1391/11/08
شدت مصرف انرژی در کشور به یک سوم مصرف فعلی کاهش می یابد

شدت مصرف انرژی در کشور به یک سوم مصرف فعلی کاهش می یابد


مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف انرژی از برنامه این شرکت برای کاهش شدت مصرف انرژی در کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه به یک سوم مصرف فعلی خبر داد.


عباس کاظمی در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: اگر شدت مصرف انرژی امروز کشور را 900 تن معادل نفت‌خام در نظر بگیریم این رقم تا پایان برنامه پنجم باید به 600 تن معادل نفت خام کاهش یابد.

وی ارتقا راندمان صنایع و نیروگاه‌ها، استفاده گسترده از انرژی‌های تجدیدپذیر، تغییر الگوهای مصرف انرژی در بخش‌های خانگی و تجاری را از جمله راهکارهای کاهش شدت مصرف انرژی در کشور اعلام کرد.

کاظمی دستیابی به این هدف را مستلزم همکاری نزدیک وزارتخانه‌هایی چون مسکن، کشور، راه و شهرسازی، کشاورزی و نفت دانست و یادآور شد: در زمینه کاهش شدت مصرف انرژی یک قانون به همراه 75 ماده وجود دارد که اگر با کمک نهادهای یاد شده اجرایی بشود، می‌تواند ما را در رسیدن به هدف نهایی یاری کند.

وی همچنین تاکید کرد که در پایان برنامه ششم نیز کاهش یک دومی شدت مصرف انرژی در کشور پیش‌بینی شده است به این ترتیب رسیدن به هدف ترسیم شده در برنامه پنجم می‌تواند راه را برای تحقق هدف برنامه‌های آتی کشور هموار کند.

کاظمی به موفقیت روسیه در کاهش شدت مصرف انرژی در این کشور اشاره کرد و گفت: در این کشور با بهره‌گیری از راهکارهای کاهشی طی ده سال، شدت مصرف انرژی به نصف رسید.

به گزارش شانا، شدت مصرف انرژی نسبت مقدار مصرف انرژی (تن معادل نفت خام) به هر یک هزار دلار تولید ناخالص داخلی GDP در سطح کلان کشورها گفته می شود.

براساس ترازنامه انرژی  سال 1385 ، شدت انرژی در  ایران پنج برابر متوسط جهانی است .به عبارت دیگر برای ایجاد یک میلیون دلار درآمد ناخالص در ایران 900 تن معادل نفت خام انرژی مصرف می شود.

بر اساس برآوردهای کارشناسی مصرف انرژی ایران معادل کشوری با جمعیت ٧٥٠ میلیون نفر است.


بازگشت به آخرين اخبار
امام صادق(ع): هیچ عاملی برای نزدیکی به خداوندماننداجتناب ازگناه نیست.
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company