1391/10/09
دستيابي به دانش فنی بومی طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی برج تصفیه گاز ترش

دستيابي به دانش فنی بومی طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی برج تصفیه گاز ترش


 برای نخستین بار سازندگان داخلی به دانش فنی بومی طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی برج تصفیه گاز ترش در پالایشگاه‌های جدید این میدان مشترک گازی دست یافته‌اند.

به گزارش خبرنگار پانا نیوز،همزمان با آغاز عملیات اجرایی 17 فاز جدید پارس جنوبی، تحریم‌های بین المللی موجب شده است که طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی بسیاری از تجهیزات پالایشگاه نفت و گاز در کشور توسط سازندگان داخلی بومی شود.

بر این اساس اخیرا با بسته شدن  بازارهای جهانی بر روی پارس جنوبی، سازندگان و صنعتگران داخلی برای نخستین بار به دانش فنی ساخت تجهیزات شیرین کردن گاز ترش دست یافته اند و ایران هم در جمع 5 کشور سازنده این تجهیزات های تک صنایع نفت و گاز جهان قرار گرفته است.

در حال حاضر در هر یک از پالایشگاه‌های جدید گاز پارس جنوبی بین 75 تا 92 برج شیرین سازی گاز ترش (متانایزر) مورد استفاده قرار می گیرد که با تولید داخلی این تجهیزات توسط سازندگان داخلی به ازای ساخت هر پالایشگاه حدود 20 تا 30 میلیون یورو صرفه جویی ارزی حاصل می شود.

این برج ها که مسئولیت شیرین سازی و تفکیک ترکیبات مفید گاز از گاز ترش را در میدان مشترک پارس جنوبی بر عهده دارند مطابق با یک برنامه زمان بندی 114 ماهه در صنایع و کارخانجات داخلی تولید و در پالایشگاه های جدید پارس جنوبی نصب و راه اندازی خواهند شد.

در پروژه ملی ساخت بومی تجهیزات عظیم برج‌های "متانایزر" برای نخستین بار به‌طور همزمان در چهار جنس آلیاژی مختلف (استنلس استیل) با به کارگیری فنون پیشرفته ماشین کاری و جوشکاری، صرفه جویی قابل توجه‌ای در زمان ساخت حاصل شده است.

این برج‌ها علاوه بر پالایشگاه‌های نفت و گاز در صنایع دیگری همچون سیمان، فولاد و خودروسازی کاربرد دارد و در شرایط ویژه تحریم دستیابی به خودکفایی ساخت آن برای کشور حیاتی بوده است.

ساخت این تجهیزات به منظور راه اندازی هر چه سریع‌تر پالایشگاه تصفیه گاز ترش میدان مشترک گازی با قطر کلیدی است و صرفه جویی زمانی این پروژه برای وزارت نفت از اهمیت خاصی برخوردار است.


بازگشت به آخرين اخبار
   کارها را ساده کنید،باهم ادغام کنید و آنهایی راکه لازم نیست حذف کنید.
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company