1395/12/10
تزريق ١٥،٣ ميليارد متر مكعب گاز از فازهای ١٧و١٨ پارس جنوبی به شبكه سراسری

تزريق ١٥،٣ ميليارد متر مكعب گاز از فازهای ١٧و١٨ پارس جنوبی به شبكه سراسری

سرپرست طرح توسعه فازهاي ١٧ و١٨ اعلام كرد: ١٥،٣ ميليارد متر مكعب گاز شيرين از اغاز بهره برداري فازهاي ١٧و١٨ تاكنون توليد و به شبكه سراسري تزريق شده است.

به گزارش روابط عمومي شركت نفت و گاز پارس محمدرضا چليپا با اشاره به توليدات تجمعي پالايشگاه فازهاي ١٧و١٨ گفت:از اواسط سال ۹۳ تاکنون ١٢،٤ ميليون بشكه ميعانات گازي توليد و روانه بازارهاي بين المللي شده است.

وي به توليد ١٥،٣ ميليارد متر مكعب گاز شيرين در فازهاي ١٧ و١٨ اشاره كرد و افزود: در همين بازه زماني، ٣٤٣ هزار تن اتان و روزانه بيش از هزار تن پروپان و بوتان در فازهاي ١٧و١٨ توليد شده است.

چليپا از توليد روزانه ٤٥ ميليون مترمكعب گاز شيرين در فازهاي ١٧ و١٨ خبر داد و گفت: با بهره برداري از سكوي اقماري ١٧B ، این روند افزايش يافته و تا پایان سال به بالاترين سطح خود (٥٠میلیون متر مکعب ) خواهد رسید.

وي با بيان اينكه عمليات اجرایي فازهاي ١٧و١٨ رو به پايان است عنوان كرد: با تكميل بخش هاي باقيمانده، اين فازها به زودي باحضور مسئولان و مقامات كشوري به بهره برداري رسمي مي رسد.

از دي ماه سال ٩٣ تاكنون بخش هاي عمده اي از فازهاي ١٧و١٨ پارس جنوبي به بهره برداري رسيده است.

از هفته گذشته نيز عمليات توليد گاز از سكوي اقماري ١٧B ، آخرين سكوي طرح توسعه فازهاي ١٧ و ١٨ با ظرفيت برداشت ٥٠٠ ميليون فوت مكعب گاز، آغاز شده تا هر ٤ سكوي اين فازها در مجموع حدود دوميليارد فوت مكعب گاز توليد و از طريق خطوط لوله دريايي به پالايشگاه خشكي اين طرح ارسال كنند.

توسعه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی توسط کنسرسیومی شامل شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC)، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی (IOEC) به عنوان پیمانکار بخش دریا در دست اجراست.

افزون بر اين ، شركت ايزوايكو نيز وظيفه ساخت دو سكوي اقماري اين طرح گازي در بندر عباس را برعهده داشته است.آخرين اخبار

|
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company