1391/10/03
تامين مالي ميادين مشترك بايد در بودجه 92 در اولويت قرار گيرد

تامين مالي ميادين مشترك بايد در بودجه 92 در اولويت قرار گيرد


مديرعامل شركت ملي نفت ايران با اعلام اينكه تامين مالي براي آينده ميادين مشرك كشور سرنوشت ساز است از نهادهاي مسئول خواست تا در روند بررسي و تصويب جزييات لايحه بودجه سال 1392 نگاه و عنايت ويژه اي به موضوع تامين مالي طرح هاي توسعه اي شركت ملي نفت ايران داشته باشند.


به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران به اهواز، احمد قلعه باني در آيين بزرگداشت سالروز تاسيس شركت ملي حفاري ايران با اشاره به شكل گيري ظرفيت ها و توانمندي هاي مناسب صنعت حفاري در كشور طي 3 دهه گذشته يادآور شد: شركت ملي نفت ايران به استناد برنامه هاي توسعه اي خود،  از افزايش ظرفيت حفاري در دريا استقبال مي كند.
وي با تاكيد بر اينكه هم اكنون 150 ميليارد دلار پروژه در شركت ملي نفت ايران در دست اجراست گفت:از اين ميان  110 ميليارد دلار پروژه در ميادين مشترك تعريف شده است كه 70 ميليارد دلار آن مربوط به اجراي پروژه هاي توسعه اي ميدان گازي مشترك پارس جنوبي است.
مديرعامل شركت ملي نفت ايران تصريح كرد: تا كنون 40 ميليارد دلار در طرح توسعه ميدان گازي پارس جنوبي هزينه شده و 30 ميليارد ديگر نيز هزينه خواهد شد.
وي افزود:در سال 91 جذب 30 ميليارد دلار سرمايه از طريق ابزارها و روش هاي متنوعي همچون انتشار اوراق مشاركت، بيع متقابل، صندوق هاي سرمايه گذاري انرژي و روشهاي ديگر پيش بيني شده بود كه تا پايان سال قطعا بيش از 15 ميليارد دلار آن جذب خواهد شد.

وي از نهادهاي تقنيني و به ويژه از اعضاي كميسيون انرژي مجلس خواست تا نگاه ويژه اي به تامين منابع مالي طرح هاي توسعه اي شركت ملي نفت ايران داشته باشند و در همين راستا تاكيد كرد: اگر در جريان بررسي و تصويب بودجه سال 92 روش هاي مناسب براي تامين مالي طرح هاي مهم از محل منابع غير دولتي نداشه باشيم اين خطر وجود دارد كه روند توسعه ميادين مشترك متوقف شود.

وي همچنين در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اينكه بسياري از ميايدن نفتي ايران وارد نيمه دوم عمر خود شده اند اعلام كرد: مخازن و مياديني كه داراي افت فشار توليد هستند در اولويت نگهداشت توليد قرار دارند و بخش عمده اي از هزينه هاي مربوط به اجراي طرح هاي نگهداشت توليد نيز درواقع ناشي از هزينه حفر چاه هاي جديد در اين قبيل ميادين است كه اميدواريم با تقويت ناوگان حفاري داخلي بخشي از هزينه هاي ناشي از نگهداش توليد كاهش يابد.
مديرعامل شركت ملي نفت ايران با بيان اينكه هم اكنون 20 درصد از توان دستگاه هاي حفاري در ميدان هاي مشترك فعال هستند از افزايش آن به 30 درصد در سال آينده خبر داد و افزود: تقويت ناوگان حفاري شركت ملي حفاري ايران به عنوان شركتي كه نقش برجسته اي و اساسي در اجراي پروژه هاي حفاري دارد در دست بررسي است.
وي با اشاره به توانمندي پيمانكاران و سازندگان تجهيزات صنعت نفت، گفت: اجراي تمام پروژه هاي جاري  صنعت نفت به دست پيمانكاران ايراني است، ضمن اينكه تلاش مي شود تا در بخش تجهيزات از توليدات ساخت داخل استفاده شود.
به گزارش NIOC، آيين بزرگداشت سالروز تاسيس شركت ملي حفاري ايران،30 آذر ماه با پيام وزير نفت در اهواز برگزار شد و در اين مراسم معاونان برنامه ريزي و نظارت بر منابع هيدروكربوري و پژوهش و فناوري وزارت نفت، نايب رئيس و اعضاي كميسيون انرژي و ساير كميسيون هاي مجلس شوراي اسلامي، نماينده ولي فقيه در خوزستان و امام جمعه اهواز، رئيس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه كشور، جمعي از مديران عامل و مديران شركت هاي نفتي و شماري از مسئولان اجرايي استان و كاركنان شركت ملي حفاري حضور داشتند.
شركت ملي حفاري ايران در اول دي 1358 به فرمان امام خميني (ره) تاسيس شد. ستاد مركزي اين شركت در اهواز است و حوزه عملياتي آن در بخش هاي حفاري و خدمات فني و تخصصي در مناطق خشكي و دريايي 12 استان گسترده است.بازگشت به آخرين اخبار
   عشق راستين، شادماني‌اش در بخشيدن است، نه ستاندن.فلورانس اسكاول شين
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company