1391/11/04
40 پروژه‌ به کنسرسیوم دانشگاهی ازدیاد برداشت محول شده است

40 پروژه‌ به کنسرسیوم دانشگاهی ازدیاد برداشت محول شده است

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران از افزایش پروژه‌های تعریف شده در کنسرسیوم دانشگاهی ازدیادبرداشت از میادین نفت و گاز کشور به 40 مورد خبرداد.

محمدعلی عمادی در گفت و گو با خبرنگار شانا تاکید کرد: در این کنسرسیوم یک استراتژی کلی وجود دارد و آن بررسی امکان استفاده از همه روش‌های ازدیادبرداشت در مخازن نفت و گاز کشور با توجه به رفتار مخازن است.

وی اقتصادی بودن را یکی دیگر از معیارهای انتخاب روش‌های ازدیاد برداشت اعلام کرد و گفت: برخی روش‌ها باتوجه به رفتار و ویژگی‌‌های خاص میادین کشور ممکن است توجیه اقتصادی نداشته باشد.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران با بیان این که هم‌اکنون همه شرکت‌های زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران برای بررسی مخازن تحت مدیریت خود جهت انجام پروژه‌های ازدیاد برداشت فعال شده‌اند، افزود: شرکت‌های تابعه به صورت مستمر در حال پایش میادین و ارسال اطلاعات آنها به کنسرسیوم هستند.

چندی پیش کریم زبیدی، معاون منابع هیدروکربوری مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران نیز درباره روند تعریف و اجرای پروژه‌ها در این کنسرسیوم گفته بود: برای نتیجه‌بخشی بیشتر پروژه‌ها آنها را در شش گروه دسته‌بندی کرده‌ایم و قرار است براساس درجه اولویت و اهمیت فاز اجرایی آنها آغاز شود.

وی مطالعات آزمایشگاهی و تئوری، مشکلات مربوط به رسوب آسفالتین و واکس، تزریق گازهای هیدروکربوری، غیرهیدروکربوری و آب، فرازآوری مصنوعی، انگیزش چاه و ایجاد شکاف هیدرولیکی و مطالعات خواص سنگ، سیال، ترشوندگی و افزایش مقیاس خاص را از جمله این دسته‌بندی‌ها اعلام کرده بود.

براساس این گزارش، کنسرسیوم دانشگاهی ازدیاد برداشت به منظور عمل به ماده 130 قانون برنامه پنجم برای افزایش یک درصد ضریب برداشت از مخازن نفت و گاز کشور، خرداد امسال با حضور وزیران نفت و علوم آغاز به کار کرد.

اهم فعالیت‌های این کنسرسیوم شامل مواردی چون انتقال یافته‌های علمی، پژوهشی و فناوری به صنعت نفت، موسسه ها و بنگاه‌های اقتصادی، کمک به نیازسنجی پژوهشی ازدیادبرداشت از مخازن نفت و گاز کشور، موسسه ها، شرکت‌ها، بنگاه‌ها و اجرای طرح‌های مطالعاتی و تحقیقاتی، تامین و ارائه خدمات آزمایشگاهی، مطالعاتی، کارگاهی و نمایشگاهی مورد نیاز، ایجاد ارتباط میان سازمان‌ها و موسسه های دولتی و خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی و دانش آموختگان مخترعان، محققان و نوآوران صنعت بالادست نفت است.

البته تشکیل صندوق توسعه فناوری و نوآوری در زمینه ازدیادبرداشت، ایجاد زمینه‌های راه‌اندازی و گسترش کنسرسیوم‌های مولد دانش در این زمینه و بسترسازی برای ایجاد اشتغال مولد دانش آموختگان بخش بالادستی نفت و ارائه مشاوره در زمینه‌های کارآفرینی، اشتغال و تجاری‌سازی اختراعات و نتایج تحقیقات نیز بخش دیگری از فعالیت‌های این کنسرسیوم خواهد بود.

کنسرسیوم دانشگاهی ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز کشور متشکل از شش دانشگاه برتر کشور در این زمینه (صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، سهند تبریز، شیراز، تهران و صنعت نفت) به همت معاونت های پژوهش و فناوری وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران شکل گرفته است.بازگشت به آخرين اخبار
   عملکرد بهترین رقیب هایتان را معیار سنجش عملکرد خودتان قرار دهید.   
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company