1396/09/25
نقش پژوهش در توسعه پايدار پارس جنوبي

نقش پژوهش در توسعه پايدار پارس جنوبي

مديرعامل شركت نفت و گاز پارس بر اهميت نقش پ‍ژوهش و فناوري در توسعه پايدار و رفع مشكلات پيش روي چرخه توليد در ميدان گازي پارس‌جنوبي تأكيد كرد.
به گزارش روابط‌عمومی شرکت نفت‌وگاز پارس، محمد مشکین‌فام، در سمینار تشریح دستاوردهای «طرح جامع بهینه‌سازی تولید و عملکرد میدان گازی پارس‌جنوبی با الگوی مدیریت پویای مخزن» كه در آستانه گراميداشت هفته پژوهش و فناوری در سالن کنفرانس شرکت نفت و گاز پارس برگزار شد، ضمن تبریک هفته پژوهش به محققان، پژوهشگران و فن‌آوران کشور به ضرورت حفظ تولید و نگهداشت صیانتی مخزن عظیم پارس جنوبی بر مبنای هدفگذاری دقیق و پیاده‌سازی درست سیاست‌های فناورانه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر قریب به 550 میلیون مترمکعب معادل 70 درصد گاز مصرفي کشور از مخزن مشترک پارس جنوبی برداشت می‌شود که زنجیره‌ای از مخزن (Reservoir)، سکوهای دریای، خطوط لوله دریایی، پالایشگاه‌ها و تأسیسات خشکی را شامل می‌شود و بی‌شک عقبه این دستاورد بزرگ، به اقدامات مؤثر در زمينه پژوهش و فناوري برمی‌گردد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه تأمین حدود 80 درصد گاز مصرفی کشور ظرف دو سال آینده با توسعه كامل میدان پارس جنوبی محقق خواهد شد، افزود: توليد، نگهداشت و حفظ 400 حلقه چاه، 40 سکوی دریای، 3500 کیلومتر خط لوله دریایی و 13 پالایشگاه خشکی نيازمند برنامه جامع بهينه‌سازي توليد و پايش مستمر بر مبناي فناوري روز دنيا است.
مشكين‌فام همچنين ضمن اشاره به سرمايه‌گذاري 72 ميليارد دلاري كه از 15 سال گذشته تا كنون در ميدان پارس جنوبي انجام شده است، گفت: ارزش سرمايه‌گذاري در اين ميدان زماني به ثمر مي‌نشيند كه بتوانيم با مديريت صحيح توليد از مخزن پارس جنوبي، به صورت مستمر گاز مصرفي كشور را تأمين كنيم.
وي بر لزوم ايجاد واحد مستقل متمركز بر توسعه پايدار، ازدياد و بهبود برداشت در شركت نفت و گاز پارس تأكيد و خاطرنشان كرد: ميدان پارس جنوبي به عنوان منبع انرژي كشور، عهده‌دار تأمين پايدار مصرف گاز در كشور است و در صورتي كه يكي از سكوهاي اين ميدان از مدار توليد خارج شود، مصادف با قطعي گاز يكي از استان‌ها خواهد بود و اين موضوع اهميت حفظ و نگهداشت توليد را بيش از پيش نمايان مي‌سازد.
مديرعامل شركت نفت و گاز پارس رفع مشكلات چرخه توليد از جمله خوردگي خطوط لوله را از ديگر اقدامات مهم پيش روي اين شركت عنوان و بيان كرد: متأسفانه سال گذشته بخشي از خطوط لوله فاز 16 و 19 دچار پارگي شد كه علي‌رغم همكاري خوب پژوهشگاه صنعت نفت در اين زمينه، علت اين حادثه هنوز مشخص نشده است.
مشكين‌فام خواستار بررسي جزييات و شناسايي علل و مشكلات پيش روي چرخه توليد توسط واحد پژوهش و فناوري شركت نفت و گاز پارس شد و افزود: نتايج اين تحقيقات بايد به بدنه اجرايي منتقل شود تا از وقوع حوادث مشابه جلوگيري شود.
وي همچنين در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع مدیریت دانش اشاره كرد و با تأكيد بر لزوم تدوين و گردآوري تجارب مجريان و پيمانكاران پارس جنوبي كه در شرايط سخت تحريم و با آزمون و خطا، مشكلات پروژه‌هاي ملي اين ميدان را حل و فصل كردند، افزود: اين تجربيات عملياتي چه در بخش مخزن و چه در بخش تأسيسات مي‌تواند در قالب كتابچه‌اي جمع‌آوري و در اختيار ديگر اركان شركت ملي نفت ايران قرار گيرد.
مديرعامل شركت نفت و گاز پارس در پايان از واحد مديريت پژوهش و فناوري شركت نفت و گاز پارس به دليل تلاش مجدانه در دستيابي به فناوري‌هاي نوين قدرداني و ابراز اميدواري كرد: با تداوم این دستاوردها، فرآیند توسعه پايدار در ميدان پارس جنوبي تسریع شود.


آخرين اخبار

Copyright 2017 © Pars Oil And Gas Company