1391/10/30
رئیس جمهوری: وابستگی به درآمد نفت از دلایل تورم است

رئیس جمهوری: وابستگی به درآمد نفت از دلایل تورم است


رئیس جمهوری در صحن علنی امروز مجلس با بیان این که همواره به طور متوسط بودجه‌ هزینه‌های دولت‌ها به درآمد نفت وابستگی داشته است، گفت: باید یک بار با تصمیمی مشترک این موضوع را تمام کنیم.

به گزارش خبرنگار شانا، دکتر محمود احمدی نژاد به همراه مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت، در صحن علنی چهارشنبه 27 دی مجلس شورای اسلامی، در سخنانی به تبیین موضوع های کلان حوزه اقتصادی کشور پرداخت.

وی در بخش نخست سخنان خود درباره رابطه دولت و مجلس گفت: همه ما در یک سنگر قرار داریم و دولت و مجلس و رئیس جمهوری با یک تعهد مشترک در عرصه مدیریت کشور وارد شده‌ایم؛ تعهد مشترک همه ما، خدمت به مردم و صیانت از ارزش‌های الهی، حرکت در راستای عدالت، خدمتگزاری به مردم، تلاش در مسیر تعالی کشور و آبادانی آن و فراهم کردن زمینه رفاه و آرامش برای مردم و کاهش فاصله‌هاست و هیچ ‌یک از ما برای خودمان نیستیم.

دکتر احمدی‌نژاد د تصریح کرد: امروز دو موضوع اساسی و مهم در برابر ما قرار دارد؛ موضوع اول و مستمر، روند رشد کشور است؛ ما یک انقلابیم و یک ملت بزرگ هستیم و باید پیشرفت کنیم.

وی افزود: موضوع دوم تحریم دشمنان است؛ همه در این اندیشه مشترکیم که از اهداف اصلی انقلاب اسلامی در ذیل استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، تعالی و پیشرفت کشور و رسیدن به جایگاه شایسته ملت ایران است.

  • با وجود توسعه داخلی، صادر کننده هستیم

رئیس‌جمهوری با بیان این که در دوره انقلاب کارهای فراوان و افتخارآمیزی شده است، افزود: در سال‌های اخیر نیز با همدلی مجلس و دولت کارهای ارزشمند و ماندگاری شده است؛ یادمان هست در سال‌های 85 و 86 در تابستان‌ها قطع برق داشتیم، اما در این شش سال معادل کل قبل ظرفیت تولید برق ایجاد شده است و با این که خانه‌ها زیاد شده، صنعت،‌ تولید و مصرف سرانه بالا رفته است.

وی اضافه کرد: ما امروز به صادرکننده اصلی برق منطقه تبدیل شده‌ایم و وزارت نیرو سالانه یک میلیارد دلار از این طریق درآمد دارد و ما تقاضاهایی نیز هم‌اکنون داریم؛ تولید فولاد در کشور ما دو برابر شده است، در کشاورزی، علم و فناوری، موضوع هسته‌یی، هوافضا، بیوتکنولوژیکی، ساخت راه‌آهن، بیمارستان و دانشگاه و ... کارهای بزرگی انجام شده است؛ طرح عظیم مسکن مهر، اجرای اصل 44، طرح هدفمندی یارانه‌ها، مردمی کردن اقتصاد و صدها کار دیگر در کارنامه مشترک ما ثبت شده است و همه می‌دانیم که ظرفیت کشور بیشتر از اینهاست.

رئیس‌جمهوری با اشاره به این که موانع ساختاری در اقتصاد ایران وجود دارد که مشکل‌آفرین است، اظهار کرد: در شرایط کنونی با تحریم دشمن روبه رو هستیم، چون ملتی که می‌خواهد مستقل، سرافراز و الها‌م‌بخش زندگی کند، دشمن دارد و دشمنان نمی‌خواهند ما پیشرفت کنیم و این به باور همگانی تبدیل شده است و با اقدام های سازنده‌ای که شما در دولت و ملت انجام می‌دهید، مخالف هستند، اما بهانه‌های دیگری می‌آورند، در حالی که با پیشرفت و اقتدار ملت ایران مخالف هستند و امروز سیاستمداران جهانی هم به این باور رسیده‌اند.


  • وابستگی به درآمد نفت از دلایل تورم است

دکتر احمدی نژاد در بخش دیگر سخنان خود در جمع منتخبان مردم در تشریح مشکلات اقتصادی کشور با انتقاد از اتکای هزینه بودجه دولت به ارز نفتی گفت: این موضوع از سال 49 تا 50 شروع و به مرور بیشتر شد.

وی در ادامه به راهکار دولت و مجلس برای کمک به حل این موضوع در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: در این ارتباط صندوق توسعه ملی ایجاد و بخشی از درآمد ارزی نفتی دولت از هزینه دولت به این صندوق واریز شد برای سرمایه‌گذاری‌های بیشتر.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: به طور متوسط همواره بودجه‌ هزینه‌های دولت‌ها به درآمد نفت وابستگی داشته و گاهی این موضوع به مرور زمان افزایش پیدا کرده و یکی از دلایل تورم نیز این موضوع است.

رئیس‌جمهوری یکی دیگر از مشکلات را عدم اتکا برنامه‌ریزی‌های اقتصادی کشور به منابع بومی و سرزمینی برشمرد و گفت: گاهی می‌بینیم که برنامه‌ریزی‌های اقتصادی ما به مدل‌های اقتباسی وابستگی دارد و عمده نظریات و مدل‌ها از لحاظ تحلیل اقتصادی و رشد اقتصادی نوعا سرمایه‌داری و یا سوسیالیستی است.

دکتر احمدی نژاد یکی از راهکارهای رشد پایدار را قطع رابطه بودجه هزینه‌ای دولت با ارز نفتی عنوان کرد و گفت: باید یک بار با یک تصمیم مشترک این موضوع را تمام کنیم، گرچه فشارهایی نیز وارد می‌شود.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه سال هاست اقتصادمان به ارز نفتی وابسته است و از درآمد نفتی کشور تغذیه کرده است، گفت: با توجه به وجود نفت در کشور گاهی اندیشه‌ها به سمت خرج کردن آن می‌رود به خصوص در بخش هزینه‌ای و این در حالی است که ما باید این وابستگی را هرچه بیشتر کاهش دهیم.

  • آماده انجام کارهای بزرگ هستیم

وی با یادآوری زمان اجرای مرحله نخست طرح هدفمندی یارانه ها به روند مصرف بنزین و گازوییل و واردات آنها اشاره کرد و افزود:  در سال 90 نیاز ما به واردات فرآورده ها 17 و نیم میلیارد دلار کم و در همین دوره‌ سال 90 نزدیک به 11 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی اضافه شد، یعنی 17 و نیم میلیارد مصرف ارزی کاهش یافت و 11 میلیارد درآمد ارزی اضافه شد و 3 میلیارد دلار واردات کاهش پیدا کرد که به منابع ارزی کمک شد.

رئیس جمهوری کشورمان در بخش پایانی سخنان خود  با با بیان این که طرح های بزرگ فقط از طریق تفاهم دولت و مجلس قابل اجراست، گفت: ما آماده ایم سختی ها را تحمل کنیم و کارهای بزرگ را انجام دهیم، زیرا ظرفیت های کشور و امکانات، شرایط عمل برتر را امکان پذیر کرده است.


بازگشت به آخرين اخبار
   مهم نیست  بار بخوری زمین، مهم این است كه بار نهم برخیزی.  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company