1395/10/05
آخرين عرشه فازهاي ١٧و١٨ پارس جنوبي نصب شد

آخرين عرشه فازهاي ١٧و١٨ پارس جنوبي نصب شد

آخرين عرشه فازهاي ١٧و ١٨ پارس جنوبي با وزن دو هزار و ٣٠٠ تن، بامداد امروز (يك شنبه، ٥ دي ماه) در موقعيت سكوي ١٧B با موفقيت نصب شد.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس مجري طرح توسعه فازهاي ١٧و١٨ پارس جنوبي ، با اشاره اجراي دقيق و بدون حادثه نصب عرشه ١٧B در موقعيت مخزن گفت: از ماه گذشته اين عرشه آمادگي كامل به منظور نصب بر روي جكت را داشته است، اما به دليل شرايط ناپايدار جوي ، اهميت رعايت الزامات ايمني و توجه به شاخص هاي استانداردسازي مراحل ليفت و نصب، به محض دريافت گزارش وضعيت پايدار آب و هوا ، سرعت جهت باد و موج دريا، اين عمليات بامداد امروز انجام شده است.

 حسن بویری پيشرفت فيزيكي عرشه ١٧B را ٩٨ درصد برشمرد و عنوان كرد: نصب اين عرشه با ظرفيت توليد روزانه ٥٠٠ ميليون فوت مكعب معادل ١٤،٥ ميليون متر مكعب توسط شناور HL5000 شركت صنعتي دريايي ايران( صدرا) انجام شده است.


 بويري با اشاره به آغاز فعاليت هاي هوك آپ و اتصالات سكوي ١٧B ، در مورد زمان راه اندازی اين سكو گفت: با راه اندازي سكوي ١٧ B تا پايان امسال ، فازهاي ١٧و١٨ در بخش فراساحل و پالايشگاه خشكي با ظرفیت طراحي شده به بهره برداري كامل مي رسد.

وي به انجام همزمان عمليات لوله گذاري درون ميداني خط لوله ٢٠ اينچ از سكوي 17B به سكوي ١٧A اشاره كرد و گفت: اين عمليات توسط شناور سي مستر شركت تاسيسات دريايي تا پايان دي ماه انجام شده و سپس نصب اسپولها و هيدروتست ان هم تا اواخر بهمن ماه به پايان مي رسد.

 مجري فازهاي ١٧و١٨ پارس جنوبي گفت: سکوی ١٧B همچون دیگر سکوی اقماری این طرح (١٨B) توسط متخصصان توانمند ایرانی در یارد صنعتی ایزوایکو در بندرعباس ساخته شده است.

 شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرمای طرح های میدان مشترک پارس جنوبی به نمایندگی از وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران، بر اجرای این پروژه نظارت داشته است.

 هم اكنون باتوجه به بهره برداري از سكوي اقماري ١٨B ، مجموع توليدات فازهاي ١٧و١٨ به ٤٦ميليون متر مكعب در روز رسيده است. با بهره برداري از سكوي ١٧B ، توليد گاز از حوزه فراساحل اين فازها به ظرفيت اسمي خود خواهد رسيد.

مجری فازهای 17و18 در زمان بهره برداري از سكوي ١٨B گفته بود: از آغاز راه اندازي مرحله اي این فازها تاکنون، حدود 12،5 ميليارد مترمكعب گاز ، 9،5 ميليون بشكه ميعانات گازي ، ٢٦٠ هزار تن اتان و حدود ٣٠٠ هزار تن پروپان و بوتان توليد شده است.آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company