1395/10/04
سه پايه و عرشه مشعل اولين سكوي فاز ١٣ نصب شد

سه پايه و عرشه مشعل اولين سكوي فاز ١٣ نصب شد

سه پايه و عرشه مشعل سكوي ١٣ B طرح توسعه فاز١٣ پارس جنوبي، پنج شنبه ۲ دي ماه در موقعيت فراساحل اين فاز نصب شد.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس پيام معتمد سرپرست طرح توسعه فاز١٣ با اعلام اين خبر گفت:سه پايه و عرشه مشعل سكوي ١٣ B حدود ٥٢٣ تن وزن دارد و كار ساخت آن اوايل تيرماه امسال در يارد شركت صنعتي دريايي ايران(صدرا) شروع و در مدت ٤ ماه تكميل شده است.

معتمد افزود: اين سازه فلزي ٢١ آبان ماه در موعد مقرر از اسكله يارد شركت صدرا بارگيري و پس از مهاربندي بر روي بارج، به موقعيت دريايي فاز ١٣ منتقل شده است.

به گفته سرپرست طرح توسعه فاز ١٣ براي نصب اين سه پايه مشعل، بدون در نظر گرفتن شرايط نامساعد آب و هوايي، ٩ روز زمان صرف شده است.

معتمد با اشاره به ادامه روند فعاليت هاي ساخت سكوها و تجهيزات بخش فراساحل فاز١٣ عنوان كرد: كار ساخت سه پايه دوم اين طرح در مراحل پاياني قرار گرفته و تا پيش از پايان بهمن ماه امسال آماده نصب در موقعیت دریایی 13D مي شود.

سرپرست طرح توسعه فاز ١٣ پيش از اين گفته بود: با توجه به تامين منابع مالي مناسب توسط شركت ملي نفت ايران و نظارت دقيق شركت نفت و گاز پارس ، ساخت سكوها و تجهيزات جانبي آنها در يارد صدرا از سرعت مناسبي برخوردار بوده و اين چرخه به تدريج با ورود كالاهاي بيشتر در ماه هاي آتي شاهد پيشرفت بهتري خواهد بود.

معتمد با اشاره به اينكه عرشه هاي B و D فاز ١٣ ، ارديبهشت ماه سال ٩٦ آماده بارگيري و نصب در موقعيت مخزن خواهد شد، گفته بود : با توجه به پايان عمليات حفاري تا قبل از عمليات نصب ، مراحل پيش راه اندازي و راه اندازي، حداکثر ظرف مدت ۵ ماه به پايان رسيده و اين سكوها آماده ارسال گاز به پالايشگاه خشكي فاز١٣ واقع در سايت اختر خواهند بود.

طرح توسعه فاز ١٣ به منظور برداشت روزانه ٥٦ ميليون متر مكعب گاز غني از ميدان پارس جنوبي طراحي شده و با اتمام آن روزانه ٥٠ ميليون متر مكعب گاز شيرين، ٧٥ هزار بشكه ميعانات گازي، ٤٠٠ تن گوگرد و سالانه يك ميليون تن اتان و يك ميليون تن پروپان و بوتان، توليد خواهد شد.آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company