1395/12/08
وعده وزير نفت به مردم درباره افزايش توليد گاز پارس جنوبی عملی شده است

وعده وزير نفت به مردم درباره افزايش توليد گاز پارس جنوبی عملی شده است


مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در جریان بازدید رئیس دیوان محاسبات کشور از پارس جنوبی گفت: وعده وزير نفت به مردم درباره افزايش توليد گاز از پارس جنوبي در دولت يازدهم، امسال بطور كامل عملي شده است.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس محمد مشكين فام ضمن ارائه گزارشي مشروح از وضعيت توسعه پارس جنوبي، با اشاره به اینکه در مدت 15 سال از توسعه این میدان کارهای عظیمی صورت گرفته گفت: توليد گاز از ١٠ فاز نخست پارس جنوبي در سال ٩٢، حدود٢٨٥ ميليون متر مكعب بوده كه اين ميزان با بهره برداري از ١١ فاز جديد پارس جنوبي تا پايان سال به ٥٤٠ ميليون متر مكعب در روز مي رسد.

فعاليت هاي شركت نفت و گاز پارس در حوزه پارس جنوبي بي سابقه بوده است

مشكين فام با بيان اينكه فعاليت هاي شركت نفت و گاز پارس در بخش توسعه اي در كشور كم نظير و در حوزه هاي صنعتي، كاري با اين وسعت بي سابقه بوده، گفت: ميدان عظيم پارس جنوبي شامل ١٣ پالايشگاه بزرگ گازي و ٤٠ سكوي توليدي خواهد بود كه از اين تعداد تاكنون ١٠ پالايشگاه در بخش خشكي و ٢٥ سكو در دريا تکمیل و به بهره برداري رسيده است.

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس به فعاليت هاي باقيمانده اين شركت در پارس جنوبي اشاره كرد و گفت: در مجموع ، كار ساخت سه پالايشگاه ديگر هم درحال انجام است و از ١٥ سكوي فازهايي كه بايد تكميل و آماده راه اندازي شوند، هم اكنون ١٢ سكو در كارخانه شركت هاي سازنده در حال ساخت است و دو سكو نيز از طرح توسعه فاز ١١ در مدت ٢ سال آينده و پس از نهايي شدن قرار داد توسعه اين طرح ساخته خواهد شد.

مشكين فام با اشاره به اينكه بخش عمده اي از فعاليت هاي صورت گرفته در پارس جنوبي در دريا صورت گرفته و قابل رويت نيست، افزود: تاكنون عمليات اجراي ٢٤٠٠ كيلومتر از ميزان ٣ هزار و ١٥٠ كيلومتر خط لوله٣٢ اينچي كه بايد در بستر دريا كشيده شود، انجام شده وعمليات اجراي ٧٥٠ كيلومتر ديگر نيز در مدت دو سال آينده محقق خواهدشد .

اين مقام مسئول درباره وضعيت حفاري چاه هاي توليدي درميدان پارس جنوبي گفت: در مجموع براي كل ميدان پارس جنوبي٤١٥ حلقه چاه تعريف شده كه از اين ميزان ٢٨٥ حلقه چاه حفاري و ١٥٧ حلقه چاه باقيمانده هم پس از تكميل ، به مديريت توليد و عمليات شركت نفت و گاز پارس به عنوان بهره بردار ميدان مشترك تحويل خواهد شد.

مشكين فام به توليد تجمعي گاز در پارس جنوبي اشاره كرد و گفت: از سال 81 تا سال گذشته(٩٤) ، ٨٧٩ میلیارد متر مکعب گاز از ميدان پارس جنوبي تولید شده که ارزش محصولات توليدي آن طی این مدت، معادل ٣٧٨ ميليارد دلار بوده است.

بر اساس بودجه مصوب براي توسعه كل ميدان پارس جنوبي ، 91 میلیارد دلار سرمايه مورد نياز بوده که حدود 31 ميليارد دلار آن در پروژه هاي خاتمه یافته صرف شده و از 60 میلیارد دلار باقيمانده هم تاكنون 30 میلیارد دلار در طرح هاي در حال انجام هزينه شده و ٢١ ميليارد دلار نيز براي توسعه نهايي ميدان هزينه خواهد شد.

با بهره برداري از كل منابع گازي پارس جنوبي در مدت يك سال ، ٩٠ ميليارد دلار ارزش از محل اين توليدات بدست مي آيد كه اين رقم معادل حدود كل سرمايه گذاري صورت گرفته از ابتداي توسعه اين ميدان تا اتمام طرح هاي باقيمانده خواهد بود.

توليد گاز ايران از پارس جنوبي در مدت ٣ سال دوبرابر شد

مشكين فام گفت: ظرفيت توليد گاز ايران درحال افزايش است و با تکمیل فازهای باقیمانده پارس جنوبی تا پایان سال 97 ظرفیت تولید گاز کشور از اين نقطه به حدود 725 میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس گفت: وزير محترم نفت طي ٣ سال گذشته وعده افزايش ٣٠٠ ميليون متر مكعب گاز از پارس جنوبي را به مردم داده بود كه اين وعده با تلاش وزارت نفت ، شركت ملي نفت ايران، نفت و گاز پارس به عنوان كارفرماي طرح هاي درحال توسعه و پيمانكاران داخلي بطور كامل عملي شده است.

به گفته مديرعامل شركت نفت و گاز پارس ، حدود ١٠٣ ميليون متر مكعب گاز در سال ٩٣، حدود ٥٧ ميليون متر مكعب در سال ٩٤ و امسال نيز ١٤٠ ميليون متر مكعب ديگر به ظرفيت توليد از پارس جنوبي افزوده مي شود که در نوع خود یک رکورد در تولید گاز کشور است.
وي با بيان اينكه از آغاز سال جاري تاكنون ٩٥ ميليون متر مكعب از اين ميزان توليد(١٤٠ ميليون متر مكعب) محقق شده ، اظهار داشت: به اين ترتيب با رسيدن به ظرفيت فوق ، توليد پارس جنوبي به دو برابر رقم توليد سال ٩٢ ، افزايش يافته است.

با فراورش گاز ترش حاصل از بخش دريا، در مجموع سالانه 9میلیون تن اتان، 10 میلیون تن پروپان و بوتان و روزانه يك ميليون بشکه ميعانات گازي به همراه 5200 تن گوگرد تولید می شود.آخرين اخبار

|
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company