1396/06/25
پایان عملیات لوله گذاری دریایی فاز 14 پارس جنوبی تا اواسط مهرماه امسال

پایان عملیات لوله گذاری دریایی فاز 14 پارس جنوبی  تا اواسط مهرماه امسال

مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی از لوله گذاری دومین و آخرین خط دریایی این طرح به طول 109 کیلومتر خبر داد و گفت: عملیات لوله گذاری دومین و آخرین خط 32 اینچ و 4/5 اینچ MEG دریایی این طرح، نیمه اول مهرماه سال جاری به پایان خواهد رسید.
به گزارش روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس ، حمیدرضا مسعودی با اشاره به پایان عملیات لوله گذاری خط اول 32 اینچ انتقال گاز ترش و 4/5 اینچ MEG دریایی این طرح به طول 103 کیلومتر در مردادماه امسال، اعلام کرد: پیشرفت عملیات لوله گذاری خط دوم 32 اینچ انتقال گاز ترش و 4/5 اینچ MEG به 88 کیلومتر رسیده و در نیمه اول مهرماه امسال به پایان می رسد.
به گفته وی اتصال سکوهای اقماری (14C و 14D ) به سکوهای اصلی (14A و 14B ) این طرح از طریق دو خط لوله 18 اینچ میانی جمعا به طول 16 کیلومتر ، اواسط تیرماه امسال و در مدت کمتر از 20 روز به پایان رسیده است.
مسعودی افزود: به این ترتیب با اتمام خط لوله دوم فاز 14 پارس جنوبی ، لوله گذاری تمامی خطوط لوله بخش فراساحل این طرح جمعاً به طول 227 کیلومتر در تاریخ ذکر شده به پایان می رسد.
مجری فاز 14 پارس جنوبی از اتمام عملیات حفاری 22 حلقه چاه سکوهای 14A و 14C خبر داد و اعلام کرد : عملیات تکمیلی حفاری چاه های سکوی 14A که هم اکنون در دست اجرا می باشد، گام مهمی در امکان تولید از موقعیت فاز 14 در میدان مشترک و نصب عرشه و عملیات راه اندازی این سکو خواهد بود.
مسعودی افزود: برای انجام این عملیات، لوله های CRA مورد نیاز تامین شده و پیمانکار مربوطه کارهای تکمیلی 11 حلقه چاه سکوی14A را آغاز کرده است.
او به عملیات تکمیلی سکوی 14C اشاره و عنوان کرد: با تامین لوله های CRA سکوی 14C، دکل حفاری در موقعیت چاه های این سکو مستقر شده و عملیات تکمیلی در این موقعیت نیز آغاز می شود.
مسعودی درباره عملیات تکمیلی خط لوله اول طرح توسعه فاز 14 اظهار کرد: عملیات اتصال خط لوله به جکت سکو،FREE SPAN ، هایدروتست و آماده سازی بهره برداری از این خط طبق برنامه زمانبندی انجام می شود.

برداشت گاز ترش غنی از سکوی 14A تا اواسط زمستان امسال

مجری طرح فاز 14، آماده سازی شرایط جهت انتقال گاز ترش تولیدی سکوی 14A به پالایشگاه فاز 12 را از دیگر برنامه های در حال اجرا اعلام کرد و گفت: به منظور انتقال این میزان گاز، احداث یک خط لوله رابط بین پالایشگاه های این دو فاز به طول 5 کیلومتر در دستورکار قرار گرفته و عملیات اجرای آن هم با روند مناسبی در حال اجرا است.
به گفته این مقام مسئول، درحال حاضر با تلاش شبانه روزی کارفرما و پیمانکاران طرح، تکمیل زنجیره تولید در طرح توسعه فاز 14 افزایش یافته و تلاش می شود تا با انجام تعهدات مورد نظر طبق برنامه زمانبندی و ضمن رعایت دستورالعمل های HSE ، تا اواسط زمستان امسال برداشت گاز ترش غنی از سکوی 14A آغاز شود.
مسعودي درباره وضعيت ساخت سکوهای اصلی فاز 14 گفت: در حال حاضر كار ساخت سكوی 14A به همراه ديگر سكوي اصلي اين طرح (14B) در يارد صنعتي شركت ايزوايكو در بندرعباس در حال پيگيري است . بطوري كه سكوي 14A با ٩٣ درصد پيشرفت مراحل پاياني ساخت را پشت سر گذاشته و پيمانكار مشغول فعاليت هاي پيش راه اندازي و راه اندازي این سکو است.
او پیش بینی کرد که این سکو تا پایان دی ماه سال جاری در موقعیت خود در میدان مشترک نصب شود. ضمن آنکه به گفته وی سكوي 14B، دومين سكوي اصلي اين طرح هم با پيشرفت 80 درصد درحال ساخت است.
مجری فاز 14 درباره وضعیت ساخت دو سکوی اقماری این طرح اظهار کرد: سکوهای 14D و 14C این طرح ، به ترتیب 18 مردادماه و پنجم دی ماه سال گذشته در موقعیت سکوهای اقماری فازهای 17و 18 نصب و دو سکوی جایگزین در یارد شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) به این طرح واگذار شد، که هم اکنون با پیشرفت حدود 72 درصد و با روند بسیار مناسبی در حال ساخت می باشند.
او گفت: مطابق برنامه تعیین شده سکوی اقماری نخست (14C) در بهمن ماه امسال آماده بارگیری از یارد صدرا جهت نصب در موقعیت خود در میدان مشترک پارس جنوبی خواهد شد.

راه اندازی واحد یوتیلیتی پالایشگاه فاز 14 تا اویل سال آینده
مسعودی افزایش تعداد نیروی انسانی در فاز 14 را گامی ضروری و پیش شرط راه اندازی پالایشگاه این طرح اعلام کرد و افزود: خوشبختانه پیمانکاران فرعی بخش های مختلف پالایشگاه از جمله پست های اصلی و فرعی تامین برق، واحد ورودی گاز ترش، واحدهای یوتیلیتی، ردیف های شیرین سازی و فرآیندی، واحد تزریق گاز به شبکه سراسری و واحد بازیافت گوگرد انتخاب و فعالیت در این واحدها بطور جدی درحال انجام است.
او با بیان اینکه کارفرما از آغاز اولویت دار شدن این طرح، رسیدن به نظام کاری منسجم و منظم و یکپارچه به منظور سرعت بخشی به روند توسعه را در دستور کار خود قرار داده است، تصریح کرد: به همین منظور بر ایجاد "مسیر تولید اولیه " (First Train Production) تاکید و برنامه ریزی لازم انجام شده و برای تحقق تولید اولیه از پالایشگاه، فعالیت های بیشتری بر روی این مسیر و توسعه واحدهای مورد نظر در بخش های جانبی و فرآیندی متمرکز شده است.
مجری طرح توسعه فاز 14 با اشاره به اینکه هم اکنون در بخش یوتیلیتی، هر 6 بویلر بخار در مرحله پیش راه اندازی قرار گرفته و واحد نیتروژن و کمپرسورهای هوا بطور کامل نصب و عملیات پیش راه اندازی آنها آغاز شده است، تصریح کرد: پیش بینی می شود واحد یوتیلیتی این طرح در سه ماهه اول سال آینده آماده راه اندازی گردد.
به گفته مسعودی مطابق مسیر تعیین شده، کالاهای مورد نیاز واحدها، ردیف های شیرین سازی واحدهای فرآیندی و سیستم ها و زیر سیستم های مورد نظری که باید در سرویس قرار گیرند شناسایی و در دستور تامین کالا توسط پیمانکار قرار گرفته است.
مجری فاز 14 پارس جنوبی با اشاره به ضرورت تامین آب مورد نیاز واحدهای جانبی پالایشگاه این فاز، از برنامه ریزی برای احداث واحد آب گیر مستقل در این فاز خبر داد و تصریح کرد: مطابق برنامه پیشین، تامین آب فاز 14 از طریق آب گیر مشترک با فازهای 13 و 24 تا 22 صورت می گرفت که به منظورکاهش هزینه و زمان اجرای کار، ساخت آن به محل پالایشگاه فاز14 تغییر و براساس برنامه جاری ، عملیات احداث آبگیر مستقل این فاز از اوایل خردادماه سال جاری اجرایی شده است.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company