1391/10/09
ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور به مرز 57 میلیون تن در سال رسید

ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور به مرز 57 میلیون تن در سال رسید


معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به بهره برداری از هفت طرح مهرماندگار صنعت پتروشیمی از افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به بیش از 56.6 میلیون تن در سال خبرداد.


به گزارش خبرنگار شانا از عسلویه، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی صبح امروز (شنبه 9 دی) در آیین گشایش رسمی پتروشیمی کاویان و خط لوله اتیلن غرب اظهار کرد: این دو طرح ملی با خودباوری و پشتکار مستمر و شبانه روزی مهندسان و کارشناسان ایرانی به بهره برداری رسید.

مهندس عبدالحسین بیات با بیان این که همگام با بهره برداری از طرح های پتروشیمی کاویان و خط لوله اتیلن غرب، مسیر ساخت اولین پتروشیمی ملی هموار شد، افزود: با ساخت مجتمع پتروشیمی کاویان، مسیر ساخت پتروشیمی ملی یا بومی هموار شده است و با اعتماد به متخصصان ایرانی می توان پتروشیمی بومی و ایرانی را با بالاترین کیفیت ساخت.

وی با اعلام این که طرح های مهر ماندگار صنعت پتروشیمی طبق برنامه ریزی ها به بهره برداری خواهد رسید، اظهار کرد: پیش از این سه طرح در ماهشهر و دو طرح در عسلویه افتتاح شده بود و با بهره برداری رسمی از پتروشیمی کاویان و خط لوله اتیلن غرب، ششمین و هفتمین پروژه مهر ماندگار نیز به بهره برداری رسید.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ادامه داد: ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی تا پیش از ساخت مجتمع کاویان 55.6 میلیون تن بود که امروز با بهره برداری از کاویان به 56.6 میلیون رسید.

بیات با بیان این که ظرفیت نصب شده در مسیر خط اتیلن غرب تا خرداد سال آینده به 12 میلیون تن خواهد رسید، ادامه داد: خط لوله اتیلن غرب، توسعه صنعتی پایدار را در 13 استان کمتر توسعه یافته شتاب خواهد داد و می توان با ایجاد صدها واحد تکمیلی در این استان ها توزیع ثروت ملی را در نقاط دوردست فراهم کرد.

بیات گفت: پتروشیمی کاویان سالانه 2 میلیارد دلار درآمدزایی خواهد داشت و در مجموع در این دو طرح 2 هزار شغل مستقیم را ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان این که حدود 70 درصد از تجهیزات مورد نیاز این 2 پروژه در داخل کشور ساخته شده است، افزود: 100 درصد مراحل مهندسی پایه اجرا و راه اندازی از سوی ایرانی ها انجام شده است؛ به گونه ای که اکنون مهندسان ایرانی به خودباوری و دانش ساخت واحدهای پتروشیمی به طور کامل دست یافته اند.

به گفته بیات، تا پایان برنامه پنجم توسعه، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی به یکصد میلیون تن خواهد رسید.

بیات از دکتر احمدی نژاد، رئیس جمهوری درخواست کرد تا سقف سهمیه مسدودی ارزی وزارت نفت برای شتاب در ساخت حوزه های در دست اجرا افزایش یابد.

بیات همچنین خواستار همکاری بیشتر بانک مرکزی و بانک های کشور برای تامین مالی پروژه های صنعت پتروشیمی شد و گفت: پیشنهاد می شود 50 درصد از درآمد فروش سهام پتروشیمی ها به عنوان پشتیبان معین شود تا به عنوان سرمایه برای توسعه این صنعت مورد استفاده قرار گیرد.


بازگشت به آخرين اخبار
   برای انجام کارها همیشه به دنبال راه های بهتر و سریع تر باشید.  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company