1391/11/08
85 درصد تجهیزات مورد نیاز یک حلقه چاه در نفت مناطق مرکزی بومی‌‌سازی شد

85 درصد تجهیزات مورد نیاز یک حلقه چاه در نفت مناطق مرکزی بومی‌‌سازی شد


مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از موفقیت این شرکت در بومی‌‌سازی 85 درصد قطعات و تجهیزات مورد نیاز یک حلقه چاه نفتی (به عنوان پایلوت برای بومی‌سازی تجهیزات سرچاهی و درون‌چاهی) از ابتدای سال 84 تاکنون خبر داد.

به گزارش شانا، مهدی فکور به شکل‌گیری یک کمیته راهبردی برای بومی‌سازی تجهیزات مورد نیاز این شرکت اشاره و اظهار کرد: کمیته راهبردی حمایت از ساخت داخل سال 1384 با سفارش تاج یک چاه نفتی آغاز به کار کرد و در نخستین قرارداد پس از تشکیل کمیته ساخت 17 قلم تجهیزات سرچاهی در مرحله سفارش قرار گرفت.

وی این کمیته را مشتمل بر چهار گروه اصلی مکانیک، برق و الکترونیک، شیمی و راه و ساختمان خواند و افزود: هر یک از این گروه‌ها دارای چند کمیته تخصصی است.

فکور ادامه داد: کمیته‌های تخصصی در بخش مکانیک شامل وسایل حفاری، خطوط لوله و شیر آلات، ماشین آلات و دستگاه‌ها و آب‌بندها، در بخش برق و الکترونیک شامل برق، ابزار دقیق، مخابرات، خدمات و وسایل کامپیوتر و در بخش شیمی نیز، شامل مواد شیمیایی و لوله آزمایشگاهی، حفاظت فنر، تاسیسات فرآیندی نفت و گاز و گاز مایع و اج اس یی است.

به گفته او درمجموع 12 کمیته تخصصی برای هر یک از چهار گروه کمیته راهبردی بومی‌سازی تشکیل شده است.

وی تجهیزات ساخته شده پس از تشکیل این کمیته را شامل ساخت و طراحی رشته‌های تکمیلی درون چاهی کلاس پنج هزار و 10 هزار پام، تاج چاه، تجهیزات سرچاهی کلاس پنج هزار و 10 هزار پام ، شیرهای پنج هزار و 10 هزار پام، ساخت فلنج‌های محیط گاز ترش کلاس کاری 15 هزار پام، ساخت ظروف جداکننده گاز، آب و میعانات گازی برای فشارهای یک هزار و 800 پام و  ساخت شیرهای ایمنی سرچاهی برای کلاس‌های سه هزار و پنج هزار پام اعلام کرد.

فکور درباره رویکرد و سیاست اصلی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران درباره کمیته راهبردی ساخت داخلی کالا، استانداردها و پژوهش و فناوری به عنوان بازوی اصلی این کمیته گفت: در این کمیته دستیابی به دانش فنی بومی‌سازی افزایه‌های اسیدی، ساخت نرم‌افزار تجزیه و تحلیل آزمایش‌ چاه‌ها، ساخت فیلترهای کاهنده گازوییل دکل‌های حفاری، ساخت نرم‌افزار CPMIS به منظور کنترل مدیریت پروژه در سطوح اجرایی و مالی، ساخت پایش حفاظت کاتدی از طریق وب برای استفاده در سایت‌های عملیاتی و طراحی و ساخت نانو سنسور گاز متان و سامانه مربوط به آن برای نخستین بار در کشور انجام شده است.

وی یادآور شد: این شرکت، نخستین شرکت در بخش بالادستی است که لیسانس ثبت اختراع در زمینه مواد بازدارنده سینتیکی هیدرات و دستیابی به دانش فنی و ساخت ماده دموکسی فایر برای فرآورش نفت سنگین را کسب کرده است.


بازگشت به آخرين اخبار
داناترین مردم به خدا، راضی ترین آنهاست به تقدیرات الهی
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company