1391/11/04
تولید انرژی از جزر‌ومد عملیاتی می‏شود

تولید انرژی از جزر‌ومد عملیاتی می‏شود


معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر از اجرای طرحی با هدف استفاده از ظرفیت دریای عمان و خلیج‌فارس برای تولید انرژی از جزر‌ومد خبر داد.

به گزارش مارین نیوز، دکتر وحید یاوری در حاشیه کنفرانس علوم و فنون دریایی و اقیانوسی در این زمینه به خبرنگاران توضیح داد: دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر یک طرح مشترک را با سازمان انرژی‌های نو برای بهره‌برداری از دریا در جهت تولید انرژی‌های پاک آغاز کرده که تولید انرژی از جز و مد از آن دسته است.

به گفته وی، در فاز نخست این پروژه پژوهشگران این دانشگاه به صورت وسیع به بررسی جز‌رومد در این ناحیه پرداخته‌اند که نتایج تحقیقات حاکی از امکان تولید انرژی در مناطق شکست ساحلی (خور یا خلیج) است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر درباره دیگر پروژه‌های این دانشگاه توضیح داد: دانشگاه خرمشهر به عنوان نخستین دانشگاه تخصصی در زمینه علوم و فنون دریایی پروژه‌ای را با وزارت دفاع در حوزه جلوگیری و کاهش خوردگی بدنه کشتی‌ها با استفاده از نانوفن‌آوری آغاز کرده است.

وی افزود: دانشگاه پروژه‌ای را نیز با سازمان بنادر و دریانوردی در بنادر خرمشهر، آبادان و ماهشهر آغاز کرده است که طی آن به بررسی راهکارهای موجود برای رفع مزاحمت موجودات مزاحم دریایی که باعث آسیب به سازه‌های ساحلی و دریایی می‌شوند، می‌پردازد.

یاوری خاطر نشان کرد: در ارزیابی‌های صورت گرفته از فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه این دانشگاه شاخص‌های نسبی خوبی در زمینه تعداد پژوهشگر و پژوهش‌های انجام شده داشته است. هم‌چنین میزان پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه در طول یک سال گذشته تقریبا یک میلیارد و 200 میلیون تومان بوده است که بودجه قابل قبولی است.

وی با تأکید بر اینکه «دانشگاه خرمشهر به عنوان سازمان معتمد سازمان محیط زیست کشور بر پساب‌های واحد‌های صنعتی و تولیدی در منطقه نظارت دارد»، اظهار کرد: اساتید دانشگاه در کارگروه‌های تخصصی زیست‌شناسی دریا و فیزیک دریای سازمان حفاظت محیط زیست منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان عضویت دارند و بعنوان مسوولان این کارگروه‌ها در گشت‌های تحقیقاتی این سازمان شرکت می‌کنند.

به گفته معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، این دانشگاه ارتباط خوبی با سازمان جهانی دریانوردی (IMO) دارد و در سال‌های 2004 تا 2008 پروژه‌ای را در زمینه مدیریت گونه‌های مهاجم دریایی در منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان برای این سازمان انجام داده که دستاورد‌های این پروژه مورد استفاده تمام کشور‌های منطقه قرار گرفته است.


بازگشت به آخرين اخبار
   هميشه رو به خورشيدباش تاسايه هاي نا اميدي ازتوعقب ترباشند  
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company