1393/01/23
بازديد رسمي معاون رئيس جمهور از طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبي

بازديد رسمي معاون رئيس جمهور از طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبي

معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور به منظور بررسي روند توسعه طرح هاي داراي اولويت بهره برداري پارس جنوبي روز جمعه از تاسيسات پالايشگاهي فاز 12 اين ميدان مشترك ديدار كرد .

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس، دكتر محمد باقر نوبخت پس از ورود به منطقه عسلويه ابتدا به وسيله بالگرد از پالايشگاه هاي واقع در بخش خشكي پارس جنوبي و روند هاي ساخت و اجراي تاسيسات گازي بازديد كرد و سپس از طرح توسعه فاز 12 كه بزرگترين پروژه توليد گاز اين منطقه محسوب مي شود به طور كامل بازديد نمود .

در اين بازديد، استاندار بوشهر، مدير عامل شركت نفت و گاز پارس و شماري از مديران و مجريان اين طرح توسعه، دكتر نوبخت را همراهي و مهندس شعبانپور، مدير عامل شركت نفت و گاز پارس با ارايه گزارشي جامع، روند تحولات توسعه اي اين پروژه ملي را به حضور معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور اعلام نمود .

طرح توسعه فاز 12 با ظرفيت توليد 84 ميليون متر مكعب گاز شيرين جهت‌ تزريق‌ به‌ خط لوله‌ ششم‌ گاز كشور ‌(IGAT6 ) ‌، توليد روزانه‌ 120000 بشكه‌ ميعانات‌ گازي‌ سنگين و توليد روزانه‌ 750 تن‌ گوگرد دانه‌بندي‌ شده‌ توسط كنسرسيومي از شركت هاي ايراني به سرپرستي شركت پتروپارس در فاز دو منطقه پارس جنوبي ( تنبك ) در حال اجراست كه مطابق برنامه ريزي هاي انجام شده ،‌نخستين بخش از توليدات ارزشمند اين پروژه به حجم 12 ميليون متر مكعب گاز طبيعي و 16 هزار بشكه ميعانات گازي در وزارت نفت دولت تدبير كليد خورد.

مهندس شعبانپور،‌ مدير عامل شركت نفت و گاز پارس در اثناي اين بازديد با اعلام آغاز برداشت گاز از مخزن اين فاز مرزي از 20 اسفند سال گذشته، گفت: خوشبختانه با تلاش متخصصان داخلي كشورمان شاهد دستيابي موفق به توليد تثبيت شده گاز در اين پروژه بوده ايم به نحوي كه طي يك ماه گذشته نخستين بخش از توليدات فاز 12 پس از شيرين سازي به شبكه سراسري مصرف عرضه شده است .

وي با بيان اينكه اكنون تمامي سيستم هاي كنترل، ايمني، واحد هاي آب ، ‌برق و بخار و ساير بخش هاي مرتبط به حالت فعال درآمده است عنوان كرد : به زودي مطابق با روند هاي برنامه ريزي شده و با اجراي برخي عمليات باقي مانده در بخش هاي خشكي و فراساحل، ساير واحدهاي اين پروژه بزرگ توليد گاز براي توليد نهايي با حجم پيش بيني شده به بهره برداري قطعي خواهد رسيد .

معاون رئيس جمهور در اين ديدار با تاييد پيشرفت هاي انجام شده در روند ساخت و راه اندازي اين طرح توليدي، از تلاش ها و اهتمام وزارت نفت، شركت ملي نفت و تمامي شركت هاي حاضر در اين پروژه تقدير كرد .
وي گفت: پارس جنوبي و توليدات منابع هيدروكربوري آن نقش و اهميت ويژه در پشتيباني اقتصاد كشور و توسعه شاخص هاي ملي دارد و از اين جهت دولت يازدهم تمركز گسترده اي بر دستيبابي به اهداف راهبردي توسعه در اين حوزه مشترك دارد .

نوبخت افزود: اميدواريم با تداوم تلاش خدمتگزاران اين حوزه به زودي دستاوردهاي جديدي را در اين بخش شاهد باشيم .

 
 
 
 
 
 
 


بازگشت به گزارش تصویری


 
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company