1391/10/24
ارزش افزوده در صنعت نفت با توسعه سرمایه گذاری در بخش پژوهش محقق می شود

ارزش افزوده در صنعت نفت با توسعه سرمایه گذاری در بخش پژوهش محقق می شود


معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری با بیان این که دانش و فناوری در صنعت نفت نهادینه شده است، گفت: ارزش افزوده در صنعت نفت با توسعه سرمایه گذاری در بخش پژوهش محقق می شود.

به گزارش خبرنگار شانا، محسن خجسته مهر امروز (یکشنبه 24 دی) در چهارمین همایش پژوهش و فناوری صنعت نفت گفت: مسئولیت های سنگینی در برنامه پنجم توسعه برای وزارت نفت تدوین شده است و در قالب این برنامه، ایجاد ثروت در بخش بالادست و ایجاد ارزش افزوده در بخش پایین دست، از جمله اهداف کلانی هستند که این وزارتخانه می بایست بر اساس آن طرح ها و برنامه های خود را پیش ببرد.

وی تصریح کرد: دستیابی به تولید روزانه یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعب گاز و افزایش ظرفیت تولید محصول نهایی در پتروشیمی های کشور به میزان 100 میلیون تن در سال، همچنین افزایش ظرفیت تولید یک میلیون بشکه نفت خام در پایان برنامه پنجم، از جمله اهداف کلانی است که صنعت نفت می بایست به آن دست یابد و دستیابی به همه این اهداف، نیازمند ارتقای پژوهش و فناوری در این حوزه هاست.

معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری با اشاره به طرح های در دست اجرا در صنعت نفت کشور  افزود: تولید ثروت و ایجاد ارزش افزوده از اولویت های مهمی است که به آن توجه ویژه ای می شود و پژوهش و فناوری در تحقق این اولویت ها نقش و سهم بسزایی دارد.

وی گفت: بنا بر سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و تبیین برنامه ها در برنامه پنجم توسعه، گام های موثری در دهه دوم عدالت و پیشرفت در حوزه صنعت نفت برداشته شده است و از آنجا که به دنبال رشد 8 درصدی در اقتصاد کشور هستیم، تحرک بیشتر در اجرای طرح ها و به ثمر نشستن آنها لازم است.

وی با مهم برشمردن جایگاه پژوهش و فناوری در تحقق زنجیره طرح های صنعت نفت افزود: در دنیا سهم هزینه ها در فناوری بسیار بالاست؛ زیرا سرمایه گذاری در این بخش بسیار سودآور بوده و چند برابر هزینه های انجام شده بازدهی دارد.

خجسته مهر تاکید کرد: اگر به دنبال اقتصاد مقاومتی هستیم، می بایست سهم درآمدی خود را از بابت پژوهش و فناوری مشخص کنیم و خوشبختانه این مهم در زنجیره طرح های صنعت نفت مورد توجه قرار گرفته است.

معاون وزیر نفت در امور برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری تصریح کرد: در اجرای طرح ها می بایست نگرانی ها را کاهش داد و پژوهش و فناوری می تواند بخش عمده ای از این نگرانی ها را همسو با اقتصاد مقاومتی برطرف سازد.


بازگشت به آخرين اخبار
  اينكه همه‌ چيز به روال هميشگي پيش مي‌رود، خود همان فاجعه است! والتر  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company