1391/11/09
توسعه صنعت نفت ایران در اوج قرار دارد

توسعه صنعت نفت ایران در اوج قرار دارد


وزیر نفت گفت: امروز توسعه صنعت نفت کشور نسبت به سال های گذشته در اوج خود قرار دارد.


به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، مهندس رستم قاسمی امروز (دوشنبه 9 بهمن) در آیین گشایش چهارمین نمایشگاه تخصصی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی خوزستان افزود: بحث توسعه صنعت نفت، از مهم ترین اهداف و برنامه هاست و با اتکا به توانمندی های داخلی، شاهد شتاب در اجرای طرح ها و پروژه های بزرگ هستیم.

وی به توسعه میدان های مشترک اشاره و اظهار کرد: هم اکنون قراردادهای این میدان ها از آذر در استان ایلام گرفته تا میدان هنگام در جزیره قشم در مراحل اجرایی قرار گرفته است.

قاسمی گفت: در میدان پارس جنوبی که مهم ترین میدان مشترک محسوب می شود، 19 فاز به طور همزمان اجرا می شود و این در حالی است که در بخش پالایشگاهی نیز طرح توسعه پالایشگاه های شازند، تبریز، لاوان و اصفهان تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید.

وزیر نفت به اجرای طرح توسعه پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس اشاره کرد و افزود: تا پایان دولت دهم، فاز نخست این طرح که هدف نهایی آن دستیابی به تولید روزانه 35 میلیون لیتر بنزین است راه اندازی می شود که با تحقق این طرح ها، ایران به صادر کننده بنزین تبدیل می شود.

وی در ادامه توسعه شبکه های گاز و مجتمع های پتروشیمی در کشور را یادآور شد و اظهار کرد: با اهتمام ویژه به طرح ها و پروژه های در دست اجرا، اهداف برنامه پنجم توسعه برای تولید روزانه 5 میلیون و 500 هزار بشکه نفت و یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب گاز محقق می شود و صادرات گاز و فرآورده های نفتی رشد قابل توجه خواهد یافت.

قاسمی با اشاره به تبدیل تحریم های دشمنان به فرصت برای خودکفایی و خوداتکایی، توجه به ساخت داخل را از الزام های توسعه صنعت نفت دانست و گفت: در گذشته همه کالا و نیازمندی های صنعت نفت از خارج وارد می شد و بخش زیادی از درآمدهای حاصل از فروش نفت به خرید کالاهای خارجی اختصاص می یافت؛ در حالی که پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، به ویژه در سال های اخیر، توجه ویژه ای به ساخت داخل و استفاده از ظرفیت های سازندگان داخلی شده است و بخش عمده  نیازهای صنعت نفت به دست متخصصان و صنعتگران ایرانی تولید می شود.

وزیر نفت برپایی نمایشگاه های تخصصی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی را بسیار بااهمیت دانست و با اشاره به توانمندی های ارائه شده در این نمایشگاه ها و کیفیت و تنوع کالاها و تجهیزات ساخت داخل، برحمایت بیش از پیش از سازندگان و صنعتگران داخلی تاکید کرد.

وی با قدردانی از کارکنان صنعت نفت در زمینه تولید و صادرات نفت کشور، از تلاش های شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در تعامل نزدیک با سازندگان و صنعتگران و موفقیت های ارزشمند در زمینه بومی سازی قطعات و تجهیزات مورد استفاده در این صنعت تقدیر کرد.

قاسمی با بیان این که در بدو ورود به مناطق نفت خیز جنوب در آیین آغاز عملیات اجرایی احداث کارخانه گاز و گاز مایع 3200 مناطق غرب کارون شرکت کرده است، افزود: این طرح از شمار طرح های بزرگ صنعت نفت است که با اجرای آن روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز استحصال می شود.

چهارمین نمایشگاه تخصصی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از سوی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با همکاری شرکت نمایشگاه های بین المللی خوزستان از امروز تا 12 بهمن دایر است.

در این نمایشگاه بیش از 150 شرکت و مجموعه بزرگ صنعتی از استان خوزستان و سایر استان ها که در زمینه ساخت قطعات و تجهیزات صنعت نفت فعالیت می کنند، به همراه تعدادی از شرکت های زیر مجموعه چهار شرکت اصلی تابع وزارت نفت شامل شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی پالایش و بخش فرآورده های نفتی ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران حضور دارند.


بازگشت به آخرين اخبار
ساختار فعالیت هایتان را مرتبا بهبود ببخشید.
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company