1394/10/21
افتتاح ٦ فاز متعارف پارس جنوبی تا تابستان ٩٥

افتتاح ٦ فاز متعارف پارس جنوبی تا تابستان ٩٥

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از افتتاح ٦ فاز متعارف پارس جنوبی تا تابستان سال ٩٥ خبر داد.

رکن الدین جوادی صبح امروز (دوشنبه، ٢١ دیماه) در آیین گشایش رسمی بهره برداری از فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی با بیان این که بخش خشکی فازهای ١٧ و ١٨ هم اکنون به ظرفیت کامل رسیده است، افزود: با به ظرفیت رسیدن بخش دریایی این پروژه، این فازها سال آینده افتتاح می شود.

وی با بیان این که افزون بر این فازها، فازهای ١٩، ٢٠ و ٢١ تا پیش از تابستان سال آینده آماده افتتاح است، تصریح کرد: در صورت رهایی از بحران مالی، باقیمانده فازهای پارس جنوبی نیز تا پایان دولت یازدهم به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به این که پارس جنوبی به عنوان یکی از دو قطب تولید انرژی کشور است، گفت: تولید روزانه این میدان هم اکنون ٤٢٠ میلیون مترمکعب گاز طبیعی غنی است که سهم اساسی در تأمین انرژی کشور دارد.

جوادی با بیان این که با تکمیل فازهای پارس جنوبی تولید آن معادل پنج میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت خام در روز می شود، اظهار کرد: با قیمتهای کنونی نفت، ممکن است درآمد این میدان از درآمد تولید نفت بیشتر باشد.

وی با اشاره به این که فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی پروژه ای است که در کمتر از یک سال گذشته در پارس جنوبی به بهره برداری رسیده است، افزود: این پروژه حاصل تلاش سه دولت، پنج وزیر، چهار مدیرعامل شرکت ملی نفت، چهار مدیرعامل نفت و گاز پارس و سه مدیرعامل سپانیر است.

معاون وزیر نفت با یادآوری امضای قرارداد اجرای این پروژه در تیرماه ٨٥ میان شرکت ملی نفت ایران و سپانیر، یادآور شد: در ١١٣ ماه از آغاز کار این پروژه، حدود ٥ میلیارد و ٥٠٠ میلیون دلار هزینه شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، با وجود تحریمها و طولانی شدن زمان اجرای این پروژه، توسعه این فازها به خوبی انجام شده است.

جوادی سهم ساخت داخل در اجرای این پروژه را ٧٠ درصد عنوان کرد و با بیان این که این بالاترین رقم در استفاده از ساخت داخل در یک پروژه است، تصریح کرد: سهم ساخت داخل در فاز ١٢ پارس جنوبی، ٦٧ درصد بوده است.

وی با اشاره به این که در اوایل سال ٩٣ دو سکوی این فازها در دریا نصب شده است، گفت: پنج ماه بعد، این سکوها راه اندازی شدند.

معاون وزیر نفت ارزش محصولات این فازها را از زمان ره اندازی تاکنون با نفت ٥٠ دلاری، سه میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: با تکمیل ظرفیت، این پروژه سالانه ٦ میلیارد دلار درآمد خواهد داشت که به معنی بازگشت اصل سرمایه در کمتر از یک سال است.

جوادی با بیان این که برای تکمیل پروژه و پیش راه اندازی فازهای ١٥ و ١٦ در دولت یازدهم ٧٠٠ میلیون دلار هزینه شده است، ادامه داد: ٤٥ میلیون نفر ساعت در طول ٢٨ ماه گذشته در این فازها فعالیت کرده اند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افزود: با اولویت بندی پروژه های پارس جنوبی در ابتدای دولت یازدهم شاهد شتاب در اجرای این پروژه ها بوده ایم.
 

 


بازگشت به آخرين اخبار

 

 

|
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company