1391/09/27
ایران در ساخت تجهیزات شیرین کردن گاز ترش به خودکفایی رسید

ایران در ساخت تجهیزات شیرین کردن گاز ترش به خودکفایی رسید

ایران با دستیابی به دانش فنی ساخت تجهیزات شیرین کردن گاز ترش در این حوزه به خودکفایی رسید و در زمره پنج کشور برتر جهان در ساخت این تجهیزات قرار گرفت.
  
به گزارش ایرنا، مجری پروژه طراحی و ساخت برج های پارس جنوبی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران استان مرکزی گفت: 92 برج متانایزر برای فازهای 13، 23 و 24 پارس جنوبی به ارزش 40 میلیون یورو با وزن کلی شش هزار تن در شرکت آذر آب اراک در حال ساخت است.
ˈسیاوس عراقیˈ اظهار کرد: این برج ها که وظیفه شیرین سازی و تفکیک ترکیبات مفید از گاز ترش را در میدان گازی مشترک ایران و قطر برعهده دارند قرار است ظرف مدت 14 ماه ساخته شوند.
وی توضیح داد: تاکنون 49 واحد از برج های مذکور ساخته و در محل سایت نصب شده است.
مجری پروژه طراحی و ساخت برج های پارس جنوبی بیان کرد: انجام پروژه مذکور 20 میلیون یورو صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه داشته است.
عراقی عنوان کرد: تجهیزات عظیم برج های متانایزر در این پروژه ملی برای اولین بار به طور همزمان در چهار جنس مختلف با به کارگیری فنون پیشرفته ماشین کاری، جوشکاری و صرفه جویی ویژه در زمان انجام شده است.
وی خاطر نشان کرد: بزرگترین قطر برج های ساخته شده چهار و نیم متر و بیشترین ارتفاع آنها 46 متر است و استفاده از فولاد آلیاژی خاص (استنلس استیل) با ضخامت 87 میلیمتر در ساخت بدنه برج ها برای نخستین بار در ایران انجام شده است.
مجری پروژه طراحی و ساخت برج های پارس جنوبی اظهار کرد: این برج ها در صنایع نفت و گاز، سیمان، فولادسازی و خودروسازی کاربرد دارد و در شرایط ویژه تحریم دستیابی به خودکفایی ساخت آن برای کشور حیاتی بوده است.
عراقی یادآور شد: در ساخت این برج ها برای اولین بار از روش جوشکاری ˈاتومات قرقرهˈ استفاده شده که نسبت به روش ˈالکترود و برقˈ، کیفیت بهتر و کاهش سه برابری زمان جوش را به همراه دارد.
وی عنوان کرد: استفاده از روش ماشین کاری سنگین با برش پلاسمایی بر ورق های استنلس استیل به ضخامت 150 میلیمتر از دیگر ویژگی های خاص این طرح است.
مجری پروژه طراحی و ساخت برج های پارس جنوبی افزود: در این پروژه همچنین در حوزه قطعات آهن کاری و ریخت و ذوب اولیه مواد ضد خوردگی، کار ویژه و منحصر به فردی انجام شد.
عراقی اضافه کرد: یکپارچه سازی و انتقال یک تکه این برج های عظیم به سایت اجرایی ویژگی دیگر این پروژه است که برای اولین بار در ایران انجام شده است.
وی توضیح داد: 43 برج باقیمانده این پروژه در سه ماه آینده با حدود همین مدت صرفه جویی زمانی به کارفرما تحویل می شود.
مدیر ساخت برج های پارس جنوبی نیز گفت: ساخت این تجهیزات به منظور راه اندازی هر چه سریعتر سایت تصفیه گاز ترش کلیدی است و صرفه جویی زمانی این پروژه برای وزارت نفت اهمیت خاصی دارد.
ˈاحمد قربانیˈ افزود: در سند چشم انداز توسعه کشور دستیابی به مقام اول ایران در صنایع زیردستی پتروشیمی و پالایشگاهی هدفگذاری شده و ساخت تجهیزات یاد شده در تحقق این اهداف گام بزرگی به حساب می آید.
وی اظهار کرد: برای ساخت این تحهیزات نفت و گاز در مجموع هفت هزار تن مواد اولیه تهیه شده و 300 نفر نیروی انسانی به صورت مستقیم در طراحی و ساخت آن نقش داشته اند.
مدیر ساخت برج های پارس جنوبی بیان کرد: هم اکنون ساخت چهار برج از این مجموعه در مراحل پایانی است که هشتم دی امسال برای نصب به فازهای 13، 23 و 24 عسلویه منتقل می شود.
شرکت آذرآب اراک یکی از صنایع مادر تخصصی در زمینه طراحی، ساخت و نصب انواع مخازن تحت فشار، مولدهای بخار، تجهیزات نفت و گاز، مولد حرارتی، صنایع سیمان، قند، روغن سازی، گچ و معدن در کشور است.بازگشت به آخرين اخبار
   هميشه رو به خورشيدباش تاسايه هاي نا اميدي ازتوعقب ترباشند  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company