اخبار و مقالات

 

تاریخ: 1395/11/25
٦ سكوي جديد پارس جنوبي، سال ٩٦ به بهره برداري مي رسد

٦ سكوي جديد پارس جنوبي، سال ٩٦ به بهره برداري مي رسد

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس اعلام كرد: ٦ سكوي جديد گازي فازهاي باقيمانده واقع در منطقه دو پارس جنوبي ، سال ٩٦ به بهره برداري مي رسد.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس ، محمد مشكين فام در جريان بازديد از سكوهاي درحال ساخت در يارد شركت صنعتي دريايي ايران(صدرا) ، روند ساخت تاسيسات فراساحل فازهاي پارس جنوبي را مطلوب ارزيابي كرد و گفت: با ورود بخش عمده اي از كالاهاي اساسي، فعاليت هاي اجرايي سرعت گرفته است، ضمن انكه با حمايت كارفرما موانع گمركي رفع شده و بخش ديگري از كالاهاي موجود در گمركات بزودي وارد يارد صدرا مي شود.

وي با اشاره به اينكه سال آينده ٦ سكوي جديد به بهره برداري مي رسد گفت: از هركدام از فازهاي ١٣ و ٢٢، ٢٣ و٢٤ ، دو سكو و از فاز ١٤ هم يك سكوي اقماري در يارد صدرا تكميل و راه اندازي خواهد شد.

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس افزود: سكوي ١٤A هم كه كار ساخت ان در يارد شركت ايزوايكو درحال انجام است ، تا ارديبهشت سال اينده تكميل شده و آماده نصب و راه اندازي مي شود.

مشكين فام با بيان اينكه ٦ سكوي ذكر شده هركدام ٥٠٠ ميليون فوت مكعب گاز از ميدان پارس جنوبي برداشت مي كنند، گفت: به اين ترتيب سال آينده ٣ ميليارد فوت مكعب گاز از اين سكوها به ظرفيت توليد گاز پارس جنوبي افزوده مي شود.

وي افزود: با بهره برداري از اين سكوها ظرفيت توليد گاز پارس جنوبي به بيش از ٦٠٠ ميليون متر مكعب و به حدود سه برابر گاز توليدي از اين ميدان در ابتداي دولت يازدهم خواهد رسيد.

مشكين فام تامين گاز مورد نياز كشور از پارس جنوبي به ويژه در فصل زمستان را در كنار فعاليت هاي توسعه اي بسيار مهم دانست و گفت: هم اكنون بخش عمده منابع گازي از مخزن پارس جنوبي پس از ارسال به پالايشگاه هاي درحال توسعه به شبكه سراسري ارسال مي سود.

وي با بيان اينكه رديف هاي فراوري اتان و پروپان و بوتان فازهاي ٢٠ و٢١ تكميل شده و آماده بهره برداري است، گفت: براي راه اندازي اين واحدها حجم قابل توجهي از گاز مورد نياز است كه هم اكنون به دليل افزايش نياز مصرفي و پرهيز از توليد ازمايشي از اين بخش ها، گاز توليدي اين فازها به خط سراسري تزريق مي شود.


بازگشت به آخرين اخبار