1391/10/27
3 تفاهم‌نامه با هدف توسعه کاربرد انرژی‌های‌ پاک در خلیج فارس امضا شد

3 تفاهم‌نامه با هدف توسعه کاربرد انرژی‌های‌ پاک در خلیج فارس امضا شد


شرکت نفت فلات قاره ایران در راستای توسعه کاربرد انرژ‌ی‌های پاک در میادین نفت و گاز خلیج فارس شب گذشته (سه‌شنبه 26 دیماه) تفاهم‌نامه پژوهشی با پژوهشگاه صنعت نفت، مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست‌جمهوری و شرکت مپنا امضا کرد.

به گزارش خبرنگار شانا، نخستین تفاهم‌نامه‌ که میان نفت فلات قاره و پژوهشگاه صنعت نفت امضا شد با رویکرد استفاده از انرژی‌های پاک به کمک فناوری بازیافت حرارتی و تولید همزمان برق و برودت (CHP) بود. هدف از امضا این تفاهم‌نامه امکان تولید همزمان برق، برودت و گرما بوده در کنار افزایش راندمان نیروگاه‌های موجود در مناطق عملیاتی فلات قاره و کاهش گازهای گلخانه‌ای است.

در این تفاهم‌نامه جزیره سیری به عنوان پایلوت برای اجرا و نصب سیستم‌های CHP درنظر گرفته شد تا پس از تحقق اهداف یاد شده در سایر مناطق عملیاتی فلات قاره در خلیج فارس مورد استفاده قرار گیرد.

تفاهم‌نامه دوم میان شرکت‌های نفت فلات قاره ایران و مپنا نیز در راستای تولید انرژی پاک به کمک فناوری توربین‌های انبساطی بود.

از آنجایی که برای تولید گاز از چاه‌ و جریان دادن آن از تاسیسات سرچاهی به تاسیسات انتقال و فرآورش، نیاز است که با نصب تجهیزات خاص مانند چوک ولوها فشار گاز تولیدی از مخزن کاهش پیدا کند، گروه پژوهشی فلات قاره به فکر افتاد تا از این انرژی طبیعی و خدادادی که بدون استفاده هدر می‌رود برای تولید برق استفاده کند.

در این راستا تصمیم گرفته شد که اجرای این طرح به صورت پایلوت در منطقه لاوان و با تامین توربین‌های انبساطی از شرکت مپنا و نصب آن‌ها در تاسیسات کاهنده فشار گاز انجام شود.

سومین تفاهم‌نامه با هدف افزایش همکاری‌های مشترک در زمینه فناوری‌های نوین بوده است. در این تفاهم‌نامه که میان شرکت نفت فلات قاره ایران و مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست‌جمهوری امضا شد بر انتقال تکنولوژی‌های نوین در حوزه فناوری‌های نوین و استفاده حداکثری از توان داخلی در این حوزه تاکید شده است.


بازگشت به آخرين اخبار
   انسانهادرهیچ ویژگی اي به اندازه نیکی به همنوعان خدای گونه نیستند.سیسرو  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company