1391/10/03
همکاری اعضای جی یی سی اف برای دستیابی به قیمت عادلانه گاز

همکاری اعضای جی یی سی اف برای دستیابی به قیمت عادلانه گاز

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز تاکید کرد 13 کشور عضو این مجمع با مدیریت عرضه و تقاضای گاز به دنبال دستیابی به قیمت عادلانه این سوخت پاک هستند.

به گزارش پایگاه خبری بلومبرگ، لئونید بوخانوفسکی در نامه ای به مناسبت چهارمین سالگرد تاسیس مجمع کشورهای صادرکننده گاز همچنین گفت: زمانی که اکثریت صادرکنندگان گاز موافق و متعهد به اجرای رفتارها و اقدام های یکسان و مشابه در بازار انرژی باشند، می توانیم تصمیم گیری های مطلوب و اقدام های موثری همسو با اهداف جی یی سی اف انتظار داشته باشیم.

مجمع کشورهای صادرکننده گاز اثربخشی کمتری نسبت به سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) داشته؛ اوپک از سال 1960 تاسیس شده است و هر سال دوبار به منظور تنظیم سهمیه های تولید و با هدف تاثیرگذاری در قیمت های نفت در سطح وزیران کشورهای عضو نشست برقرار می کند.

وی امروز (سوم دی) در چهارمین سالگرد تاسیس جی یی سی اف در دوحه قطر گفت: در دومین نشست سران جی یی سی اف در روسیه، درباره راه اندازی یک موسسه مالی مخصوص تامین اعتبار توسعه زیرساخت های منابع گازی در کشورهای عضو بحث خواهد شد.

بوخانوفسکی اظهار کرد: از آنجا که جی یی سی اف به سوی برگزاری دومین نشست سران این مجمع در مسکو گام برمی دارد، ابتکارعمل هایی برای تسهیل توسعه بخش گاز طبیعی کشورهای عضو جی یی سی اف پیشنهاد شده است.

چهاردهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز، چهارشنبه (اول آذر 1391) در شهر مالابو، پایتخت گینه استوایی برگزار شد.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی یی سی اف) این مجمع قصد دارد سال آینده برای سران کشورهای عضو، نشستی در روسیه و یک نشست وزارتی نیز نوامبر 2013 در ایران برگزار کند.

وزیران مجمع کشورهای صادرکننده گاز همچنین با تصویب برنامه کاری و بودجه سال 2013 این مجمع، رستم قاسمی، وزیر نفت ایران را به عنوان رئیس و محمد بن صالح الساده، وزیر انرژی و صنعت قطر را به عنوان نایب رئیس نشست وزارتی سال آینده جی یی سی اف منصوب کردند.

اعضای مجمع صادرکنندگان گاز 42 درصد از تولید گاز جهان، 70 درصد از ذخایر گازی جهان، 38 درصد از انتقال گاز با خط لوله و 85 درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا و عمان که آبان سال 1390به جی یی سی اف پیوستند، از اعضای این مجمع جهانی به شمار می روند.


بازگشت به آخرين اخبار
   براي آنكه درزندگي دچارلغزش نشوي،همواره قلبت راپاك نگاه دار.كارلايل
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company