1395/04/03
اتمام مراحل ساخت و بارگيري سومين عرشه فازهاي 17 و 18

اتمام مراحل ساخت و بارگيري سومين عرشه فازهاي 17 و 18

با اتمام مراحل ساخت سكوي دريايي 18B در يارد شركت ايزوايكو در بندرعباس، عمليات بارگيري اين سازه 2300 تني جهت انتقال به موقعيت مخزني فاز 18 پارس جنوبي امروز با حضور مهندس شعبانپور، مديرعامل شركت نفت و گاز پارس و شماري از مديران بخش هاي كارفرمايي و پيمانكاري برگزار شد .
به گزارش روابط عمومي، سكوي 18B داراي ظرفيت توليد 500 ميليون فوت مكعب گاز بوده كه با استقرار در بخش اقماري مخزن فاز 18 ميدان مشترك گازي با كشور قطر، عمليات برداشت ذخايرهيدروكربوري اين حوزه را آغاز خواهد كرد .

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس در مراسم بارگيري اين سازه عظيم دريايي گفت : اين سازه در راستاي اولويت بندي طرح هاي توسعه پارس جنوبي از فاز 14 به فاز 18 اختصاص يافته است و طي 16 ماه گذشته از اعمال اجراي اين برنامه پشتيباني، مراحل ساخت عرشه با انجام تغييرات فني و مهندسي لازم آغاز شد و اكنون در مرحله بارگيري و انتقال به موقعيت توليد قرار گرفته است .

مهندس شعبانپور پيرامون كيفيت اجراي اين پروژه با اشاره به اينكه اين هفتمين عرشه فراساحلي است كه در قرارداد همكاري مشترك شركت نفت و گاز پارس است و شركت ايزوايكو به اجرا در مي آيد افزود : در ساخت سازه فناوري محور فاز 18 نيز همچون فازهاي 2 و 3 و فاز 16 پارس جنوبي كه در يارد بندرعباس مورد اجرا قرار گرفت تمامي مراحل كيفي لازم در اعمال استانداردهاي ساخت مورد رعايت قرار گرفته و با توجه به کیفیت اعمال شده از توان لازم براي اجراي عمليات در بخش دريا برخوردار است .

به گفته وي، اين سازه طي 25 روز آينده توسط كشتي هاي نصاب مورد نصب و سپس پيش راه اندازي و بهره برداري قرار خواهد گرفت .
سكوي 18B سومين سكوي فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي است داراي 43 دستگاه تجهيزات مكانيكي و فرايندي است كه در مراحل ساخت آن با صرف 9 ميليون نفر ساعت كار، 65 كيلومتر كابل كشي برق و ابزار دقيق و 35 هزار قطر اينچ جوشكاري صورت گرفته است .
مجري طرح توسعه فازهاي 17 و 18 نيز گفت : با توجه به اتمام عمليات حفاري در موقعيت B فازهاي 17 و 18 ، شرايط براي نصب دو سكوي باقيمانده اين فاز آماده شده كه براساس آن سكوي 18B پس از انتقال تا پايان تيرماه نصب و در آذر ماه سال جاري مورد راه اندازي قرار گرفته و توليد گاز مطابق برنامه آغاز خواهد شد .

مهندس بويري افزود : با بهره برداري از اين سكو روزانه 12.5 ميليون متر مكعب گاز شيرين ، 20 هزار بشكه ميعانات گازي در روز ، سالانه 670 تن اتان و 700 تن گاز مايع (LPG) و 100 تن گوگرد استحصال خواهد شد.
مجري پروژه در خصوص ميزان داخلي سازي اجراي اين طرح عنوان كرد : تمامي مراحل مهندسي ، ساخت و اجراي عمليات اين سكو توسط شركتهاي ايراني انجام گرفته و حدود 50 درصد از كالاها و تجهيزات مورد نياز اين سازه از منابع توليد كننده داخلي سفارش گذاري شده است .
تجربه ساخت سکوهای دریایی بزرگ از مهمترین دستاوردهای مهندسی و فناوری در توسعه طرحهای پارس جنوبی است که سهم شرکتهای ایرانی را در مشارکت صنعتی با این حوزه ارتقا داده است









بازگشت به آخرين اخبار


 
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company