1391/10/03
ساخت نسل پیشرفته پیگ هوشمند در دستور کار متخصصان صنعت گاز

ساخت نسل پیشرفته پیگ هوشمند در دستور کار متخصصان صنعت گاز

شرکت ملی گاز ایران به نیابت از وزارت نفت برای ساخت نسل های پیشرفته پیگ (توپک) های هوشمند، برنامه گسترده ای ترسیم کرده است.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این که دانش ساخت و فناوری توپک هوشمند در انحصار معدود کشورهایی از جمله آمریکا، روسیه و آلمان است، در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: این انحصار با ساخت پیگ هوشمند 30 اینچ به وسیله متخصصان و مهندسان ایرانی شکسته و موجب شد ایران در زمره کشورهای سازنده پیگ هوشمند قرار گیرد.

سعید پاک سرشت با ارزیابی مثبت از نتایج حاصل از پیگ رانی در خط لوله 30 اینچ قم – اراک با نخستین پیگ هوشمند ایرانی افزود: دستیابی به دانش ساخت این پیگ، راه را برای ساخت دیگر نسل های پیشرفته پیگ هوشمند، هموار کرده است.

وی جمع آوری اطلاعات مسیرخط لوله، نشت یابی و اعلام خوردگی در خط لوله را از قابلیت های پیگ هوشمند رانده شده در خط لوله قم _ اراک اعلام و اظهار کرد: نسل های پیشرفته تری از پیگ های هوشمند با قابلیت شناسایی عیوب دیگر در دنیا وجود دارد که ساخت آنها نیز در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران گفت: ساخت پیگ هوشمند برای خطوط لوله 56 اینچ نیز، گام دیگر این شرکت در آینده خواهد بود.

پاک سرشت با بیان این که تحقیقات و پژوهش، بنیادی ترین مرحله ساخت این وسیله(پیگ هوشمند) گران قیمت در صنعت گاز است، تصریح کرد: با دستیابی به دانش ساخت پیگ هوشمند لوله های 30 اینچ، انتظار می رود مسیر پژوهش برای ساخت پیگ های هوشمند با قطر بالا، مسیری کوتاه و ساده باشد.
 
به گزارش شانا، نخستین پیگ هوشمند ایرانی برای استفاده در خطوط لوله 30 اینچ، آذرماه امسال با عبور دادن از مسیری به طول 110 کیلومتر در خط لوله قم _ اراک آزمایش شد.

طراحی و ساخت این پیگ هوشمند با تکیه بر توان و دانش فنی متخصصان شرکت انتقال گاز (مناطق سه و هفت) انجام شده است. با ساخت این وسیله که کاربرد فراوانی در صنعت گاز کشور دارد، از خروج مقادیر قابل توجه ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.

ایران دارای 34 هزار کیلومتر خط لوله فشار قوی گاز است که پیگ رانی هوشمند در آنها به صورت دوره‌ای انجام می‌شود.


بازگشت به آخرين اخبار
   به خوشبختي ايمان دارم، براي همين سخت تلاش مي كنم.((هنري تورئو))  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company