1396/03/08
عملیات ژئوتکنیک تکمیلی بندرخدماتی صادراتی تمبک به پایان رسید

عملیات ژئوتکنیک تکمیلی  بندرخدماتی صادراتی تمبک به پایان رسید

سرپرست طرح های پشتیبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس از پایان عملیات ژئوتکنیک تکمیلی بندرخدماتی، صادراتی تمبك توسط شناور شرکت فوگرو هلند خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس ، سيد محی الدین جعفری ، با بیان اینکه بندرخدماتی، صادراتی تمبك در سایت 2 پارس جنوبی واقع شده عنوان کرد: با تکمیل و بهره برداری از پست های اسکله این بندر، پروپان و بوتان(LPG ) و گوگرد تولیدی فاز 19 و فازهای 22، 23 و 24 پارس جنوبی ، بارگیری و به بازارهای بین المللی صادر خواهد شد.
جعفری با تشریح عملیات ژئوتکنیک دریایی صورت گرفته در بندرخدماتی، صادراتی تمبك توسط شناور شرکت فوگرو هلند اظهار کرد: مطالعات میدانی و گمانه زنی لایه های خاک در نقاط عمیق دریا ، توسط شرکت های معدودی صورت می گیرد و حضور شناور شرکت بین المللی فوگرو و انجام عملیات مذکور با پیگیری های شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرمای این طرح صورت گرفته است.
وی افزود: انتخاب این شناور به منظور شناسایی و سنجش دقیق استحكام لایه های زیرین و کاهش ریسک های مربوط به نشست سازه های موج شکن ها ، از طریق گمانه زنی و نمونه برداری از لایه های خاک صورت گرفته است.
سرپرست طرح های پشتیبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس افزود: طبق برنامه کارفرما ، امسال یک پست اسکله صادرات LPG به بهره برداری می رسد. ضمن اینکه سال97 نیز قابلیت بهره برداری از هر سه اسکله این بندر محقق خواهد شد.
جعفری با بیان اینکه بندر خدماتی و صادراتی تمبك در پارس جنوبی حداکثر با عمق 37 متر، عمیق ترین بندر ایران و خاورمیانه بشمار می آید، گفت: دو پست اسکله صادرات LPG هر کدام با توانایی پهلو دهی به کشتی هایی با ظرفیت بارگیری حدود پنج تا 60 هزارتن گاز مایع، اسکله مدرن بارگيري و صادرات گوگرد با ظرفیت بارگیری 2هزار تن در ساعت ، دو انبار ذخیره سازی گوگرد هر کدام با ظرفیت 44 هزار تن گوگرد ، دو موج شکن غربی و شرقی ، سایت اداری و مسکونی ازجمله بخش های عملياتي این بندر است.
سرپرست طرح های پشتیبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس ، به سفارش گذاری تجهیزات مورد نیاز در ساخت اسکله و انبارهای گوگرد این بندر اشاره کرد و گفت: اغلب کالاهای ساخت داخل سفارش گذاری و مراحل تامین آنها انجام شده و سفارش گذاری کالاهای خارجی نیز درحال انجام است.
وی به انجام عملیات وسیع لایروبی در این بندر اشاره کرد و گفت: درطول مدت دو ماه اخیر، یک میلیون و 100 هزار متر مکعب لایروبی صورت گرفته است.
این مقام مسئول با اشاره به طول موج شکن های این بندر گفت: در شرایط فعلی اولویت ما ساخت این سه اسکله خواهد بود، با این حال با توجه به اینکه طول موج شکن غربی این بندر به حدود دوهزار و 700 متر می رسد، قابلیت احداث 7 پست اسکله دیگر را در آینده دارا خواهد بود.
سرپرست طرح های پشتیبانی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس ، ارزش اجرای قرارداد احداث این بندر را 286 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: قرارداد اجرای این طرح ،سال 92 از طرف شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرما و نماینده شرکت ملی نفت ایران به قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) واگذار شده و شرکت عمران ساحل نیز به عنوان پیمانکار اجرایی این طرح در حال فعالیت است. افزون بر اینکه بخش عمليات طراحي و اجرايي پايانه صادرات LPG توسط پيمانكار فاز پالايشگاهي 22 تا 24 در حال اجرا است.


آخرين اخبار

|
Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company