورشيدي پليمري با بيان اين که تاکنون ساخت سل خورشيدي با اين ترکيب پليمري در هيچ کشوري گزارش نشده است، خاطرنشان کرد: سل ساخته شده ترکيبي از پليمر P3HT و نانو فيبر اکسيد تيتانيوم است که با توجه به ساختار نانويي آن از نسل چهارم سلول‌هاي خورشيدي به شمار مي‌آيد.

عضو هيات علمي دانشکده علوم و فنون نوين دانشگاه تهران با اشاره به اينکه اين نوع از سل‌هاي خورشيدي بسيار انعطاف‌پذير هستند، خاطرنشان کرد: اين سل‌ها نسبت به سل‌هاي خورشيدي سيليکوني انعطاف‌پذير هستند و به راحتي بر روي يک کوله پشتي و يا چادر نصب مي‌شوند.

به گفته وي فرآيند تلخيص سيليکون براي سل‌هاي سيليکوني بسيار سنگين و پر هزينه است اما خلوص ماده در سل‌هاي پليمري بيشتر است و با هزينه کمتري نيز تجاري مي‌شوند.

کسائيان با تاکيد بر اينکه ساخت سل‌هاي خورشيدي پليمري با ساختار نانو سابقه زيادي در دنيا ندارد، تصريح کرد: سل‌هاي سيليکوني بازدهي چندان بالايي ندارند و در نهايت به بهره‌وري 30 درصدي مي‌رسند (30 درصد فوتون‌هاي دريافتي توسط سلول‌هاي خورشيدي جذب و به انرژي تبديل مي‌شوند) اما نسل جديد سل‌هاي خورشيدي قابليت بازدهي بالا دارند و مي‌تواند قيمت تمام شده را کاهش دهند.

عضو هيات علمي دانشکده علوم و فنون نوين دانشگاه تهران با اشاره به اينکه طراحي و ساخت سل‌هاي خورشيدي پليمري در قالب يک پروژه کارشناسي ارشد، انجام شده است، اظهار کرد: انتظار داريم از اين پروژه سه مقاله ISI و دو مقاله علمي – پژوهشي به دست آيد. اما براي تکميل اين سلول‌ها و سنجش ميزان کارايي آنها در انواع مختلف بايد پروژه‌هاي ديگري در مقطع کارشناسي ارشد و دکتري تعريف شود.

کسائيان ادامه داد: دنيا هم اکنون در آغاز راه طراحي و توليد سلول‌هاي خورشيدي پليمري است و زمان زيادي تا کاربردي کردن آنها و افزايش بازدهي باقي مانده است اما با توجه به تنوع مواد اوليه براي سل‌ها نسبت به سلول‌هاي خورشيدي متداول، اين هدف چندان دور به نظر نمي‌رسد.

به گفته اين عضو هيات علمي دانشکده علوم و فنون نوين دانشگاه تهران مراحل ساخت اين سلول خورشيدي در آزمايشگاه جهاد دانشگاهي دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي انجام شده است و دانشکده علوم و فنون نيز برنامه‌اي براي تجهيز آزمايشگاه خود براي پيشبرد بهتر پروژه‌هايي اين چنين در دست دارد.
بازگشت به آخرين اخبار
   وقتي قدرت عشق بر عشق به قدرت چيره شود، دنيا طعم صلح را مي چشد.هندريكس  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company