1391/10/10
مراحل راه اندازی فازهای 15و 16 پارس جنوبی به زودی آغاز می شود

مراحل راه اندازی فازهای 15و 16 پارس جنوبی به زودی آغاز می شود


معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت گفت: بهره برداری از طرح های مهر ماندگار صنعت نفت افزون بر توسعه این صنعت ،شکوفائی اقتصادی را به همراه خواهد آورد و در این مسیر آغاز مراحل راه اندازی فاز های 15 و16 پارس جنوبی به زودی آغاز خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: با برنامه ریزی های انجام شده 55طرح مهر ماندگارصنعت نفت تا پایان سال به بهره برداری خواهند رسید.

مهندس محسن خجسته مهر افزود:در مرحله اول55  طرح مهر ماندگار به ارزش بیش از 21.5 میلیارد دلاردر وزارت نفت به بهره برداری کامل می رسد و زمان بهره برداری از سایر طرح ها اسفند ماه اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: 32 طرح متعلق به شرکت ملی نفت ایران،13 طرح  شرکت ملی صنایع پتروشیمی،8 طرح شرکت ملی گاز و 2 طرح نیز مربوط به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت گفت: دو طرح مهرماندگار صنعت پتروشیمی( پتروشیمی کاویان و خط لوله اتیلن غرب) با ارزش  حدود 2 میلیارد دلار به دست مهندسان و کارشناسان کشورمان در سال تولید ملی ،حمایت از کار و سرمایه ایرانی روز گذشته بهره برداری شد و سایر پروژه ها نیز به تدریج به بهره برداری خواهد رسید.

خجسته مهردر مورد برخی از مهمترین پروژه هایی که تا پایان سال به بهره برداری می رسند اظهار کرد:  پتروشیمی پلیمر کرمانشاه آماده بهره برداری است و 8 طرح در بندر امام از جمله طرح NF3 پتروشیمی بندر امام به زودی به بهره برداری رسمی خواهد رسید.

وی با بیان این که پروژه ان .جی. ال سیری به زودی به بهره برداری می رسد گفت: این پروژه با  500 میلیون دلارسرمایه گذاری 3.5 میلیون متر مکعب گازهای همراه را در این میدان جمع آوری کرده و به گاز سبک تبدیل می کند که این پروژه مهر ماندگار خوراک واحد های پتروشیمی را تامین کرده و به شبکه سراسری گاز نیز تزریق خواهد شد.

 خجسته مهر ادامه داد: یکی دیگر از پروژه های مهم مهر ماندگار جمع آوری و تزریق گاز های همراه در میدان نرگسی است.

وی از تولید زود هنگام از میدان های یادآوران و یاران شمالی خبر داد و اظهار کرد: تولید میدان هنگام به عنوان یکی دیگر از طرح های مهر ماندگار به 2 برابر خواهد رسید.

دبیر ستاد طرح های مهر ماندگار وزارت نفت افزود: توسعه و افزایش ظرفیت فرآورشی میدان های چشمه خوش و پایدار غرب نیز از دیگر طرح هائی است که به زودی به بهره برداری می رسد.

وی گفت: بهره برداری رسمی از طرح ذخیره سازی گاز در سراجه قم و گاز رسانی به 850 روستا و 40 شهر تا پایان سال محقق شده و قطعه  لوشان به رشت از خط لوله سراسری سوم گاز به طول 375 کیلومتر به بهره برداری خواهد رسید.

خجسته مهر ادامه داد: توسعه میدان های سروستان و سعادت آباد  به پایان رسیده و این دو طرح آماده بهره برداری نهائی شده است.

وی افزود: توسعه میدان های غرب کارون و نصب تلمبه های درون چاهی در 30 میدان نفتی اهوازنیز به زودی پایان خواهد یافت.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت گفت: مجتمع کت کراکر پالایشگاه آبادان به ارزش حدود 600 میلیون دلار و کلنگ زنی فاز دوم پالایشگاه  آبادان به ارزش 3 میلیارد دلار از دیگر برنامه های توسعه ای وزارت نفت به شمار می رود


بازگشت به آخرين اخبار
   الهی! پیشانی بر خاک نهادن آسان است؛دل از خاک برداشتن دشوار.  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company