1391/10/09
کشور را بدون درآمد نفت می توان اداره کرد

کشور را بدون درآمد نفت می توان اداره کرد


رئیس جمهوری گفت: با همکاری و همدلی می توان کشور را بدون درآمدهای نفتی اداره کرد.

به گزارش خبرنگار شانا از عسلویه، دکتر محمود احمدی نژاد صبح امروز (شنبه 9 دی) در آیین گشایش دو طرح مهر ماندگار پتروشیمی اظهار کرد: ملت ایران باید به سمت قله های افتخار حرکت کند و در این مسیر باید به سمتی برویم که بتوانیم کشور را بدون تکیه به درآمدهای نفت خام اداره کنیم.

رئیس جمهوری افزود: امروز دو پروژه بزرگ پتروشیمی افتتاح شد که نشان از خودباوری و اراده و پشتکار ملت بزرگ ایران است.

وی افزود: اتیلن تولیدی در پتروشیمی کاویان از طریق خط لوله اتیلن غرب، توسعه 13 استان کشور را شتاب خواهد بخشید و این اتیلن می تواند با تبدیل شدن به صنایع تکمیلی، در روند توسعه کشور، سهم بسزایی داشته باشد.

رئیس جمهوری ادامه داد: با بهره برداری کامل از پتروشیمی کاویان 2 میلیون تن اتیلن تولید خواهد شد و فاز دوم این طرح مهر ماندگار به زودی افتتاح شده و در مدار تولید قرار خواهد گرفت.

دکتر احمدی نژاد تصریح کرد: اراده، دانش و تلاش نیروهای متخصص 3 عنصر تاثیرگذار در ساخت این طرح بزرگ است.

وی ادامه داد: تمام مسیر ساخت این پروژه از سوی متخصصان و کارشناسان ایرانی انجام شده و مهندسی طراحی و اجرای آن به طور کامل بومی بوده است.

احمدی نژاد گفت: برخی قطعات از خارج کشور تامین می شود که ساخت آن در داخل صرفه اقتصادی ندارد و تامین این قطعات از دیگر کشورها مانعی ندارد اما بسیاری از قطعات از سوی متخصصان ایرانی در حال ساخت است.

وی تصریح کرد: این دو پروژه پتروشیمی یک تجربه جدید و دانش جدید بود که به همت تلاشگران صنعت نفت به سرانجام رسید.

احمدی نژاد گفت: اگر جامعه ای دارای اراده باشد، می تواند پیشرفت کند و نگاه عدالت محور وزارت نفت برای برنامه ریزی و اجرای خط لوله اتیلن غرب که 13 استان را پوشش می دهد، ابتکاری به یادماندنی است.

رئیس جمهوری گفت: مجتمع های پتروشیمی در طول مسیر خط لوله اتیلن غرب در حال ساخت است و پتروشیمی کرمانشاه نیز تولید خود را آغاز کرده و پتروشیمی کردستان نیز حدود 65 درصد پیشرفت دارد.

وی ادامه داد: این خط لوله به طول 2 هزار و 450 کیلومتر تا تبریز خواهد رسید و در مسیر خود دارای 8 ایستگاه تقویت فشار است.

بر اساس گزارش رئیس جمهوری تاکنون حدود 950 میلیارد تومان برای احداث این خط لوله سرمایه گذاری شده است.

رئیس جمهوری گفت: با احداث کارخانه های صنایع تکمیلی در مسیر خط لوله، می توان از خام فروشی جلوگیری و کالاهای تولیدی را با ارزش افزوده بیشتری تولید کرد.

وی افزود: احداث این خط لوله اشتغال بیشتر با سود بالاتر را به همراه دارد و توسعه صنایع تکمیلی باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

رئیس جمهوری با دعوت از سرمایه گذاران و مردم برای توسعه صنایع تکمیلی گفت: باید در استان های واقع در مسیر خط لوله اتیلن غرب، واحدهای جدید صنعتی احداث شود که پیامد آن درآمدزایی و افزایش اشتغال و نیز توزیع عادلانه ثروت خواهد بود.

رئیس جمهوری با بیان این که برنامه ریزی برای ساخت 2 خط لوله دیگر نیز در حال انجام است که یکی خط لوله مرکز و خط لوله دیگری نیز در شرق کشور است، افزود: باید شبکه توزیع اتیلن در سراسر کشور پخش شود تا تمام مردم ایران از مزایای آن بهره مند شوند.


بازگشت به آخرين اخبار
   آنكس كه ازسرنوشت خويش شكايت ميكندازكوچكي روح خودشكايت كرده است.مترلينگ 
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company