اخبار و مقالات

 

تاریخ: 1395/11/22
رئیس جهموری: تا پایان دولت یازدهم، 11 فاز پارس جنوبی به بهره برداری می رسد

رئیس جهموری: تا پایان دولت یازدهم، 11 فاز پارس جنوبی به بهره برداری می رسد

رئیس جمهوری  در راهپیمایی امروز( 22 بهمن ماه) در بخشی از سخنان خود گفت که تا پایان دولت یازدهم ، "11 فاز پارس جنوبی" به بهره برداری میرسد.

دکتر حسن روحانی با بیان اینکه در تمام سال‌های گذشته کشور قطر گاهی دو برابر و گاهی 2.5 برابر ما برداشت گاز از منبع مشترک ما در پارس جنوبی داشتند، اظهار داشت:"امروز در شرایطی هستیم که به حول و قوه الهی تا آخر این دولت برای اولین بار، در پارس جنوبی، برداشت گاز ما از برداشت قطر پیشی خواهد گرفت".

روحانی برداشت ایران در پارس جنوبی را تا قبل از دولت یازدهم 240 میلیون متر مکعب گاز در روز اعلام کرد و گفت: امروز برداشت ما حدود 500 میلیون متر مکعب در روز است و ان شاء الله تا پایان دولت به 560 میلیون متر مکعب خواهد رسید که از برداشت قطر پیشی می‌گیریم.

رئیس جمهور اضافه کرد: این افتخار ملت بزرگ ماست که در یک منبع بزرگ گازی، کشور همسایه بیش از دو برابر ما برداشت می‌کرد، اما با همت مهندسان، کارکنان، همه جوانان و دانشمندان، ما امروز به نقطه تعادل رسیدیم؛ به نقطه‌ای که مورد نظر ملت بزرگ ایران است.

روحانی گفت: در پارس جنوبی در همه دولت های گذشته، 10 فاز به بهره‌برداری رسید و در این دولت تا پایان دولت ان‌شاء الله 11 فاز به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه صادرات میعانات گازی و نفت بیش از دو برابر یک سال گذشته افزایش یافته، این وضعیت را نتیجه گشایش در رشد ، تولید و صادرات نفت و میعانات گازی عنوان و اعلام کرد که صادرات میعانات و نفت خام کشور در یکسال پیش، یک میلیون و دویست هزار بشکه بوده و امروز به دو میلیون و هشتصد هزار بشکه رسیده است.

رئیس جمهور با اشاره به افزایش سهم ایران برای صادرات نفت در بازار های جهانی گفت: " در اوپک و در اجلاس اوپک حق ملت ایران برای تولید و صادرات نفت را با دیپلماسی موفق نفتی پس گرفتیم؛ این افتخار ملت است".

روحانی گفت: بدانید در این دولت، در طول 3 سال گذشته، سال به سال در بودجه اتکاء ما به نفت، کاهش یافته است. همان نکته که سال‌ها مقام معظم رهبری بر آن تأکید می‌کردند. پارسال و امسال ما برای همه آنچه وارد کشور می کنیم، دیگر نیازی به پول نفت نداریم. صادرات غیرنفتی ما بر واردات ما پیشی گرفته است و این افتخار برای ملت، دولت، انقلاب اسلامی و برای جوانان ماست.

رئیس جمهور اظهار داشت: در سال‌های قبل از این دولت، اتکاء ما به نفت به طور متوسط 44 درصد بود، ولی در 3 سال گذشته اتکاء ما به نفت 32 درصد است. این نشانه آن است که راه و مسیر ما در مسیر اهداف بلند انقلاب اسلامی، به خوبی و به درستی طی می‌شود.

رئیس جمهور خطاب به مردم با بیان اینکه تولیدات پتروشیمی کشور در این دولت نسبت به گذشته 14 درصد و صادرات محصولات پتروشیمی نیز نسبت به قبل 46 درصد افزایش پیدا کرده است گفت: امسال 9 طرح مهم پتروشیمی را به افتتاح رسانده و می‌رسانیم و تا پایان این دولت نیز 7 طرح مهم پتروشیمی دیگر را به افتتاح خواهیم رساند.

وی خدمت رسانی به روستاییان را از "اهداف انقلاب اسلامی" و هدف انقلاب را کمک به مستضعفین عنوان کرد و گفت: ایجاد راه‌های روستایی، گاز رسانی و برق رسانی به مناطق روستایی در کشور به گونه‌ای است که امروز هیچ روستای بالای 20 خانوار نیست که دارای برق نباشد و تا پایان دولت ان‌شاء‌الله هیچ روستای 10 خانواری محروم از برق نخواهد بود.

روحانی با اشاره به اینکه امروز پوشش گازرسانی به شهر و روستاها به 90 درصد افزایش یافته گفت: در بسیاری مناطق دور دست، لوله‌های گاز را برای گرمایش و زندگی مردم به ویژه در مناطق سردسیر به آنها رسانده‌ایم و ان شاء‌الله تا آخر سال لوله گاز به زاهدان خواهد رسید و مردم سیستان و بلوچستان از این نعمت بزرگ برخوردار خواهند شد.بازگشت به آخرين اخبار