1391/10/12
میدان های مشترک نفت وگاز، اولویت تخصیص سرمایه هستند

میدان های مشترک نفت وگاز، اولویت تخصیص سرمایه هستند


معاون وزیر نفت گفت: منابع صندوق توسعه ملی به طرح های اولویت دار صنعت نفت هدایت می شود و در این میان میدان های مشترک نفت و گاز اهمیت ویژه ای دارند.

 به گزارش خبرنگار شانا، محسن خجسته مهر در نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی در مرکز مقاومت بسیج وزارت نفت با بیان این که در هر کجای صنعت نفت از جمله در بخش حفاری و ساخت برخی کالاهای اساسی که مقاومتی کار شده است برآیند مطلوبی پدیدار شده ، افزود : اولویت بندی در طرح های سرمایه ای صنعت نفت حائز اهمیت است از این رو در وزارت نفت اینگونه طرح ها اولویت بندی شده است.

معاون وزیر نفت با این عنوان که در حال حاضر فهرست اولویت بندی طرح های صنعت نفت تهیه شده، گفت: 107 طرح اولویت بندی شده در صنعت نفت مشخص شده و اکنون تمرکز فعالیت ها روی همین فهرست اولویت هاست.

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت با نیم نگاهی به برنامه های بخش بالادستی در تولید نفت و گاز گفت: چنانچه اقتصاد مقاومتی پیاده سازی شود، محقق شدن 5.6 میلیون بشکه ظرفیت تولید نفت در روز بدون هیچ گونه نگرانی با اتکا به تجهیزات کالا، ساخت داخل و با نصب و راه اندازی تمام ایرانی شدنی است.

به گفته معاون وزیر نفت درآمدهای نفت و گاز باید خود ایجاد درآمد و تولید ثروت کند و به همین جهت است که صنعت نفت و گاز مولد است.

وی افزود: استراتژی تولید باید بر مبنای ظرفیت حداکثری باشد اگر توانستیم بدون نگرانی به سقف تولید دست یابیم این نشان از شرایط اقتصاد مقاومتی دارد، البته سقف تولید و صادرات نفت و گاز در برنامه بودجه کل کشور آمده است.

معاون وزیر نفت با  بیان این که برخی فکر می کنند که اقتصاد مقاومتی به معنای قطع تعاملات بین المللی است گفت: چنین موضوعی در اقتصاد مقاومتی وجود ندارد و در حال حاضر کشور در صنعت نفت و گاز بیشترین تعاملات بین المللی را دارد.

وی درباره استراتژی صحیح نفتی برای عدم نگرانی اقتصادی گفت: باید توان تولید و ظرفیت را در اوج نگه داریم ولی به هر میزان که تصمیم گرفته شد، صادر کنیم. این استراتژی شرایط عدم نگرانی را ایجاد می کند.

معاون وزیر نفت با این بیان که صندوق توسعه ملی یک ذخیره بین نسلی است، گفت: باید برای بهره گیری موثرتر از این منابع چنانچه قانون نیاز به اصلاح دارد در این خصوص اقدام شود، تنها جایی که منابع صندوق توسعه ملی بازگشت سریع و مطمئن تر دارد سرمایه گذاری در صنعت نفت است از این رو منطقی است که منابع صندوق توسعه ملی بیشتر به این بخش هدایت شود.

خجسته مهر در همین رابطه افزود: منابع صندوق توسعه ملی توسط وزارت نفت تامین می شود، لذا اگر منابع مالی مورد نیاز جهت توسعه میدان های نفت و گاز تامین شود، نتیجه آن افزایش تولید و  صادرات خواهد بود که سهم صندوق توسعه ملی از بابت صادرات نفت، میعانات گازی و فرآورده افزایش می یابد.

به گفته معاون وزیر نفت در تخصیص منابع صندوق توسعه ملی، سهم بخش خصوصی فعال در صنعت نفت اولویت دارد و به دلیل محدود بودن منابع مالی باید بخش دولتی هم از این منابع بهره مند شود.

معاون وزیر نفت با بیان این که در شرایط کاهش درآمدها هم باید توسعه صنعت نفت ادامه یابد گفت: باید ظرفیت های فعلی نگه داشته شود و ظرفیت سازی ادامه پیدا کند.

 همایش اقتصاد مقاومتی مرکز مقاومت بسیج وزارت نفت 26 بهمن ماه سال جاری با همکاری دانشگاه ها برگزار می شود.


بازگشت به آخرين اخبار
   گذشت، بار سنگين دشمني و كينه‌توزي را از دوش شما برمي‌دارد و فضاي ذهن‌تان را براي انديشه‌هاي مثبت و سازنده، پاك و روشن مي‌سازد.داير  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company