1395/03/29
آغاز عمليات بارگيري و انتقال سكوي 19A پارس جنوبي

آغاز عمليات بارگيري و انتقال سكوي 19A پارس جنوبي

عمليات بارگيري سكويSPD19A به عنوان دومين سكوي فاز 19 ميدان مشترك گازي ايران با قطر امروز با حضور شماري از مديران و مجريان بخش هاي كارفرمايي و پيمانكاري با موفقيت انجام و آماده انتقال به موقعيت نصب در حوزه مخزني اين فاز شد.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس، مجري طرح توسعه فاز ١٩ در نشست خبري اين برنامه گفت: سكوي SPD19A به وزن ٢٧٠٠ تن صبح امروز (شنبه ٢٩ خرداد ماه )با موفقيت بر روي عرشه شناور حمل سكو مستقر و پس از انتقال به دريا ، اواخر تيرماه نصب خواهد شد.
مهندس حميدرضا مسعودي عنوان كرد: عمليات نصب اولين سكوي توليدي فاز ١٩، (SPD19C ) نيز ، آبان ماه سال گذشته در شرايط دشوار تامين بخشي از اقلام ضروري انجام شد كه با توجه به حمايت هاي جدي وزارت نفت ، كم رنگ شدن تحريم ها و همچنين تامين اقلام باقيمانده، اين سكو تا هفته آينده به بهره برداري خواهد رسيد.

وي با اشاره به اهميت تجربه موفق نصب سكوهاي فازهاي اولويت دار فازهاي 12و17,18وSPD19C در كاهش زمان نصب سكوي SPD19A عنوان كرد: پيش بيني مي شود حداكثر ظرف ٤ ماه آينده با بهره برداري از اين سكو به ميزان ٥٠٠ ميليون فوت مكعب در روز، توليد گاز فاز ١٩ تا پايان آبان ماه با برداشت گاز از سكوهاي SPD2وSPD19C و SPD19A در مجموع به ١٥٠٠ ميليون فوت مكعب در روز برسد.

مسعودي با بيان اينكه درحال حاضر رديف چهارم شيرين سازي اين فاز با توليد روزانه٢٢٠ ميليون فوت مكعب گاز درمدار بهره برداري قرار دارد افزود: پيش بيني مي شود همزمان با ورود سكوي SPD19C به چرخه توليد پالايشگاه ، رديف يكم شيرين سازي نيز به بهره برداري برسد.

به گفته وي لازمه ورود گاز به واحدهاي نخست پالايشگاهي ( واحد لخته گير، واحد تثبيت دريافت و جداسازي و تثبيت ميعانات گازي)، تكميل سرويس هاي جانبي پالايشگاه(UTILITY) است كه هم اكنون راه اندازي كليه اين بخش ها پايان يافته است.

مجري فاز ١٩ پيش بيني كرد تمامي واحدهاي شيرين سازي، دريافت و تثبيت ميعانات گازي تا پايان شهريورماه و همچنين واحدهاي بازيافت گوگرد و LPG نيز در نيمه دوم سال جاري به بهره برداري برسد.

استفاده حداكثري از توان ساخت داخل

وي اظهار داشت: در گذشته مراحل مهندسي نصب و اجراي بخش هاي خشكي و فراساحل توسط شركت هاي خارجي انجام مي شد درحالي كه باورود شركت هاي داخلي به طرح هاي پارس جنوبي، هم اكنون مراحل مهندسي ، طراحي، ساخت و اجراي اين سازه هاي عظيم چندهزار تني با رعايت كليه مسائل ايمني توسط متخصصان ايراني درحال انجام است.

مجري فاز ١٩ با اشاره به اینکه دربخش های فنی و مهندسی و اجراي اين فاز به طور کامل از توان مهندسی پیمانکاران و مشاوران داخلي استفاده شده، اعلام کرد: استفاده حداکثری از توان داخلی در بخش های مهندسی، تامین کالا، اجرا و ساخت در دستور کار جدی این طرح بوده است.

وی با بیان اینکه در بخش کالا نیز طی مدت اجرایی شدن طرح ، از توانمندی سازندگان داخلی حداکثر استفاده شده است، افزود: در بخش سازه های فلزی، قسمتي از تجهیزات ثابت شامل مخازن، درام ها، راکتورها، بویلرهای تولید بخار، بخش های عمده یوتیلیتی، تابلوها و کابل های برق و ابزار دقیق، شیرآلات و بخشی از تجهیزات دوار پالایشگاه شامل پمپ ها و کمپرسورها از توان سازندگان و پیمانکاران داخلی استفاده شده است.

وی با بیان اینکه سازندگان داخلی لازم است 3 اصل کیفیت، زمان و خدمات را در سرلوحه فعالیت های خود قراردهند ، افزود: سازندگان داخلی باید خود را به نقطه ای برسانند که کالاهای تولید شده آنها هم از کیفیت مناسب و قابل قبول برخورداربوده و مشخصات فنی پروژه ها را پوشش دهد و هم آنکه زمان تعیین شده برای ساخت، نصب و خدمات پس از نصب کالا را باتوجه به برنامه زمانبندی پروژه رعایت کنند.

اين مقام مسئول رعايت الزامات زيست محيطي را از مهمترين برنامه هاي درحال پيگيري شركت نفت و گاز پارس در اين طرح برشمرد و افزود: در پالايشگاه فاز ١٩ تمهيدات مناسبي درخصوص مسائل زيست محيطي طراحي و تدوين شده است كه بخش عمده اي از آن ها در حال اجرا و بخشي نيز پايان يافته است.بازگشت به آخرين اخبار


 
|
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company