1394/10/21
مهندس زنگنه: تولیدات گازی شرایط را برای گسترش مرزهای اقتصادی فراهم کرده است

مهندس زنگنه: تولیدات گازی شرایط را برای گسترش مرزهای اقتصادی فراهم کرده است

وزیر نفت کشورمان در آیین گشایش طرح فازهای 15 و 16 در حضور رئیس جمهور گفت: طی سال گذشته تاکنون بیش از 180 میلیون متر مکعب به حجم تولید گاز پارس جنوبی افزوده شده است که دستیابی به این میزان تولید، شرایط را برای ورود به زنجیره وسیع تری از فعالیتهای اقتصادی فراهم کرده است .

به گزارش روابط عمومی، مهندس بیژن زنگنه با اشاره به تلاشهای انجام شده در توسعه و راه اندازی فازهای 15 و 16 گفت: راه اندازی این پروژه گازی محصول مشارکت شرکت های فعال ایرانی است که بر پایه دانش و مهارت های تخصصی ساخت و اجرای مگاپروژه ها و اعتماد و حمایت های وزارت نفت به ثمر نشسته است .

به گفته وی، شرکتهای حاضر در بخش های خشکی و فراساحلی این پروژه با درک راهبردها و انتظارات دولت تلاشهای دو چندانی در راستای تحقق برداشت به موقع از تولیدات این بخش از میدان مشترک به انجام رساندند .

مهندس زنگنه عنوان کرد: دولت تمرکز ویژه ای بر اجرای به موقع فازهای پارس جنوبی دارد که با توجه به سخت گیریهای ریاست محترم جمهوری، امروز شاهد راه اندازی کامل و افتتاح فازهای ١٥ و ١٦ در کمتر از یک سال هستیم.

وی افزود: صنعت نفت با همراهی تلاشگران این عرصه سال گذشته نیز فاز ١٢ اسفند ماه را در شرایط سخت تحریم به بهره داری رساند و نشان داد که این صنعت از پشتوانه محکمی در زمینه اجرای کارهای بزرگ در اختیار دارد .

وی عنوان کرد: با تأمین به موقع منابع مالی، تمامی مراحل توسعه طرح های پارس جنوبی به جز بخشی از فاز ١٤ تا پیش از پایان کار دولت یازدهم به بهره برداری برسد.

زنگنه با بیان این که با بهره برداری کامل از طرحهای پارس جنوبی تولید ایران با قطر برابری خواهد کرد، ادامه داد: تا پایان دولت یازدهم تولید گاز از این میدان به بیش از ٧٠٠ میلیون مترمکعب در روز و میعانات گازی به یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید .

وزیر نفت دولت یازدهم گفت: حجم بسیار زیادی از تولید میعانات فازهای پارس جنوبی در پالایشگاههای ستاره خلیج فارس، سیراف و پارس ٢ برای تولید سوخت های باکیفیت مورد استفاده و فراورش قرار خواهد گرفت که با این اقدام جهش ویژه ای در صادرات فراورده های نفتی ایران صورت خواهد گرفت .

زنگنه گفت: وزارت نفت برنامه تولید ال ان جی را نیز دنبال می کند و در این زمینه تلاش دارد تا با شکل دهی سرمایه گذاری های جدید در این حوزه، تولیدات ٢ فاز گازی را به عنوان خوراک در اختیار طرح های پیش بینی شده قرار خواهد داد .

وی با اشاره به اهتمام دولت در زمینه بهبود فضای اقتصادی گفت : ملت ایران به زودی شاهد دستاوردی بزرگ در زمینه رفع تحریم ها خواهد بود که با دستیابی به آن زمینه های گسترده تری در جهت دسترسی بهتر به تجهیزات ، انتقال دانش و ارتقای فناوری در حوزه نفت و گاز را به دنبال دارد .

زنگنه با بیان اینکه با لغو تحریمها، هزینه اجرای پروژه ها به حدود نصف کاهش خواهد یافت افزود: محدودیت های ایجاد شده حاصل از تحریم، هزینه اجرای پروژه ها را چند برابر کرده بود که با اقدامات انجام شده علاوه بر گسترش همکاری های بین المللی، ظرفیت های توسعه ساخت داخل را در نتیجه مشارکت های علمی و فنی ارتقا خواهد بخشید .

وزیر نفت همچنین از فعالیت های تمامی عوامل اجرایی فازهای 15 و 16 تقدیر کرد و گفت: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در توسعه و اجرای این طرح همکاری ها و تلاشهای مضاعفی به عمل آورده است که نشان از اراده این مجموعه به استمرار کوشش ها در آبادانی و سازندگی میهنمان است .

 

 


بازگشت به آخرين اخبار

 

 

|
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company