1393/11/29
كليدي ترين پروژه ايراني در مدار راه اندازي قرار گرفت

كليدي ترين پروژه ايراني در مدار راه اندازي قرار گرفت

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس با اعلام راه اندازي فاز 12 پارس جنوبي عنوان كرد: بزرگترين طرح توسعه اي و توليد گاز كشور به زودي با حضور رياست محترم جمهوري مورد بهره برداري رسمي قرار مي گيرد .

به گزارش روابط عمومي، مهندس علي اكبر شعبان پور در نشست خبري افتتاح طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبي ضمن با اهميت خواندن اجراي اين پروژه گازي در شرايط كنوني گفت: اين فاز گازي با عبور از تعهد 51 درصدي بومي سازي و دستيابي به 67 درصد سهم ساخت داخلي، تنها مگاپروژه صنعت نفت محسوب مي شود كه در آن بيشترين سهم ايراني سازي عمليات مختلف طراحي و اجراي پروژه به تحقق پيوسته است .


وي ظرفيت توليد اين فاز را 3 ميليارد فوت مكعب ذكر كرد و افزود : فاز 12 شامل سه فاز استاندارد پارس جنوبي است كه ظرفيت توليد روزانه 84 ميليون متر مكعب گاز، ١٢٠ هزار بشکه میعانات گازی (معادل بیش از ٣٤ میلیون بشکه در سال) و ٧٥٠ تن گوگرد جامد را داراست .


به گفته شعبان پور، اين طرح شامل سه سكو دريايي ، 3 خط لوله فراساحل و 6 واحد شيرين سازي گاز ترش دريافتي و نيز 4 واحد توليد كننده گوگرد است كه اكنون تمامي واحدهاي مربوط به شيرين سازي اين فاز در مدار توليد و بهره برداري قرار گرفته است .


اين مقام مسوول گفت: هم اكنون با بهره برداري از 29 حلقه چاه اين بخش از ميدان، توليد گاز پالايشگاه فاز 12 به ميزان 66 ميليون متر مكعب رسيده است كه به زودي با انجام عمليات تكميلي باقيمانده، توليد اين واحد بزرگ پالايشگاهي به سقف تعيين شده (84 ميلون متر مكعب ) مي رسد.

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس با اشاره به نقش و اهميت بهره برداري از اين طرح توليد گاز در اقتصاد ملي پيرامون توليدات پالايشگاهي اين فاز گفت: با بهره برداري از اولين مرحله توليد پالايشگاهي اين فاز تاكنون در بهمن ماه سال گذشته تاكنون كه ساير رديف هاي شيرين سازي به مدار توليد وارد شده است بيش از 7 ميليارد متر مكعب گاز ، 10 ميليون بشكه ميعانات گازي و 2200 تن گوگرد گرانول توليد و در اختيار شبكه مصارف داخلي و صادرات قرار گرفته است .

وي همچنين عنوان كرد: با بهره برداري از فاز ١٢ پارس جنوبی ،١٦ درصد ( نسبت به ارقام سال ٩١) به تولید گاز و 22 درصد به میزان تولید میعانات گازی کشور اضافه می شود.
شعبان پور با اشاره به گونه قراردادي اين پروژه به روش بیع متقابل عنوان داشت: قرارداد توسعه فاز 12 از سال ١٣٨٤ منعقد شد اما عملا اجراي رديف هاي تعيين شده از سال 1388 كليد خورد به طوري كه اجراي اغلب بسته هاي كاري طي مدت زمان 5 سال گذشته به ثمر نشسته است .


وي رويكرد وزارت نفت مبني بر تلاش در جهت ارتقاء سهم بومي سازي و حمايت از مشاركت شركتهاي ايراني در اين پروژه ملي بسيار تحول آفرين و افتخارآميز دانست و افزود: خوشبختانه با پايبندي به اين برنامه راهبردي ،‌سطح وسيعي از همكاري متخصصان ایراني به كار گرفته شد به گونه اي كه با ثبت بیشترین مشارکت ایرانی در بخش تاسیسات فراساحل با ١٠٠ درصد واگذاری به پیمانکاران ایرانی و نيز مشاركت 74 درصدي شركتهاي داخلي در ساخت و راه اندازي بخش خشکی (‌پالایشگاهی) دستاوردي بي نظير در تاريخ صنعت نفت به دست آمد .


مديرعامل شركت نفت و گاز پارس ثبت ركوردها و انجام دقيق عمليات پيچيده فني در حوزه ساخت تاسيسات دريايي، نصب و راه اندازي سازه ها، اجراي خطوط لوله دريايي و انبوهي از فعاليتهاي مهندسي طراحي، ساخت و نصب در بخش خشكي و پالايشگاهي را دستاوردي بي بديل در صنعت نفت خواند و افزود: اين دستاوردها در شرايطي به دست آمده است كه طي اين مدت كشورمان به ويژه صنعت نفت متاثر از شرايط تحريم و آماج محدوديت هاي گسترده بين المللي بوده است .


مديرعامل شركت نفت و گاز پارس گفت: جاي بسي خوشبختي است كه امروز شاهد آن هستيم كه با تلاش فراگير انبوه خدمتگزاران ملي كشورمان در صنعت نفت خصوصا حضور اثربخش مشاوران، سازندگان و پيمانكاران ايراني در سايه حمايت هاي وسيع وزير نفت و مديريت متمركز اين بخش توانستيم طي يكسال ٦ ردیف شیرین سازی گاز اين پروژه را وارد مدار نموده و توليدات آن در اختيار شبكه سراسري مصرف كشور قرار گيرد .


فاز١٢ معادل سه فاز استاندارد تلقی می‌شود كه با تولید ۲۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی در روز از هر فاز آن، حدود ۸ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در سال به دست می‌آید که ارزش آن با احتساب هر مترمکعب ۲۵ سنت، برابر با ۲ میلیارد دلار در سال است.
با بهره برداري از فاز ١٢ پارس جنوبی روزانه بیش از 17 میلیون دلار و سالانه ٦ میلیارد دلار درآمد (با فرض قیمت متوسط ٦٠ دلار برای هر بشکه میعانات گازی) برای کشور به دست می آید؛ همچنین براساس برآوردهای انجام شده، بازگشت کل میزان سرمایه‌گذاری طرح در کمتر از ٣ سال از زمان بهره‌برداری محقق می شود. با راه اندازی هر فاز پارس جنوبی یک درصد به تولید ناخالص داخلی (GDP) ایران افزوده می شود؛ این در حالی است که با راه‌اندازی فاز ١٢ بیش از سه درصد به تولید ناخالص داخلی افزوده می شود.


میدان گازی پارس جنوبی، بزرگترین منبع گازی جهان است که روی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس قرار دارد و یکی از اصلی‌ترین منابع انرژی ایران به شمار می‌رود؛ مساحت این میدان ٩٧٠٠ کیلومتر مربع است که سهم متعلق به ایران ٣٧٠٠ کیلومتر مربع وسعت دارد.
ذخیره گاز این بخش از میدان ١٤.٢ تریلیون مترمکعب گاز به همراه ١٩ میلیارد بشکه میعانات گازی است که هشت درصد از کل گاز دنیا و ٤٧ درصد از ذخایر گاز کشور را شامل می‌شود.

 

 


بازگشت به آخرين اخبار

 

 

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company