1394/10/22
وزيرنفت: تکمیل توسعه پارس جنوبی به معادل ٢٠ میلیارد دلار پول نیاز دارد

وزيرنفت: تکمیل توسعه پارس جنوبی به معادل ٢٠ میلیارد دلار پول نیاز دارد

وزیر نفت با بیان این که تکمیل توسعه فازهای باقیمانده پارس جنوبی به معادل ٢٠ میلیارد دلار پول نیاز دارد، گفت: امیدوارم با رفع تحریمها و استفاده از روشهای جدید تامین منابع، اعتبار مورد نیاز پروژه ها را تامین کنیم.

بیژن زنگنه که (دوشنبه، ٢١ دیماه) میهمان ویژه برنامه اقتصاد ایران در شبکه ٥ سیما بود، با بیان این مطلب افزود: امروز در همین مورد با رئیس جمهوری صحبتی داشتیم و عنوان کردم که برای تکمیل فعالیتهای توسعه ای در پارس جنوبی طی دو سال آینده، به مبلغی حدود ٥٠٠ تا ٦٠٠ میلیون دلار در هر ماه نیاز است.

وی تصریح کرد: من نمی توانم به عنوان فردی با تجربه کار در دولت، بگویم این نیاز را از بودجه تامین کنید، زیرا از مصارف مشخص بودجه مطلعم؛ ضمن آن که شخصا همیشه خواسته ام منبعی به منابع مالی کشور اضافه کنم نه این که منابع مورد نیاز کشور را نیز مورد استفاده قرار دهم.
زنگنه با اشاره به مشکلات ناشی از تحریمها بویژه مشکلات مالی شرکت ملی نفت ایران در سالهای اخیر، گفت: امیدواریم با رفع تحریمها بتوانیم از محل اقدامهای تازه ای مثل استفاده از مدل جدید قراردادهای نفتی، منابع بین المللی، منابع داخلی و بازار سرمایه، اعتبار مورد نیاز پروژه ها را تامین کنیم.

حتی الامکان مشکلات را با رئیس جمهوری مطرح نمی کنم

وی در عین حال که بازار سرمایه را روش مالی گرانی عنوان کرد، ادامه داد: باید بپذیریم روشهای سنتی مانند تامین اعتبار از محل بانک مرکزی دیگر پاسخگو نیست.

زنگنه با بیان این که در مجموع سعی می کنم، تا جای ممکن مشکلات را با رئیس جمهوری مطرح نکنم و به ایشان انتقال ندهم زیرا ایشان گرفتاریهای بسیاری دارند و بار سنگینی بر دوششان است، تصریح کرد: وظیفه من نیست مشکلات را منتقل کنم بنابراین سعی دارم تا جای ممکن خودم آنها را حل کنم.

وی به صحبتهای امروز رئیس جمهوری در جمع مدیران نفتی اشاره کرد و گفت: رئیس جمهوری امروز گفتند «این که فلانی (منظور من بودم) از برخی مشکلات می گوید، معلوم است به واقع به جای سختی رسیده که نیاز به کمک دارد، وگرنه مشکلات را مطرح نمی کرد» و به واقع هم همینطوراست و به طور معمول چند ماه یکبار و یا حتی سالی یکبار مشکلات را با ایشان مطرح می کنم.
استفاده از ١٠٠ هزار تن تجهیزات در پالایشگاه فازهای ١٥ و ١٦

وزیر نفت در ادامه با اشاره به امضای قرارداد توسعه فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی در سال ٨٥ گفت: کنسرسیومی به رهبری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) کار توسعه این فازها را بر عهده گرفت و کارهای مربوط به تاسیسات دریایی پروژه توسط شرکتهای ایزوایکو و صف انجام شد و تاسیسات دریایی در بخش لوله های دریایی پروژه فعال بود؛ همچنین حفاری دانا، حفاری چاهها را به انجام رساند.

زنگنه با اشاره به صرف حدود ٦ میلیارد دلار هزینه برای به ثمر رسیدن این دو فاز گفت: با بهره برداری از این فازها، روزانه ٥٠ میلیون مترمکعب گاز و ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی تولید می شود.

وی افزود: همچنین تولید یک میلیون تن اتان که بلافاصله خوراک پتروشیمی ها می شود و تولید یک میلیون گاز مایع (LPG) از دیگر دستاوردهای این پروژه است.

وزیر نفت با اشاره به سهم ٧٠ درصدی بخش ایرانی در این طرح ملی گفت: دوستان سپاه بسیار در این پروژه کار کردند و جا دارد از شرکت ملی نفت ایران، شرکت نفت و گاز پارس و همه شرکتهای پیمانکاری که برادرانه در این طرح همکاری کردند قدردانی کنم.

وی تصریح کرد: گذاشتن صدها هزار قطعه در کنار هم و ساماندهی دهها هزار فرایند و هماهنگی مجموعه این عوامل برای این که پالایشگاهی با بیش از ١٠٠ هزار تن تجهیزات به درستی عمل کند، کار ساده ای نیست.

به گفته زنگنه، کوچکترین نشت گازی در چنین پروژه هایی می تواند منجر به حوادث مختلفی از جمله آتش گرفتگی، مسمومیت و ... شود و از این رو انجام دقیق و ایمن کار بسیار حائز اهمیت است.

وزیر نفت با بیان این که برای به ثمر رسیدن این پروژه، همه دست اندرکاران بسان خانواده ای پرتلاش در کنار هم کار کردند، ادامه داد: اکثر فعالان این طرح جوانانند که برای من در حکم فرزندانم بودند و بعضی وقتها هم اگر بداخلاقی می کردم، انتظار این بود که آنها بدانند این بداخلاقی از سر لطف و مهربانی است.

از تحریمها استقبال نمی کنیم، اما به واسطه تحریمها هم نمی میریم

زنگنه با اشاره به این که به طور معمول کار وقتی به پیشرفت ٧٥ درصدی می رسد، دیگر روند پیشروی بسیار کند می شود، اذعان کرد: با وجود همه سختیها و با وجودی که همه شرائط، علیه ما بود، توانستیم تحریمها را زیرپا بگذاریم و طرح توسعه فازهای ١٥ و ١٦ را به سرانجام برسانیم.
وی یادآور شد: ما از تحریمها استقبال نمی کنیم، اما معتقدیم با تحریم هم نمی میریم.

به گفته زنگنه، توسعه فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی بار دیگر شعار «ما می توانیم» را به اثبات رساند.

وی مشکل تامین تجهیزات را یکی از مشکلات فراروی این طرح ملی عنوان کرد و افزود: کمپرسورهای اصلی طرح در یکی از کشورها توقیف شده است و ناگزیر به خرید دوباره آن شدیم و برخی تجهیزات سه بار خریداری شد.
زنگنه با بیان این که خرید دوباره تجهیزات و تطبیق سیستم با اجناس جدید، به طور طبیعی زمانبر و هزینه بر است، یادآور شد: باید گفت با زحمت و نستوهی کار کردیم و به نتیجه رسیدیم.

افتتاح ٦ فاز پارس جنوبی در سال ٩٥

وی با اشاره به آماده بودن چهار ردیف پالایشی (ترین) خشکی فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی گفت: می توانستیم این فازها را نیز افتتاح کنیم، اما واقعیت این است که این فازها از نظر استاندارد و ایمنی هنوز به پایان نرسیده است و حداکثر این دو فاز تا نیمه سال ٩٦ به مدار می آید.

وزیر نفت نسبت به افتتاح ٦ فاز در سال ٩٥ ابراز امیدواری کرد و افزود: تا اواسط سال ٩٦، نیمی از فاز ١٤ نیز به مدار می آید و تقریبا همه فازهای پارس جنوبی تکمیل می شود.

زنگنه با بیان این که زمانی که دولت یازدهم آغاز به کار کرد، ١٠ فاز در مدار بود و در حدود ٢ سال اخیر، هفت فاز دیگر وارد مدار شده است، ادامه داد: از این میان، پنج فاز افتتاح شده و به میزان هفت فاز به ظرفیت پالایشگاهی کشور و به میزان ٦ فاز به ظرفیت تولید گاز کشور از دریا افزوده شده است.

وی یادآور شد: همه این کارها با بی پولی، کاهش قیمت نفت و تحریمها انجام شده است.

زنگنه با بیان این که به واسطه تلاشهای صور گرفته، حدود ٢٠٠ میلیون به ظرفیت پالایش گاز کشور اضافه شده است، ادامه داد: به این دلیل است که الان می توانیم زندگی کنیم وگرنه همه شهر از دود مازوت نیروگاهها خفه می شد و یا قطعیهای مکرر برق و گاز در پیش بود.

وزیر نفت تولید کنونی قطر را در میدان مشترک پارس جنوبی حدود ٧٠٠ میلیون متر مکعب در روز عنوان کرد و افزود: با برنامه ریزیهای انجام شده، تولید ما از این میدان مشترک تا اواسط سال ٩٦ به ٧٠٠ میلیون متر مکعب در روز می رسد.

خیلی لبخند نمی زنم

به گفته وی، هم اکنون روزانه حدود ٤٦٠ تا ٤٧٠ میلیون مترمکعب گاز در پارس جنوبی تولید می شود و کار تکمیل فازهای باقیمانده نیز با جدیت در دست پیگیری است.

زنگنه در ادامه با لبخند یادآور شد: یکی از ویژگیهای من این است که خیلی لبخند نمی زنم و در کار بسیار جدی و پیگیر هستم.
وزیر نفت در پاسخ به پرسشی در باره تمهیدات بودجه ٩٥ برای کاهش فشار ناشی از پرداخت یارانه ها به وزارت نفت گفت: در بودجه در این زمینه، پیش بینی خاصی نشده است اما دولت اختیاراتی دارد و می تواند از این اختیارات استفاده کند.

زنگنه با یادآوری این که در این زمینه دولت تحت فشار است و این تحت فشار بودن به معنی آن نیست که برای مثال دولت می خواهد منتی بر سر مردم بگذارد، با بیان این که «دولت چکاره است که بخواهد سر مردم منت بگذارد»، ادامه داد: اما باید پذیرفت پول عظیمی برای پرداخت یارانه ها صرف می شود و بویژه با افت قیمت نفت، این مشکل محسوس تر شده است.

وزیر نفت در ادامه با اشاره به فعال بودن بانکهای ملت، ملی، سپه و تجارت در پروژه های صنعت نفت و امکان بهره مندی غیرمستقیم از منابع صندوق توسعه ملی گفت: طبق قانون، منابع صندوق باید برای ارائه تسهیلات به بخش خصوصی مورد استفاده واقع شود.

ایده ای برای تغییر سهم صندوق توسعه ملی از درآمدها

وی با بیان این که بر اساس فرموده مقام رهبری، سهم صندوق توسعه ملی باید در سال نخست ٣٠ درصد باشد و از آن پس، سالی دو درصد به این سهم اضافه شود، تصریح کرذد: به واقع اگر می خواهیم پول نفت زاینده باشد و به چرخه اقتصاد کشور بازگردد، باید از محل منابع این صندوق به بخش خصوصی واقعی تسهیلات دهیم.

زنگنه در عین حال به مشکلات مالی فراروی دولت اشاره کرد و با بیان این که پارسال دولت برای کاهش سهم صندوق به ٢٠ درصد اجازه گرفت و گویا این مجوز تمدید نیز شده است، ادامه داد: ایده ای مطرح است که بر اساس آن، آنچه مازاد مبلغ مشخصی از درآمدهای دولت است به این صندوق واریز شود که البته این ایده نیاز به اجازه مقام معظم رهبری دارد و در غیر این صورت، دولت مکلف به ادامه سیاست کنونی است.

وزیر نفت در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره تفاوت فازهای ١٥ و ١٦ با دیگر فازهای پارس جنوبی گفت: اگرچه بحثهای مدیریتی نیز دخیل بوده است، اما عمده مشکلات در توسعه این فازها به تحریمها بازمی گشت و همانطور که گفتم تحریم تا جایی بود که ناگزیر شدیم برخی تجهیزات را سه بار خریداری کنیم؛ این در حالی بود که ورود برخی شرکتهای ایرانی به این پروسه برای نخستین بار، کمی بر موانع این مسیر نیز افزود.

زنگنه یادآور شد: هزینه های زیادی برای تحریمها دادیم و در مقابل هم چیزهای بسیاری یاد گرفتیم.

صدور خدمات شرکتهای پیمانکاری، گامی در مسیر برونگرایی اقتصادی

وی ورود شرکتهای پیمانکار ایرانی را به حوزه صدور خدمات خواستار شد و افزود: هم اکنون استفاده از همه ظرفیتها و شرکتهای فعال در صنعت نفت در دستور کار است، اما با توجه به این که شاید دیگر صنعت نفت پروژه ای با عظمت پارس جنوبی نداشته باشد، این شرکتها باید به حوزه های مختلفی ورود کنند و در صادرات خدمات نیز حرفی برای گرفتن داشته باشند.

وزیر نفت، زاییده شدن شرکتهای پیمانکاری توانمند و رشد و بلوغ این شرکتها را مصداق بارز تاکید سیاستهای اقتصاد مقاومتی بر درونزایی اقتصاد عنوان کرد و گفت: صدور خدمات می تواند گامی در مسیر تحقق برونگرایی مورد تاکید در این سیاستها باشد.

صرفه جویی حاصل از مصرف بهینه گاز، معادل ٢ فاز پارس جنوبی

زنگنه در ادامه درباره مصرف بهینه گاز گفت: به دنبال بخشنامه معاون اول رئیس جمهوری مبنی بر رعایت دمای بهینه در ساختمانهای دولتی، طی بخشنامه ای شرکت ملی گاز ایران را مکلف کردم که بازرسان این شرکت نهادها را از نظر دما بررسی کنند بویژه این که سیستمهای گرمایشی در روزهای تعطیل یا شبها به طور حتم خاموش باشد.

وی با بیان این که تاکید کردم این کار از ساختمانهای وزارت نفت آغاز شود، با ذکر این که باید یک سوزن به خودمان بزنیم و یک جوالدوز به دیگران، ادامه داد: در صورت مشاهده تخلف، اخطار دو روزه ای داده شده و در صورت بی اعتنایی به اخطار، گاز ساختمان قطع می شود.
زنگنه در این زمینه تصریح کرد: دمای ٢١ درجه دمای مطلوبی است؛ ضمن آن که نپوشیدن لباس گرم به دلیل اتکا به سیستمهای گرمایشی، در حکم اتلاف منابع است.

وی یادآور شد: البته علامتهای غلطی که قیمتهای غیرعادی سوخت می دهد، در افزایش مصرف دخیل است.

وزیر نفت عنوان کرد: در صورت استفاده درست از گاز در ایام سرد سال، معادل تولید گاز ٢ فاز پارس جنوبی در مصرف انرژی صرفه جویی می شود و به عبارت دیگر، با این میزان مصرف کنونی، گویی به هیچ وجه فاز ١٥ و ١٦ وارد مدار نشده است، زیرا معادل تولید این دو فاز در مسیر استفاده نادرست گاز، اتلاف می شود.

به گفته زنگنه، تولید هر متر مکعب حدود ١٥ سنت هزینه در بردارد و این مقدار هزینه، جدای ارزش ذاتی گاز است.

وزیر نفت یادآور شد: ایران با برخورداری از ٣٤ تریلیون متر مکعب ذخایر گازی، از حیث این ذخایر در رتبه نخست جهان و از نظر ذخایر نفت خام، در رتبه چهارم جهان قرار دارد و از نظر مجموع ذخایر هیدروکربوری نیز در دنیا در جایگاه نخست است.

زنگنه گفت: البته اینها را نمی گویم که افتخار کنم، چون افتخار وقتی است که بتوان از این ذخایر برای رفاه و رستگاری مردم استفاده کرد وگرنه صرف برخورداری از منابع، افتخاری ندارد.
بعضی ها همیشه نگرانند

وزیر نفت در واکنش به انتقادهایی که به قراردادهای جدید نفتی وارد می شود، گفت: عده کمی هستند که دسترسی شان به شما و تلویزیون زیاد است و آنها مرتب به عنوان استاد و کارشناس صحبت می کنند، اما الحمدلله تلویزیون ما به خیلیها اجازه صحبت نمی دهد.

زنگنه با بیان این که این افراد بسیار عنوان می کنند که قراردادهای جدید نفتی، منافع ملی را به خطر می اندازد، ادامه داد: مجلس پیش از این مصوب کرده که نیازی نیست دولت قراردادهای نفتی را به تصویب مجلس برساند، اما اگر اکنون مجلس می خواهد اجازه ای را که به دولت داده بود، اصلاح کند، حال این کار را انجام دهد؛ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان این که بسیار با این منتقدان صحبت کرده ایم و توضیحات را نیز ارائه داده ایم، گفت: ما هنوز قراردادی امضا نکرده ایم و متن قراردادها هنوز آماده نشده است که این گونه صحبتهایی را مطرح می کنند.

زنگنه با ابراز تاسف از این که برخی همیشه نگرانند، ادامه داد: برخی محترمانه صحبت می کنند و ما نیز محترمانه صحبت می کنیم، برخی کارشناسی صحبت می کنند و کارشناسی جواب می دهیم، برخی از زوایای سیاسی بحث می کنند که پاسخ می دهیم و برخی دشنام می دهند که جوابی نمی دهیم.

توسعه تعاملات صنعت نفت و دانشگاههای معتبر کشور

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره ارتباط میان صنعت نفت و دانشگاهها عنوان کرد: هفته گذشته با حضور وزیر علوم، توافقنامه هایی با دانشگاههای معتبر کشور با هدف تولید فناوری در شاخه های پایین دست صنعت نفت به ارزش بیش از ٥٠٠ میلیارد تومان امضا شد.

زنگنه افزود: همچنین پارسال در همین مقطع زمانی، قراردادهایی را با دانشگاههای معتبر کشور با هدف انجام مطالعات فناوریانه برای ازدیاد برداشت از مخازن نفتی به ارزش بیش از هزار میلیارد تومان امضا کردیم که امیدواریم مجموع این توافقنامه ها و قراردادها نظام مند و سازمان یافته به نتیجه برسد.

 


بازگشت به آخرين اخبار

 

 

|
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company