1391/11/08
تلاش اسلام آباد برای پیشبرد خط لوله ایران-پاکستان

تلاش اسلام آباد برای پیشبرد خط لوله ایران-پاکستان


وزیر امور خارجه پاکستان اعلام کرد ساخت خط لوله گازی ایران-پاکستان در حال پیشرفت است.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه نیوز از اسلام آباد، حنا ربانی کار، وزیر امور خارجه پاکستان گفت: با وجود تحریم های ایران، ساخت خط لوله گازی ایران-پاکستان در حال پیشرفت است.

وی در نشست پارلمان پاکستان (نشنال اسمبلی) با اشاره به چالش تامین اعتبار برای ساخت بخش پاکستانی خط لوله آی پی، چالش بزرگی است، گفت: گفت وگوها با طرف ایرانی برای حل محدودیت ها و موانع مالی این پروژه در حال انجام است.

پاکستان برای ساخت بخش پاکستانی این خط لوله با طول 781 کیلومتر، به 1.5 میلیارد دلار تامین اعتبار نیاز دارد.

عاصم حسین، وزیر نفت و مشاور نخست وزیر پاکستان در امور نفت و گاز پیش تر گفته بود: دولت پاکستان به منظور رفع بحران های برق و گاز در این کشور، خواهان تکمیل خط لوله گازی ایران-پاکستان (آی پی) در زودترین زمان ممکن است.

قرار است ایران 500 میلیون دلار اعتبار مالی ساخت بخش پاکستانی خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان را تامین کند و باقیمانده آن از سوی اسلام آباد و از طریق جمع آوری مالیات از مصرف کنندگان داخلی گاز تامین شود.

بر اساس برنامه های پیشنهاد شده، شرکت های ایرانی و پاکستانی برای ساخت بخش پاکستانی خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان شرکت سرمایه گذاری مشترک تشکیل می دهند.

طبق قرارداد، ایران از فروردین 1393 (2014 میلادی) روزانه 21 میلیون و 500 هزار متر مکعب و سالانه 7.8 میلیارد متر مکعب، گاز طبیعی به پاکستان صادر خواهد کرد.

پاکستان حدود 700 کیلومتر از خط لوله ایران-پاکستان را در داخل مرزهای خود خواهد ساخت و ایران نیز 300 کیلومتر از این خط لوله را از ایرانشهر به بندر چابهار در مرز پاکستان مرتبط خواهد کرد.


بازگشت به آخرين اخبار
حفظ تنوع زيستي=رفاه بشريت
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company