اخبار و مقالات

 

تاریخ: 1395/11/16
توليد روزانه گاز از پارس جنوبي، تا پايان بهمن ماه به بيش از ٥٠٠ ميليون متر مكعب مي رسد

توليد روزانه گاز از پارس جنوبي، تا پايان بهمن ماه به بيش از ٥٠٠ ميليون متر مكعب مي رسد

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس با اشاره به توليد روزانه٤٨٠ ميليون متر مكعب گاز از ميدان پارس جنوبي گفت: با ترميم خطوط لوله فازهاي ١٩ و١٦ تا دو هفته ديگر، توليد گاز كشور از اين ميدان به بيش از ٥٠٠ ميليون متر مكعب در روز مي رسد.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس محمد مشكين فام از ترميم خطوط لوله دريايي فازهاي ١٩ و ١٦ پارس جنوبي تا پايان بهمن ماه امسال خبر داد و گفت: با بازسازي بخش اسيب ديده اين خطوط،توليد بيش از يك ميليارد فوت مكعب گاز از سكوهاي مربوطه تا دو هفته ديگر آغاز مي شود.

مشكين فام گفت: هم اكنون شرايط بازسازي خطوط دريايي فازهاي١٩ و ١٦ بطور كامل آماده شده و متعاقب پايداري وضعيت جوّي دريا، عمليات ترميم اين خطوط آغاز مي شود.

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس با بيان اينكه علل اين حوادث از سوي تيم هاي فني و تخصصي درحال بررسی است ، اظهار كرد: تلاش مي كنيم در سريع ترين زمان ممكن تعميرات مربوطه را انجام داده و با اتصال مجدد منابع گازي فراساحل به بخش خشكي، براي پالايشگاه هركدام از فازهاي ذكر شده ، يك ميليارد فوت مكعب گاز ارسال كنيم.


مشكين فام تاكيد كرد ؛ با وجود حادثه ايجاد شده، همت و تلاش كاركنان سكوهاي دريايي شركت نفت و گاز پارس موجب شده تا نه تنها با هيچ گونه افت توليدي در پارس جنوبي مواجه نشويم، بلكه به ميزان توليد گاز كشور از اين ميدان افزوده شود.

وي ميزان توليد فعلي گاز از پارس جنوبي را بيش از ٤٨٠ ميليون متر مكعب در روز برشمرد و افزود: با بهره برداري مجدد سكوهاي اين فازها و سكوي ١٧B ، توليد گاز از اين ميدان تا پايان اسفندماه به حدود ٥٤٠ ميليون متر مكعب خواهد رسيد.

مشكين فام با اشاره به اينكه سكوي ١٩A بطور كامل در حال بهره برداري است، گفت: از مجموع توليدات اين سكو و همچنين با استفاده از گاز ترش فازهاي ٦تا٨ ،روزانه ٢٨ ميليون متر مكعب گاز در فاز ١٩ شيرين سازي و به شبكه سراسري ارسال مي شود.

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس به توليد گاز سكوي فاز ٢١ اشاره كرد و گفت: اين سكو با ظرفيت توليد ٢٨ ميليون متر مكعب گاز درحال بهره برداري است و بخشي از گاز ترش آن به پالايشگاه خشكي فازهاي ٢٠و٢١ و بخشي نيز به پالايشگاه فازهاي ١٥و١٦ منتقل مي شود.


وي با بيان اينكه تلاش براي راه اندازي تمامي بخش هاي فازهاي ١٩ و٢٠ و٢١ تا پايان امسال و طبق برنامه از پيش تعين شده ادامه دارد، گفت: مجموعه كارفرما و پيمانكار مطابق اين برنامه تلاش مي كنند، با اين حال تصميم نهايي درباره بهره برداري رسمي از اين فازها، توسط وزارت نفت و رئيس جمهوري محترم اتخاذ مي شود.بازگشت به آخرين اخبار