1396/02/17
مدیریت منسجم فازهای پارس جنوبی را به ثمر رساند

مدیریت منسجم فازهای پارس جنوبی را به ثمر رساند

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه در دولت قبل با صرف چندین برابر اعتبار، کلاف سردرگمی به اسم پالایشگاه را به ما تحویل دادند، گفت: بهره برداری از فازهای پارس جنوبی در دولت یازدهم حاصل مدیریت منسجم بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس، محمد مشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در نشست خبری که امروز در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد، با اشاره به رکوردزنی این شرکت در بخش تولید و توسعه، گفت: در بخش تولید توانستیم رکورد 500 میلیون متر مکعب در سال گذشته را بزنیم و در بخش توسعه هم 90 میلیارد دلار بودجه برای پارس جنوبی در نظر گرفته شده است که از این مقدار 70 میلیارد دلار هزینه شده است.

وی افزود: توسعه کل مجموعه پارس جنوبی، شامل 40 سکو، 3500 کیلومتر خطوط لوله دریایی و 13 پالایشگاه را شامل می شود که ازاین تعداد ده پالایشگاه وارد مدار تولید شده است، و یک پالایشگاه دیگر هم تا پایان امسال وارد مدار تولید خواهد شد.

مشکین فام با تأکید بر اینکه بعد از تکمیل توسعه پارس جنوبی به طور طبیعی وضعیت مخزن با افت فشار مواجه می شود، خاطرنشان کرد: تا پایان ماه میلادی جاری، طراحی مفهومی ساخت سکوی تقویت فشار در میدان گازی پارس جنوبی تکمیل می شود و بعد از آن وارد مرحله طراحی پایه و تعیین پیمانکار می شویم.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس حجم سرمایه گذاری در این پروژه را 20 تا 30 میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: تمرکز ما در این بخش بر روی پروژه های فراساحل و تقویت فشار خواهد بود، علاوه بر این میادینی همچون پارس شمالی، گلشن و فردوسی به دلیل مشترک نبودن در اولویت بعدی شرکت قرار دارند.

مشکین فام در مورد ادعاهای مطرح شده از سوی برخی از کاندیداهای ریاست جمهوری مبنی بر اینکه پنجاه درصد فازهای افتتاح شده در فروردین ماه جاری توسط دولت گذشته تکمیل شده بود، گفت: فارغ از بحث های سیاسی و انتخاباتی و با توجه به اینکه از ابتدای توسعه فاز یک تا کنون را در ذهن دارم، پالایشگاه فازهای 17 و 18 ، همانند کلافی سر در گم بود و اصلا فکر نمی کردیم بتوانیم این پالایشگاه را به بهره برداری برسانیم.

وی افزود: همکاران ما با توجه به شرایط تحریم مجبور بودند هرآنچه از دست شان برمی آید انجام دهند، اما پیمانکاران برای خرید تجهیزات با بن بست مواجه می شدند و مدیریت منسجمی پشت این قضیه نبود.

مشکین فام تحریم، مدیریت ضعیف، دوباره کاری، خریدهای چندبرابر و تکراری را از عوامل تأخیر در بهره برداری از فازهای 15، 16، 17 و 18 دانست و افزود: پالایشگاهی را به ما تحویل دادند که نه سرش معلوم بود و نه تهش و انسجام و یکپارچگی کارها بهم ریخته بود. خیلی از لوله کشی ها مجددا انجام گرفت و با صرف چندین برابر اعتبار و به اسم 50 درصد پیشرفت، کلاف سردرگمی را تحویل مان دادند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در خصوص برگزاری کمیته مشترک فنی بین ایران و قطر در پارس جنوبی نیز گفت: تا کنون در این خصوص 15 جلسه برگزار شده است و این نشست ها به صورت سالانه برگزار واطلاعاتی در مورد چاه های توصیفی و مسایل مخزن بین ما مبادله می شود تا بتوانیم از این مخزن به صورت صیاتی برداشت کنیم.

وی تأکید کرد: در این نشست ها دو کشور حق دخالت در مسائل توسعه ای ندارند و برای یکدیگر تعیین تکلیف نمی کنند، لذا توسعه پارس جنوبی با برنامه جلو می رود و متوقف نخواهد شد.

مشکین فام در بخش دیگری از سخنان خود از وارد مدار شدن دو سکوی فاز 14 تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: با وارد مدار شدن این دو سکو یک میلیارد فوت مکعب گاز تولیدی این فاز به بخش خشکی منتقل خواهد شد.


آخرين اخبار

|
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company