1391/10/03
خط لوله گازی آی پی تا پایان دولت کنونی پاکستان ساخته می شود

خط لوله گازی آی پی تا پایان دولت کنونی پاکستان ساخته می شود


وزیر نفت پاکستان اعلام کرد با وجود برخی فشارهای خارجی، خط لوله گازی ایران-پاکستان ساخته می شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی اکسپرس تریبون از لاهور، عاصم حسین، وزیر نفت پاکستان و مشاور نخست وزیر این کشور در امور نفت و منابع طبیعی اعلام کرد: ساخت خط لوله گازی ایران-پاکستان موسوم به آی پی با وجود برخی فشارهای داخلی و خارجی تا پیش از پایان فعالیت دولتی کنونی پاکستان آغاز خواهد شد.

وی در بازدید از انجمن کارخانه های منسوجات پاکستان (ای پی تی ام ای) همچنین گفت: با توجه به این که ایران متعهد به تامین بخشی از اعتبار مالی و کمک های فنی برای ساخت بخش پاکستانی خط لوله آی پی شده است، اسلام آباد به زودی ساخت این بخش را با کمک ایران آغاز خواهد کرد.

صنایع ایالت پنجاب پاکستان با بحران شدید انرژی رو به رو هستند.

وی افزود: دلایل بحران های متداول انرژی در پاکستان سوء مدیریت نیست بلکه این موضوع به دلیل تصمیم های سیاسی نادرست گذشته بوده، ضمن آن که توزیع مساوی منابع انرژی میان استان ها برای رشد اقتصادی و صنعتی پاکستان ضروری است.

حسین اظهار کرد: ایالت پنجاب ذخایر بزرگ شیل گس ( گاز رسی) دارد که به تبیین سیاست های انرژی مرتبط، حفر و تولید این نوع گازها را در زودترین زمان ممکن آغاز خواهیم کرد.

وی یادآور شد: با آن که مصرف کنندگان گاز بخش های داخلی، تجاری و صنایع پاکستان تا پایان زمستان سال 2014 همچنان با بحران انرژی رو به رو خواهند بود، اما این کشور به زودی از مرحله بحران خارج خواهد شد.

این مقام ارشد گفت: کل مصرف گاز پاکستان 8 میلیارد فوت مکعب در روز، در حالی که کل تولید گاز آن نصف این رقم و فقط 4 میلیارد فوت مکعب در روز است؛ این کمبود در سال های پیش رو با حفر چاه های جدید، واردات ال ان جی و تکمیل خط لوله گازی ایران-پاکستان برطرف می شود.

وزیر نفت پاکستان پیش تر اعلام کرده بود: ساخت بخش پاکستانی خط لوله واردات گاز از ایران شاید تا فوریه 2013 آغاز شود، ضمن آن که واردات گاز از ایران نیز طبق برنامه تا پایان دسامبر سال 2014 انجام می شود.

قرار است ایران 500 میلیون دلار اعتبار مالی ساخت بخش پاکستانی خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان را تامین کند و باقیمانده آن از سوی اسلام آباد و از طریق جمع آوری مالیات از مصرف کنندگان داخلی گاز تامین شود.

بر اساس برنامه های پیشنهاد شده، شرکت های ایرانی و پاکستانی برای ساخت بخش پاکستانی خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان، شرکت سرمایه گذاری مشترک تشکیل می دهند.

به گفته منابع آگاه، چنانچه شرکت های پاکستانی در ساخت این خط لوله گازی مشارکت کنند، هزینه اجرای این پروژه کاهش خواهد یافت.

طبق قرارداد، ایران از فروردین 1393 (2014 میلادی) روزانه 21 میلیون و 500 هزار متر مکعب، سالانه 7.8 میلیارد متر مکعب، گاز طبیعی به پاکستان صادر خواهد کرد.

پاکستان حدود 700 کیلومتر از خط لوله ایران-پاکستان را در داخل مرزهای خود خواهد ساخت و ایران نیز 300 کیلومتر از این خط لوله را از ایرانشهر به بندر چابهار در مرز پاکستان مرتبط خواهد کرد.


بازگشت به آخرين اخبار
 لبخند، ارزان‌ترين راه براي نيروبخشيدن به چهره‌ شماست.پرمودا باترا  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company