1396/01/27
سال گذشته ركورد برداشت از ميدان مشترك پارس جنوبي شكسته شد

سال گذشته ركورد برداشت از ميدان مشترك پارس جنوبي شكسته شد

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، مهندس علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و معاون وزیر نفت در آیین بهره برداری رسمی از 8 مگاپروژه پارس جنوبی با اشاره به بهره برداری از بزرگترین سرمایه گذاری تاریخ صنعت نفت کشور گفت: مقدار تجمعی گاز برداشت شده در کشور همسایه 1771 میلیارد مترمکعب است و ما علی رغم مقدار کمتری که از این میادین داریم توانستیم به عدد 1060 میلیارد مترمکعب برسیم و با افتتاح فازهای جدید امروز و ادامه راه این فاصله را پر کنیم.
کاردر افزود: این به ذهن میرسد که در مرز مشترک احتمال مهاجرت گاز و میعانات گازی وجود دارد، اما با وجود حفر چاه های جدید در مرز مشترک تخلیه هر کدام از چاه ها حدود 5 کیلومتر است که اتفاق بزرگی در مهاجرت نمی افتد و ما می توانیم به راحتی و به سرعت سهم خود را برداریم، ضمن اینکه رشد ما در حین سال های 92 تا 95 حدود بیست درصد افزایش داشته است که این نشان می دهد می توانیم فاصله ای را با کشور هسمایه داریم به سرعت پر کنیم.
کاردر با بیان اینکه برآورد ارزش گاز برداشت شده از میدان گازی پارس جنوبی 191 میلیارد دلار است، خاطرنشان کرد: این منابع در اختیار دولت یا ما قرار نمی گیرد و معادل این ارزش در اقتصاد ایران محاسبه می شود.
به گفته معاون وزیر نفت، حجم برداشت گاز از سال 92 که به میزان 285 میلیون مترمکعب بوده، در سال 95 دو برابر به میزان 575 میلیون مترمکعب افزایش یافته و در سال 1395 بالاترین رکورد برداشت معادل 155 میلیارد مترمکعب زده شده است.
مهندس کاردر حجم سرمایه گذاری در بخش خشکی و دریا در کل فازهای پارس جنوبی را 71 میلیارد دلار به جز خطوط لوله برشمرد و گفت: از این میزان 19 میلیارد دلار از منابع داخلی و 52 میلیارد دلار از محل بانک ها ، اوراق مشارکت، صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی تأمین شده است.


آخرين اخبار

|
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company