1391/09/28
نتايج نخستين نظرسنجي معاونت توسعه منابع انساني و مديريت اعلام شد

نتايج نخستين نظرسنجي معاونت توسعه منابع انساني و مديريت اعلام شد


نخستين نظرسنجي معاونت توسعه منابع انساني و مديريت در سايت اين معاونت با نشاني اينترنتي pmhr.mop.ir برگزار و نتايج آن اعلام شد.

 

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نفت (MOP)، معاون توسعه منابع انساني و مديريت وزير نفت با اشاره به انجام نخستين نظرسنجي با هدف بررسي چالش‌هاي منابع انساني از نگاه كاركنان اين صنعت، توضيح داد: از تاريخ سوم تا 17 آبان ماه نخستين نظر سنجي  با موضوع «اساسي‌ترين چالش هاي منابع انساني صنعت نفت طي 5 سال آينده چيست؟» مطرح و با استقبال خوبي رو به رو شد.

دكتر كريم سلحشور افزود: در نظرات دريافتي 51 موضوع مطرح شده و اين موضوعات مجموعا 610  بار تكرار شده‌اند، همچنين نتايج اين نظرسنجي تاكنون بيش از ده هزار بار توسط كاربران مشاهده شده است.

وي در اين خصوص تشريح كرد: نظرات ارائه شده پس از بررسي و شكستن جملات در قالب مفاهيم محتوايي در 12 گروه اصلي و تعدادي زيرگروه طبقه‌بندي شد كه اين شيوه طبقه بندي بر اساس سيستم هاي اصلي مطرح در مديريت منابع انساني صورت گرفته است.

به گفته اين مقام مسئول، مهم‌ترين چالش‌هاي مطرح شده در اين نظرسنجي بر اساس فراواني به ترتيب شامل سيستم حفظ و نگهداري، سيستم حقوق و دستمزد و مزايا، سيستم جذب، احساس عمومي كاركنان به محيط كار و مواضع احساسي آنها به سازمان، سيستم برنامه‌ريزي منابع انساني و جانشين پروري، سيستم ارزيابي عملكرد و پاداش كاركنان، سيستم آموزش، شرايط كار، نگرش نسبت به مديران، سيستم ارتقاي شغلي و تعلق و تعهد سازماني بوده است.

دكتر سلحشور در مورد چالش سيستم حفظ و نگهداري كه 22.3 نظرات مربوط به آن بوده است، توضيح داد: از دست دادن نيروي‌هاي متخصص و ترك صنعت، بروز چالش كمبود نيروي متخصص و مدير، ضعف انگيزه، بي تفاوتي و فرسودگي كاركنان، بازنشستگي مديران و متخصصين و نيز مسائل رواني، اجتماعي و خانوادگي كاركنان از جمله مسائل مطرح شده بوده است.

به  گفته وي همچنين حدود 21 درصد نظرات مربوط به سيستم حقوق و دستمزد و مزايا بود كه در اين بين به مواردي چون پايين بودن حقوق و مزايا و خدمات رفاهي، تفاوت در پرداخت‌ها و استفاده از مزايا و امكانات، مسكن كاركنان و تسهيلاتي براي خانواده‌هاي كاركنان اشاره شده است.

اين مقام مسئول در اين رابطه بر تدوين بسته جامع خدمات رفاهي تاكيد و خاطرنشان كرد: بسته جامع خدمات رفاهي و حمايتي وزارت نفت از سوي اين معاونت با همكاري چهار شركت اصلي نهايي شده و به زودي ابلاغ مي‌شود.

وي در ادامه تبيين كرد: دسته ديگر از نظرات مطرح شده مربوط به سيستم جذب بوده كه كاركنان، سيستم جذب و انتصاب و ارتقا، جذب نيروهاي بومي، مساله نيروهاي قرارداد موقت يا اركان ثالث را مورد توجه قرار داده‌اند. در همين زمينه موضوع بعدي به احساس عمومي كاركنان به محيط كار و مواضع احساسي آنها به سازمان اشاره داشته است.

معاون وزير نفت افزود: در خصوص چالش سيستم برنامه‌ريزي منابع انساني و جانشين پروري، كاركنان خواستار برنامه‌ريزي و جايگزيني نيروها، ايجاد شرايط گردش شغلي مناسب، تدبير راهكاري براي خلاء جايگزيني افراد بازنشسته و بهبود سيستم آموزش براي جانشين پروري شده‌اند.

وي با بيان اينكه سيستم ارزيابي عملكرد و پاداش كاركنان، سيستم آموزش و شرايط كار افراد نيز در اين نظر سنجي مورد توجه كاركنان قرار گفته است، تصريح كرد: به منظور بهبود اين مسائل از گذشته تاكنون تصميم‌هايي همچون بازنگري فوق‌العاده‌هاي مناطق عملياتي، اعمال سيستم يك – يك در شغل‌هاي اقماري، يكسان سازي دوره‌هاي آموزشي در صنعت نفت و نيز تغيير شيوه نوبت‌كاري در سرخس در راستاي رفاه بيشتر خانواده‌ها گرفته شده و اين روند ادامه دارد.

معاون توسعه منابع انساني و مديريت با تاكيد بر اينكه نظراتي درخصوص  نگرش نسبت به مديران و تعلق و تعهد سازماني مطرح شده است، اظهار كرد: ضرورت تدوين آيين نامه انتخاب مدير و مهارت هاي انساني مديران از سوي كاركنان مطرح شده كه به نظرمي‌رسد با تدوين نظام جامع سازماندهي و ارزيابي مشاغل صنعت نفت از يكسو و دستورالعمل تعيين و ارتقاء شرايط احراز تحصيلي مشاغل صنعت نفت از طرف ديگر، اين مشكلات حل شوند.

دكتر سلحشور با اشاره به تدوين نظام جامع سازماندهي و ارزيابي مشاغل صنعت نفت، تشريح كرد: يكپارچه سازي و وحدت رويه در فعاليت‌هاي سازماندهي، رعايت استانداردها و الگوهاي سازماني، جلوگيري از گسترش بي رويه سازمانها، بازآرايي و اعمال تغييرات سازماني در راستاي افزايش بهره وري متناسب با اهداف و استراتژي هاي فرآيند بهينه كار از جمله اهداف آن است.

وي در اين رابطه توضيح داد: با ابلاغ اين نظامنامه، اصول تدوين و تغييرات ساختارهاي سازماني تعريف شده و هر نوع تصميم در اين رابطه بايد در چارچوب اين دستور العمل بوده و از اعمال سليقه جلوگيري مي‌كند.  همچنين با تعريف انواع شغل هاي حاكميتي و غير حاكميتي، دستورالعمل شفافي در زمينه واگذاري برخي فعاليت ها به بخش خصوصي ايجاد شده است.


بازگشت به آخرين اخبار
   كسي كه هدف والاداردهرگز به دامن تسليم وناپاكي نخواهدغلتيد.ويكتور هوگو   
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company