1396/05/09
لوله‌گذاري نخستين خط دريايي فاز 13 از نيمه گذشت

لوله‌گذاري نخستين خط دريايي فاز 13 از نيمه گذشت

50 كيلومتر از عمليات لوله‌گذار‌ي نخستين خط لوله دريايي فاز 13 به پايان رسيد.
به گزارش روابط‌ عمومي شركت نفت و گاز پارس، پيام معتمد، مجري طرح توسعه فاز 13 با اعلام خبر فوق اظهار كرد: اين عمليات پس از كشش ساحلي خطوط A و B هر کدام به طول سه كيلومتر از خردادماه آغاز شد كه در كيلومتر هفتم خط B به علت مشكلات فني پيش‌آمده به مدت يك هفته متوقف بود.

پس از رفع كليه موانع، انجام بررسي‌هاي فني و اخذ تأييديه از كليه سازندگان تجهيزات شناور، اجراي لوله‌گذاري مجدداً آغاز و تا به امروز كه از مرز پنجاه كيلومتر گذشته، بدون هيچ مشكلي در حال انجام است.
وي با بيان اينكه بالاترين ركورد لوله‌گذاري روزانه در اين طرح تاكنون 164 شاخه لوله معادل دو هزار و چهل و سه‌متر در روز بوده است، افزود: لوله‌گذاري دريايي حدفاصل سكوي 13B و پالايشگاه خشكي اين طرح به طول ۹۶ کیلومتر توسط شناور اوشنيك 5000 در حال انجام است.

مجري طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبي، با اشاره به اينكه بر اساس برنامه‌ريزي انجام شده، بعد از اتمام عمليات خط لوله 32 اينچ اول بين موقعيت 13B و پالايشگاه، عمليات لوله‌گذاري خط 18اينچي بين سكوي اصلي B و سكوي اقماري D به طول 6 كيلومتر انجام خواهد شد، بيان كرد: بر اساس توافقات صورت‌گرفته و در جهت كوتاه كردن زمان پروژه، بلافاصله بعد از اين مرحله عمليات لوله‌گذاري خط دوم اصلي 32 اينچي به طول 88 كيلومتر بين سكوي اصلي A و پالايشگاه خشكي و نيز خط لوله فرعي 18 اينچي به طول 6 كيلومتر بين موقعيت‌هاي سكوي اصلي A و سكوي اقماري ‍C آغاز خواهد شد.

به گفته معتمد، براي رسيدن به مرحله دريافت گاز از سكو و انتقال آن به پالايشگاه لازم است عمليات تكميلي ديگري همچون: Free Span ، مساحي، مترولوژي، ساخت اسپول‌هاي خطوط و نصب آن، هايدروتست، تخليه آب، خشكسازي توسط ازت و... انجام گيرد.

اين مقام مسؤول در شركت نفت و گاز پارس پيش‌بيني كرد با نصب و اتمام عمليات آماده‌سازي سكوهای 13B و 13D و نیز پايان عمليات تكميل چاه‌هاي سكوها ، راه‌اندازي اولين خط لوله ی اصلی و اقماری فاز 13 در بهار سال آينده انجام شود كه امکان برداشت روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش از فاز 13 پارس‌جنوبی و تصفيه آن در پالایشگاه خشکی را فراهم مي‌كند.

طرح توسعه فاز13 پارس جنوبی دارای چهار سکوی دریایی است که از طریق دو خط مجزای 32 اینچ ، گاز ترش استخراج شده از 38 حلقه چاه دریایی را به پالایشگاه خشکی واقع در 20 کیلومتری کنگان می‌رساند. این طرح به منظور استخراج 56 میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان پارس‌جنوبی و تولید روزانه 50 میلیون متر‌مکعب گاز شیرین، 2900 تن گاز مایع، 2750 تن اتان، 75 هزار بشکه میعانات گازی و 400 تن گوگرد طراحی شده است.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company