1391/11/11
انقلاب بزرگ ایران در ازدیاد برداشت از ذخایر نفت و گاز ظرف 5 سال آینده

انقلاب بزرگ ایران در ازدیاد برداشت از ذخایر نفت و گاز ظرف 5 سال آینده


رئیس جمهوری با اشاره به تلاش های مجدانه کارکنان صنعت نفت در زمینه ازدیاد برداشت از ذخایر نفت و گاز گفت: ظرف 4 تا 5 سال آینده در بهره برداری از ذخایر نفت درجای کشور انقلابی بزرگ اتفاق خواهد افتاد.

به گزارش خبرنگار شانا، دکتر محمود احمدی نژاد صبح امروز (چهارشنبه 11 بهمن) در مراسم بهره برداری از طرح جامع پژوهشگاه صنعت نفت و رونمایی از 8 محصول نانو ساختار کربنی این پژوهشگاه تاکید کرد: پژوهشگاه صنعت نفت باید به یک مرکز هدایت برای پاسخگویی به نیازهای صنعت نفت تبدیل شود و با بررسی تاثیرات و روابط صنعت نفت با سایر بخش های کشور یک تحول عظیم ایجاد کند.

رئیس جمهور صنعت نفت را پیشران اقتصاد و صنعت کشور دانست و تاکید کرد: باید با استفاده از توان ایرانی پژوهشگاه صنعت نفت را به پایگاهی برتر برای کسب دستاوردهای کلیدی و مورد نیاز این صنعت تبدیل کنیم.

وی با تاکید بر این که باید یک نگاه راهبردی به اقتصاد کشور با محوریت صنعت نفت ایجاد شود، گفت: در صنعت نفت با وجود تمام فعالیت های خوبی که انجام شده هنوز در اول راه هستیم و نمی توانیم ادعا کنیم که این صنعت را کاملا بومی کرده ایم.

وی ادامه داد: پژوهشگاه صنعت نفت باید در کنار این صنعت گام های بزرگی برای خودکفایی کامل بردارد و به پایگاهی تبدیل شود که امکان تامین دانش های فنی مورد نیاز صنعت نفت را دارد.

وی به وجود 700 میلیارد بشکه ذخایر درجای نفت در کشور اشاره کرد و افزود: هم اکنون به طور متوسط 25 درصد از این ذخایر برداشت می شود که اگر تلاش کنیم ضریب برداشت را یک درصد افزایش دهیم موفق خواهیم شد 7 میلیارد بشکه به ظرفیت نفت قابل تولید کشور بیفزاییم.

احمدی نژاد متوسط ضریب برداشت از میادین نفت و گاز در کشورهای همسایه را 35 درصد اعلام کرد و افزود: باید پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان مرکزی علمی و تحقیقاتی وابسته به صنعت در جهت افزایش ضریب برداشت از میادین کارهای زیادی انجام دهد.

رئیس جمهوری حجم مورد نیاز برای سرمایه گذاری هر دو فاز پارس جنوبی را 5 تا 6 میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: بنا بر گزارش های ارائه شده نزدیک به 35 تا 40 درصد از حجم سرمایه گذاری ها برای تامین تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنعت از کشور خارج می شود حال آن که باید تلاش کنیم با بومی سازی و دستیابی به دانش فنی قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت از خروج همین رقم ناچیز نیز جلوگیری کنیم.

وی به سرمایه گذاری 25 میلیارد دلاری در صنعت نفت اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه صنعت نفت باید به عنوان بازوی تحقیقاتی صنعت در این عرصه پیشگام باشد.

احمدی نژاد به لزوم استانداردسازی برای کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت تاکید کرد و افزود: باید در صنعت نفت استانداردهای خاص صنایع و تجهیزات به کار رفته در آن تعریف شود تا سازندگان داخلی نیازهای صنعت را بر اساس همین استانداردها تامین کند.

وی همچنین از آمادگی دولت برای حمایت از سازندگان داخلی خبر داد و خاطرنشان کرد: باید با حمایت از سازندگان قدرت خطرپذیری را به آنها بدهیم چرا که امروز نیازمند کالا و تجهیزات بومی هستیم.

رئیس جمهوری با تشکر از متخصصان، پژوهشگران و کارکنان صنعت نفت از آنها درخواست کرد با حرکتی سریع در جهت رفع نیازهای صنعت عمل کند.


بازگشت به آخرين اخبار
هنگام باران،دعاراغنيمت شمريدكه به اجابت نزديك است.امام صادق(ع)
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company