1391/10/25
تشکیل کلینیک فنی ایران برای ازدیاد برداشت از بزرگترین میدان گازی جهان

تشکیل کلینیک فنی ایران برای ازدیاد برداشت از بزرگترین میدان گازی جهان


مدیر پژوهش و فن‌آوری شرکت ملی نفت از تشکیل یک تکنیکال کلینیک برای طرح جامع مطالعه پارس جنوبی خبر داد و گفت: هدف اصلی درازمدت کردن تولید گاز و بالا بردن سهم میعانات به گاز در تولیدات این میدان است.

محمدعلی عمادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: درباره میدان‌ پارس جنوبی کار ارزشمندی در کنسرسیوم ازدیاد برداشت انجام شده و یک تیم  30 تا 40 نفره از دانشگاه‌های مختلف برای بررسی آن مأمور شده‌اند و حتی از اساتید خارج از کشور برای همکاری در این زمینه دعوت شده است.

وی افزود: در این زمینه یک تکنیکال کلینیک برای طرح جامع مطالعه پارس جنوبی ایجاد کرده‌ایم که به عنوان بزرگترین طرح ملی از سوی رئیس‌جمهور در شورای عطف ابلاغ شد.

مدیر پژوهش و فنآوری شرکت ملی نفت با بیان اینکه این زنجیره شامل حلقه‌های مختلفی است، اضافه کرد: یکی از مهمترین مسائل در این باره مباحث مربوط به مخزن مشترک است چنانکه در میدانی که مشترک است و شریک ما عملا در سرعت برداشت از میدان هیچ حدی ندارد ما باید بدانیم چه نوع رفتاری باید داشته باشیم و دغدغه‌ها و نگرانی‌ های ما در این باره چیست.

وی گفت: عقبه‌های مشکلی که در حوزه تولید از این میدان چه در زمینه گاز چه کاندنسیت و به خصوص لایه نفتی ممکن است ایجاد شود در این مطالعه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

عمادی تاکید کرد: در این مجموعه هم دانشگاه‌ها کار می‌کنند و هم کنسرسیوم ازدیاد برداشت چنانکه پنج پروژه سنگین در این باره بر اساس ابلاغ وزیر نفت تعریف شده است.

وی افزود: 16 نفر از نفت و گاز پارس و 20 تا 30 نفر از کنسرسیوم ازدیاد برداشت به طور مشترک روی این موضوع کار می‌کنند تا بهترین و کارشناسانه‌ترین تصمیمات در این حوزه اتخاذ شود.

رئیس کنسرسیوم ازدیاد برداشت اضافه کرد: این تصمیمات منجر به یک نرم‌افزار منطبق با میدان با تمام فرآیندها و پارامترهایی که در پارس  جنوبی نقش بازی می‌کند، خواهد شد و  هدف اصلی درازمدت کردن تولید گاز و بالا بردن سهم میعانات به گاز در تولیدات این میدان است.
 

*قطری‌ها برای برداشت مشترک اصولی از مخزن عظیم پارس جنوبی علاقه‌ای نشان نمی‌دهند


وی در پاسخ به پرسشی درباره همکاری مشترک با قطر برای برداشت اصولی و صیانتی از مخزن عظیم پارس جنوبی، گفت: طرف قطری تابع بعضی مسائل سیاسی است اما برای اینکه قطری‌ها مشارکت و تبادل اطلاعات کنند از طریق مسئولان با طرف قطری مذاکره داشته‌ایم.

 وی اظهار داشت: در نشست قطر نیز در این باره صحبت کردیم اما قطری‌ها با توجه به شرایط خودشان علاقه‌ای نشان نمی‌دهند یا لااقل علاقه‌ها در حدی است که ما خود باید رأسا اقدام کنیم و به فکر خودمان باشیم که با همین اهتمام هم کار می‌کنیم؛ اگرچه اقدامات ما برای تبادل متقابل اطلاعات ادامه دارد.

به گزارش فارس، پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی جهان است که برداشت بی‌حساب از آن به خصوص در طرف قطری میدان باعث افت فشار قابل توجه و ایجاد مشکلاتی در مخزن این میدان فوق عظیم شده است چنانکه نگرانی طرف قطری نیز در این باره بر انگیخته شده است.

بر این اساس شرکت چند ملیتی «شل» چندی پیش طرحی را برای برداشت صیانتی تر از منابع این میدان به شرکت‌های بهره‌بردار غربی فعال در بخش قطری پارس جنوبی ارائه کرد.

کارشناسان معتقدند این نحوه برداشت از پارس جنوبی باعث به دام افتادن صدها میلیون بشکه از میعانات گازی با ارزش این میدان در سنگ مخزن آن شده و بخش بزرگی از ثروت پنهان در پارس جنوبی قربانی رقابت‌جویی شرکای این میدان به خصوص شرکت‌های نفتی معظم غربی شده و برای همیشه از دست برود.معلومه


بازگشت به آخرين اخبار
   علي(ع):شرافت مؤمن ايمان اوست وعزّت وسربلندى‏ اش به اطاعت پروردگارست  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company